Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11


Recommended Posts

Uau ce copii mari aveti! Raluca nici noi nu suntem departe. Acum o saptamana avea Emma 5990 gr si 66 cm. Maine o cantaresc iar.

Mina: si a mea mananca cam putin de 2 zile. Tu nu ii dai apa nici daca ai inceput diversificarea? Eu stiam ca e ok sa ii dam apa atunci. Chiar si la cei alaptati si diversificati e ok apa. Eu am auzit de copii alaptati carora nu li s-a oferit apa cand s-a inceput diversificarea si dupa ce mama s-a intors la servici au avut probleme cu deshidratarea. Eu am de gand sa ii dau cu canita. I-am cumparat 2 canite cu toarte. Sper sa vrea si ea sa bea din ele.

Emma a fost mult mai bine azi, fara maraiala, fara regurgitari. La ora 16 nu a vrut sa doarma la mine deloc desi era obosita. Cum a luat-o mama in brate a adormit instant. Hmmm au bunicile astea o arma secreta?

Am comandat scaunul peg perego siesta. Abia astept sa vina. Am mai comandat niste prostioare de pe net...devin dependenta. Mi-am comandat si manduca. Cu wrapul elastic nu mai merge. E prea grea, se agita si wrapul fiind elastic se lasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 418
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniella: si mie mi-a venit menstruatia la 2 luni dupa nastere si alaptez exclusiv. Nu e un motiv sa ii dai lp.

E normal ca in timpul alaptarii sa am un ciclu neregulat? Luna asta ar fi trebuit sa vina pe 2 februarie. Si nu a venit. Sa intru la banuieli? Eu vreau 2 copii dar parca nu asa repede. Sper sa nu ma intorc la odosee.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, eu sper sa fie cum vrei tu [:)]

 

Eu azi nu prea am dat pe aici ca m-am ocupat de casa si pisoi, de casa de fapt mai mult ca de obicei pentru ca suntem plecati de maine dimineata devreme si daca nu spalam si calcam azi, era mult mai greu sa recuperez peste o saptamana (eu de obicei la sfarsit de saptamana, cand e si sotul acasa, daca nu plecam pe coclauri sau nu avem alte activitati,apuc sa ma ocup de casa, ca in rest fac doar strictul necesar, mai ales de mancare...Azi am trebvaluit in toate reprizele de somn ale copiilor si mi-am impus sa stau departe de laptop si vad ca, de cele mai multe ori, mi-a iesit).

 

Abia asteptam sa-l vedem pe nepotel [il]  live ca pe Skype l-am tot vazut si auzit. Seamana la voce cu Edward (e voce din aia ascutita)..Mai intai trecem pe la prietena mea din Eindhoven la o cafea si sa-i dam cadoul copilului ei, a carei zi e duminica si unde nu mai avem cum sa ajungem altfel..De aceea ne-am planuit o halta pe acolo in drum spre Strasbourg.

Dimineata avem de incarcat masina (cu cadouri pt Lucas, pt sora-mea, copilasul prietenei mele, bagajul copiilor, ceva bagajel si pentru noi,partea de jos a caruciorului, ca sa iesim la plimbare cu scoicile montate pe ea, 3 cutii de hainute de la pisoi pt nepotelul Lucas + 3 cutii mari cu ce a mai ramas din hainutele Almei de bebelus/copil mic pe care i le donez unei mamici de gemene din Eindhoven, tot romanca si ea, dar care acum o duce foarte greu din toate pdv..una din fetite a fost operata pe creier la nastere, deci e tot prin spital de vreo doua luni si nici nu are job, etc..).

 

Plec si eu la nani, nu inainte de a va ura un weekend minunat alaturi de dovlecei! [flo2]

Scriu cand ma intorc (fie duminca seara tarziu, fie luni).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Alina ma bucur ca domnisoara ta e mai  vesela.  [flo2]  Si eu is un pic emotionata, ma gandeam ca nu ramai insarcinata daca nu ai menstruatie, dar din ce am aflat cica e posibil .. pentru ca ovuatie e mai devreme. Poate ne vedem la odisee  [batcap] Acum e bine ca stiu, sa ma duc sa vad ce imi prescrie medicul ..cred ca tot anticonceptionale...dar parca as vrea sterilet si sa il scot peste vre o 4 -5 ani si sa fac si o fetita :))) sau poate inca un baietel. 

