Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11


Recommended Posts

aici sunt niste oale interesante la magazinele rusesti, sunt pentru un fel de tortellini se cheama mantu parca nu mai stiu exact, sotul meu e moldovean de peste prut deci el se pricepe cu astea rusesti o sa imi cumpar dar costa vreo 60 de euro si mai astept umpic, cum gasesc link il pun, aia chiar ca e buna de facut la aburi 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 418
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daniela, eu am Moulinex, Tefal si Braun in bucătărie. Nu mi-l comand nici eu de acolo, pentru ca (daca mi-l aduc in RO) transportul tot acolo ar fi... Deci nu rentează, ca sa zic asa. Era o idee pentru fetele din Germania, mai ales ca am vazut ca e si apreciat de catre cumpărători.

Vazut inotatori draguti [olala]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi in Real si am gasit un steamer de la Pyrex , in oferta redus de la 65 la 35 euro. Cum spuneai tu Mina, are oala de ceramica cu o sita si peste capac de sticla ( de yena cred). Dar eu am o dilema : as vrea sa pun legumele (broccoli, morcov, cartof) si carnea ( piept de curcan) toate pe sita. Oare in oala de ceramica nu tre sa pun deloc apa sau cum se face. Eu in instructiuni am citit dar imi dadaea o reteta in care tre sa calesc ceapa si nu prea inteleg apoi daca o calesc unde vin celelalte legume. Voi cum le faceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi in Real si am gasit un steamer de la Pyrex , in oferta redus de la 65 la 35 euro. Cum spuneai tu Mina, are oala de ceramica cu o sita si peste capac de sticla ( de yena cred). Dar eu am o dilema : as vrea sa pun legumele (broccoli, morcov, cartof) si carnea ( piept de curcan) toate pe sita. Oare in oala de ceramica nu tre sa pun deloc apa sau cum se face. Eu in instructiuni am citit dar imi dadaea o reteta in care tre sa calesc ceapa si nu prea inteleg apoi daca o calesc unde vin celelalte legume. Voi cum le faceti?

apa in oala, ce e de fiert in sita.

teoretic ai putea sa gatesti un fel de mancare in oala si in aburii degajati de mancarea aia sa fuerbi altceva dar nu te complica. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...