Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

Cameluska, e destul doar o data punerea in ghips? Eu am tot citit pe internet si am vazut ca pentru astfel de problema se pune ghips de 5 ori si apoi se poarta un dispozitiv noaptea cateva luni. Ma ingrozisem. M-am dus si am dezbracat copilul si am vazut ca nu-i cazul la el. Probabil e ceva usor. Eu ma duc la pediatru la o luna si apoi la ortoped. Ma gandeam sa ma grabesc si eu. Intre-timp fac masaj la picioare in fiecare zi macar de 2 ori.

Ti-a aratat cum se face masaj sau te trimite la un cabinet?

Si bebelusul meu are aceeasi problema la buric. Pediatru a spus ca e granulom, dar nu era. I-am mai pus spirt si e mai bine. Matusa sotului e pediatru, din pacate nu in judet la noi ne mai da un sfat dar nu vreau sa abuzez de ea.Cei de la maternitate imi spusesera sa nu mai pun spirt caci cade buricul si nu e nevoie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ank, foarte interesant colacul. Cred ca le da si bebelusilor un confort mai ridicat decat daca ii tinem noi de sub capusor. L-am trecut pe lista noastra de proxime achizitii. [:D]

 

Felicitari RHan ! Esti pe drumul cel bun ! Insista cu sanul orice ar fi!  [pk]

 

Nelyka, felicitari !!!! Ma bucur din suflet ca ai reusit sa treci peste toti, e groaznic cand nu ai sustinerea celor din imediata apropiere. Ne ai pe noi aici, fizic departe,dar sufleteste langa tine!

 

Pinkysor, mi-ati facut o pofta de cafea.. pofta mare! Meritam una, nu? Toate meritam. Mi-am facut-o ca de obicei, cu laptic si cand am gustat-o, nu era buna. Ok,poate am pus prea putina cafea (la expresor).Am aruncat-o si am facut alta, mai concetrata. Exact la fel, nu am putut sa o beau. Ciudat,nu? Corpul meu refuza cafeaua ? Eu am fost bautoare înrăita,10 ani aproximativ am baut zilnic cafea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kourtney, felicitari pentru cele 4 saptamani de viata! Sa traiti, sa fiti fericiti!

 

Sunt bucuroasa pentru ca i-am dat micutei doar san si doarme de vreo 2 ore jumate. Ii dau completare pentru ca nu reuseste sa traga cat ii trebuie din san. Adica de lene. A ei. Si a mea. Pentru ca daca o las doar cu sanul (daca o lasam, ca poate, uite, se schimba lucrurile), se trezea din jumatate in jumatate de ora. Deh, e mai greu sa tragi de la san. Din sticla vine si singur.... Fir-ar!!!

Ziua o las si doar cu san, ca doar ne permitem sa stam si treze sau dupa funduletul mic al unora, deh..... Dar noaptea ma rapune regimul asta si stiu ca daca ii dau completare, macar am 3 ore legate de somn..... Dar numai dupa ce o pun la ambii sani, atat cat poate sa traga pana sa pice lesinata de somn. Ce sa va zic? Stiu toata teoria, practica insa ne omoara.... Una  e sa citesti ce trebuie facut, si alta sa faci asta, zi de zi, 24  de ore din 24.... pana simti ca te taie operatia si-ti amorteste fundul de atata stat cu copilul la san....

Cu baiatul am stat si cate 3 ore la san si degeaba, era mort de foame. Fetita pare mai harnicuta, sunt mandra de ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au trecut 3 ore deja...... Mai sa fie!!!! Discutam cu sotul daca asta este pentru ca s-a saturat la san sau pentru ca am pus-o sa doarma pe burta......

De cateva zile am observat ca doarme bine cu burta pe pieptul meu si azi am pus-o asa in pat.... Poate ca asa ii place ei mai mult....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragi mamici cu pitici!

 

Vad ca discutati de statul pe burtica la bebelusi....Si micutei mele ii place sa o tin pe burtica mea....mai exact burtica pe burtica.Adoarme de fiecare data cand o pun asa si o simt foarte relaxata.

 

Mamici,in curand o sa fie ziua mea, 14 februarie,si vreau sa-i rog pe ai mei sa-mi cumpere un termometru cu infrarosu .Am inteles ca sunt bune si ca nu mai chinuim bebelusii cu termometrele care se introduc rectal.Voi stiti ceva de termometrul asta cu infrarosu?A folosit vreo mamica pana acum?Mi-l recomandati?

Pe net nu am gasit foarte multe pareri despre el si  in prospectul cu care vine nu cred ca pana la urma e normal sa fie laudat.

Voi ce termometru folositi?

 

Poop mamimcile si piticii! [flo]  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din prima zi in maternitate am intrebat de un consultant dar nu se gaseste in zona mea.

Dar azi nu am baut deloc lapte praf fetelor se pare ca ne-am saturat cu lapticul lui mami. Sunt tare fericita si sper sa ramana asa.

In seara asta a venit pediatra la cantarit, a pus 60 de gr pe zi micuta mea, e asa grasuta, deci cu completare fara completare se pare ca nananca bine.

Au venit colicile si la noi :( mi se rupe sufletul cand o vad ca se chinuie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si baiatul mi-a dormit tot pe burtica de foarte devreme. L-am lasat cum i-a placut lui. Daca fetitei ii place asa, am s-o las.....

 

Cu termometrul.... ce sa zic? La spital au spus ca doar rectal se ia temperatura. Eu primisem unul tip suzeta.... Dar am si rectal, digital, asa ca.... ma rog, sper sa nu fie nevoie sa folosesc nici unul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...