Noi inca stam in chirie si nu avem casa noastra..ar fi greu cu inca un bebe, deci avem treaba..sa ne luam si noi casuta :) si apoi redeschidem fabrica minunata. [bib]  [bib]  [bib]

 

Ela, ce frumos [flo2] iti aduci aminte ce bucurie ai avut cand ai aflat de veste? 

 

Daniela, ai un weekend agllomerat, spor in toate. [:)]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, puteti sa credeti ca am innebunit insa pe mine ma bantuie gandul relactarii.

De ce? Pentru ca de dimineata am simtit usoare furnicari in sani...Desi eu de la 1 febr nu am mai alaptat pt ca bubu nu a mai vrut sa suga deloc (asta dupa o lupta de o luna de zile). Precizez ca in ziua cand nu a mai vrut deloc sa suga sanii erau goi goi, foarte moi si nu a iesit nimic.

Nu stiu exact care e misterul, insa azi dimineata am zis sa o pun la san sa vad daca vrea sa suga si daca iese ceva. Cu greu, am reusit sa o atasez ca fugea de san (desi nu atat de tare ca inainte) si dupa ce a tras de cateva ori am vazut ca a iesit putin laptic. Mi-a venit sa plang de fericire....

Poate ca si mancarimea de la gingia umflata a facut-o sa suga putin de tot la ambii sani ca freca sanul intre gingii insa m-am bucurat de senzatia asta de a alapta.

Mi-am propus sa incerc, sa tratez calm si ca pe o joaca chestia asta cu relactarea ca sa nu imi creez niste asteptari si apoi sa fiu dezamagita...Pana la urma nu am nimic de pierdut, nu? Am citit articole despre femei care au relactat desi nu au nascut, despre bunici care au relactat atunci cand mama nu mai era si altele de genul. Am gasit multe articole pe tema asta si m-am incurajat.

Astfel ca, astazi o voi pune la san la fiecare masa, sper sa vrea, nu am sa o fortez si daca trage de 2-3 ori tot e bine pana prinde iar drag de san. Si atunci cand ne jucam, chiar daca e satula o pun la san. Vreau sa vad ce iese din asta. Astazi o sa avem prgram de stat piele la piele in pat in plapuma amandoua sa ne giugiulim si o sa incerc sa o alaptez in mai multe pozitii. Poate ca cea clasica in fotoliu si ea in brate nu e ok pt ea. S-o fi plictisit si vrea ceva nou.

In urma experientei mele, sunt convinsa ca fazele ciclului menstrual au influentat grav cantitatea de lapte, mie mi-a venit menstruatia la 2 luni de la nastere si o data cu asta a aparut si o cantitate mai mica de lapte si refuzul sanului.

Nu stiu daca prin toate incercarile astea de relactare o sa reusesc sa ma modific hormonal intr-atat incat sa cresc cat de cat lactatia insa, incerc. Timp am, rabdare cu carul imi trebuie.

Ce m-a incurajat cel mai tare e ca nu a mai plans asa tare cand am incercat sa o atasez..Parca a licarit o speranta o data cu asta.

 

Va pup si ma duc sa-mi fac un litru de ceai de lactatie. De nu produc lapte macar ajuta la diureza si la slabit :)) Si asa incerc sa beau zilnic 2l de lichid..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miralexia, se poate, in grupul de suport al alaptarii in care fac eu parte am citit povesti de succes de mamici care au putut sa relacteze, mult mult succes [flo2] [flo2] [flo2]

Tot ce ai facut pana acum e perfect, continua cu multa multa rabdare, si cu pusul la san, si cu giugiulitul piele pe piele, cu tot ce ai scris, si va fi bine, vorba ta, nu ai nimic de pierdut, si e un castig mare pentru bebe [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

 

Noi azi avem petrecerea lui Mister (la o luna de la ziua lui hihi, dar ce sa-i faci, daca a picat in vacanta si apoi toate weekendurile au fost ocupate cu una-alta...), o tinem la un softplay, deci macar nu am eu grija organizatului, papicii, programului de joaca... Vreo 17 copilasi vor veni, clar ca nu aveam unde sa tinem petrecerea acasa [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petrecere frumoasa Andra, wow ce de copii, o sa fie o nebunie frumoasa

 

Miralexia, bravo mami, iti doresc mult succes, sa ne tii la curent. Giugiuleala creste productia de lapte, iti spun ca eu am incercat

 

Arnia, am retrait acea seara, e de ajuns doar sa inchid ochii....totul s-a schimbat din acea zi minunata si este atat de frumos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...