Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11


Recommended Posts

Dupa una calda, una rece... sau invers?? Nici nu stiu. Mister saracu' mi-a vomat toata noaptea - 12 ore de la petrecerea lui. Deoarece unul dintre copilasi nu a putut veni din motive de tummy bug, ma gandesc ca e probabil ceva cules pe la scoala, dar acum am emotii sa nu fi cules si alti juniori la petrecere bugul (scolarei sau nu). Am anuntat pe cati parinti au putut, sa fie atenti, mai multe nu pot sa fac. Si am trei ture de masina de spalat, pijamale, prosoape, asternuturi, hainute...si ale noastre si ale lui. Messy business, tot ce pot sa zic uuufff. Acum e mai bine, ma bate la cap ca ii e foame, dar inca vreo cateva ore e pe regim de "aqua chioara" si daca nu o varsa si pe asta (azi noapte a varsat si apa) o sa aiba liber la toast, cereals, uscaturi din astea.

 

Aaa, la cappuccino nu a ajuns madmazel, numa' la inghetata si la cana cu cafea a lu' tat-su, dar la aia doar dupa ce o golise omul, i-a testat marginea (canii). Da, are 5 luni si jumatate, am cumparat morcovii si pastarnacul (dovlecel nu aveau la ASDA), o sa vad maine-poimaine la Lidl sau la Co-op, poate am mai mult noroc - aici nu prea se mananca dovleceii. Sigur ca voi pune laptic in piure, sper sa ii placa. Acu' daca-s si eu pregatita... eh, ce sa mai zic, asa de repede au trecut zilele si saptamanile...nu asteapta dupa mine sa ma pregatesc, ne-om descurcat noi.

multa sanatate, sa treaca repede!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 418
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce am mai facut... vineri am fost toata trupa sa vb cu childminder-a. Mister e tare fericit ca intr-o luna se va duce la ea de la scoala (o adora, si se intelege foarte bine cu copilasii ceilalti de care are ea grija) si ma bucur ca junioara a fost si ea OK sa o tina Lynn in brate, sa se joace cu ea etc. Nu cred ca vor fi probleme cu acomodatul, mai greu pentru mami ... dar asta e, de musai ca de voie buna... Ma bucur mult ca imi face un discount mare pentru al doilea copil, asa ca desi ne va costa o caciula de bani, va un pic mai putin decat ma asteptam. O sa ii mai facem o vizita si saptamana asta, si asa mai departe, sa se obisnuiasca si mai bine micuta, iar in prima saptamana voi lucra destul de mult de acasa, asa ca la nevoie voi putea trage o fuga dupa ea daca vor fi problemute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANDRA, vesti bune deci cu acomodarea. Intr adevar pt tine va fi mai greu dar asta e. Of, ce departe parea februarie si ce repede a venit.

si la noi vin socrii marti pana vineri pt un pic de baby sitting asistat, ca sapt astd ce vine eu activez numai in bucuresti si sa se acomodeze unii cu altii si cu diversificarea.

 

Azi i am bagat cartoful dulce si a fost in extaz. Am combinat morcov cu dovlecel si cartof dulce cu o lingurita mica de ulei de masline. Delir! A lins 100 ml si daca mai aveam cre ca mai baga. Singura pb e sa nu ii pui barbetici ca face ca trenul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca e acum interesant. Omul isi propune si bebe dispune :))))

Azi am facut pentru masa de amiaza un fel de ghiveci de legume, cu mazare, morcovi, sos de rosii si  courgettes ... ideea e ca tati a avut in fata o farfurie plina cu zarzavele de care, dupa bunul obicei de ieri, junioara a fost foarte interesata. Asa ca am zis hai sa incercam....si i-am dat o bucatica mica de morcov din asta fiert sa vedem ce face cu ea. Direct in gurita, a molfait, o parte a ajuns pe babetica, o parte a scos cu degetul, a analizat si a pus la loc in gurita, o parte a inghitit, i-am mai dat un pic, la fel... na, asta e :)) Copil hotarat! So it begins  [:)] , maine ii fac niste piure de morcovi la steamer, cu lapte,  sa vedem daca ii place si asa [:)] [bib]

 

A, da, si a fost foarte incantata si fericita, morcovelul fiert e buuun, se pare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, trebuie sa recunosc, totusi, ca Pixie are inca afinitate pentru cele cu conținut de lapte, pentru ca si înghețata si cappucino au laptic. Asa ca daca pui laptic la pireu, nu cred ca nu o sa ii placa. Oricum e fata mare si e gata sa încerce ceva nou [:)] are cam 5 luni si 2 săptămîni, nu? Întrebarea este si mami gata de diversificare? [flo2] Uite-asa cresc...

 

Ela, nici eu nu stiu ce sa fac. Sunt in dubii ce sa iau: un robotel sau un steamer. Robotelul in folosesc max. 2 ani, steamerul asta Tefal are viata mai lunga. Plus ca se face mai mic, pentru ca si spatiul e o problema. Pana ma hotărasc, voi folosi un cosulet. [:)]

Face mult abur? Asa nu iti mai trebuie umidificator :)) Eu nu am vrut bucatarie open space, am căutat mult sa gasesc o firma care face usi culisante de lemn la un preț decent. Sotul mereu ma lauda pentru idee :))

 

Arnnia, nu sunt eu mare amatoare de dulciuri, dar, de obicei, nu as spune nu la o Nirvana. Cred ca am o cutie in congelator :))

Nane, eu as alege in functie si de ce am prin casa, eu am sterilizator, blender si robot, deci as alege steamerul. Daca ny le ai atunci merita robotelul ca le include pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, multumesc frumos, sigur e tummy bug. Acum e mai bine juniorul, doarme oleaca, o sa incercam sa pape toast un pic mai incolo. Da, Lynn e foarte de treaba, o cunoastem de atata timp si "ii asiguram obiectul muncii" pe termen lung [:)]  (Missy va incepe scoala in 4 ani si jumatate) asa ca clar ca vrea sa avem relatii bune [:)] Noi am fost mereu foarte multumiti cu ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina-merci de idei cu cartofii dulci desi bursucica mea nu prea e fan dulce intre piure de crartof   majoritar si piure de morcov +pastranac alege varianta 2  (yuk).Noi punem un pic de tot de unt  in piure desi papa si cu ulei. Nu punem lapte praf ca nu e fan desi la carti zice sa il cosmetizezi daca  vrei.

 

Azi am bagat un pic de galbenus de ou fiert (din surse proprii-avem 14 gaini care au trecut iarna si produc cam 4 oua o data la doua zile) si a fost un esec total asa ca nu am fortat-o si reluam next week. Supriza este ca papa ficatel fara probleme la baieti daca nu era fiert  in lapte si cosmetizat cu un catel de usturoi in lapte nu puneau gura.

 

Mina- Legat de circ dupa baie in fiecare seara si Maria facea chestia asta seara de seara de ma apucasera pandaliile. Incepea sa caraie cam de cand ii puneam pampersul si continua inclusiv in timp ce  manca.Pana in seara in care in loc sa ii dau sa pape direct dupa baie am pus-o in patut sa se mai joace un pic...si surpriza nu a plans si a marait doar cand a izbit-o foamea si somnul. Si de atunci nu papam imediat intai ne mai jucam catev aminute adica ea singura in patut cu jucarelele si apoi   totul e ok.

 

azi am vazut un colt de dinte  aproape iesit  deci in  maxim  1 saptamanae avem primul dintisor care impunge gingia. Momentan doar baleste  nu urla si sper ca nu va face prea urat. Am cumparat CALGEL si sunt pregatita de "atac" desi nici la primul nu am stiut ca ii ies dintii pana nu m-a zgariat cu el. O  fi de la zymaflour... voi dati la copii  vostrii zymaflour?

 

 

 

 

Nane-eu votez pentru steamer , eu am de vreo 8 ani si e super. Culmea este ca l-am cumparat de pe un site de electrocasnice refurbished si cred ca ma va tine mai mult ca unul  cumparat normal. 

 

pup ca s-a trezit maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...