Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

Violeta, deocamdata va sta cu gips-ul o saptamana, apoi merem sa-l dea jos si in functie de evolutie ne va spune de cate ori va mai trebui pus, dar probabil nu pt periade ata de lungi, ci doar 2-3 zile. In functie de gravitatea situatiei se pune de n ori, probbail ca nu la toti e nevoie de 5 ori. Ii faceam masaj acasa, mi-a aratat cum (stiam si ed la pediatra, dar a mai completat cu 2 miscari) si chiar mi-a spus ca se vad diferente dupa cele 5 zile de masaj facute pana sa mergem sa-l puna inm gips, oricum nu suficient incat sa ramana asa. Apropo, acelasi masaj il aplic si celuilalt picior care e normal. Eu cand am vazut forma talpii eram convinsa ca doar prin masaj nu voi reusi sa-l aduc la forma normala.

DeE ce astepti pana la o luna? Mergi la un ortoped, vede, va spune daca si ce e de facut si gata. Noua ne-a spus ca era foooarte bine daca veneam sin prima saptamana de viata. Acum i-a pus gips-ul pt o sapt pt ca e cam "tarziu", avand deja 4 saptamani.

Masaj:

- masez tot piciorul, cu miscari circulare orizontala, avand piciorul in palma

- fac miscari circulare in jurul gleznei

- in zona talpii, unde este platfusul, cu degetul mare apas usor sa-i dau forma aceea de semiluna, ca s anu ramana talpa dreapta

-  degetele de la picioare le prind pe fiecare si exercit o usoara presiune cu degetele mele (le strang usor pe fiecare)

- talpa piciorului o imping inspre picior, ca si cum ar pasi, apoi ii dau drumul, de multe ori bb impinge singur talpa, ca si cum ar pasi, in palma mea; dar tu ii impingi talpa inspre picior fata apoi ii intinzi talpa (ca si cum ar sta pe varfuri)

- la noi degetelle erau sor labartate, asa ca strang efectiv de degete sa le unesc, sa cresca toate inspre inainte, nu inspre lateral (asa are bb)

Spe sa te ajute cat de cat ce am scris la masaj, e mult mai usor daca vezi pe cineva facut masajul asta. 

Daca tie ti se pare ca are o probl, nu maia stepta, du-te la medic, poate considera ca nu are nevoie de gips ci doar de masaj, iar acum tu poate nu-i aplici masajul corect si pierzi timp pretios.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Referitor la termometru, nu l-am gasit pe cel perfect, s anu ating copilul dar s aprimesc valoarea temperaturii corecta. La fetita cumparasem dein asta ce-l tii la distantade frunte si in 3 sec returna o valoare (se facea de la mijlocul fruntii inspre tampla) problema era ca diferea destul de mult valoarea temperaturii pt cealalta parte a fruntii - si nu prea e normal. L-am folosit totusi luand in considerare valoarea cea mai mare. Oricum nu prea a m avut nevoie de el. Pe la 1 an jumate simteam ca mana ca e chiar fierbinte, termometrul arata iara val dif, a cumparat sotul inca unul de frunte/ureche (vreo 150-200 ron, farmacista spunese ca e cel mai profi) un timp ne bazam doar pe el, arata bine. Acum "s-a stricat ceva" adica fata arde e clar are febra si asta indica temp normala. Din ureche nu am reusit sa-i luam, trebe sa gasesti o anumita pozitie, el te simte ca e vorba de ureche si da o valoare. Acum fetita fiind mai mare, ii lipesc termometru pe frunte, daca arata 37 e ok, daca arata 38 sau chiar 39 pun un term digital la axila (valoarea corecta, nu mai trebuie scazut/adaugat nimic) si stiu cat are febra.

Acum pt bb aplic la fel term asta de frunte (inca nu a fost cazul) daca vad ca va arata 38, voi pune si un termometru suzeta in gurita, incerc si cu unul la axila, iar in ultima faza voi pune in fundulet term digital (nu am din acela vechi, ar fi muult mai bun). 

Pe alea de la distanta nu ma mai pot baza (am experienta cu 2), sa fac 4-5 citiri si sa merg pe ghicite, oare care o fi cea corecta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Noi suntem acasa de 3 zile, suntem bine, papam lm ca avem din plin si dormim in reprize de 2-3-4 ore, buricutul mai are putin si cade, ne supara putin burtica de la gaze dar umplem cu spor scutecele. Recuperarea mea a fost f rapida, am doar o mica cusatura pe peretele vaginal care nu ma deranjeaza deloc, in rest nu m-am rupt si nu a fost nici caz de epiziotomie, sangerez putin, mai putin decat la menstruatie. Per total suntem bine si super fericiti!!!!!

Am de citit din urma si sper sa imi fac timp sa va scriu si povestea nasterii.

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unamica sa nu te lasi pt ca sunt convinsa ca se poate. Bea mult ceai lt stimularea lactatiei, eu stau cu sticla de doi litri langa pat si beau in loc de apa. Nu vreau sa ma precipitez ca totusi avem doar o zi dar suntem pe calea cea buna clar.

Mie doctorita mi-a zis ca temperatura luata rectal e cea mai ok si daca se poate sa facem rost de un termometru cu mercur. Rectal temperatura corrcta e cu minus 0,5 grade, de exemplu daca e 36,7 atunci adevarata temp e 36,2 nu stiu daca m-am exprimat corect. La fel e si in gurita cu term tip biberon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cameluska, multumesc de informatii. 

Eu ii fac masaj de cand am ajuns cu copilul acasa. Cam ce ai spus si tu. Am observat ca e mai bine, dar parca rezultatele nu se mentin. Poate mi se pare mie.

Am citit pe internet si sotul chiar mi-a luat o carte de la biblioteca despre masaj.O citesc cand bebeul sta cu tzatza in gura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor !

 

Noi am dormit foarte bine, imbratisate si indragostite, 5 ore legate,trezire pentru papat si schimbat si somn din nou pana dimineata.. 

Apropo de somnul pe burtica, chiar asa doarme acum, burtica pe burtica, pe mine. [olala]

De astazi in doua saptamani facem botezul! Joi, 20 februarie ! Am niste emotii, brrr... 

 

RHan,felicitari !!! Ai laptic foarte bun draga mea ! Ai incredere in corpul tau !

 

Unamica, eu zic sa in scurt timp isi va regla somnul si veti avea din ce in ce mai multe perioade cu somn de 3-4 ore. Asa face a mea, ori doarme 3-4-5 ore,ori nu doarme deloc. E la extreme. Trezirile dese din primele saptamani sunt semn ca bebelusii nostri funtioneaza foarte bine, funtioneaza instinctul supravietuirii si stomacelul lor digera tot. 

 

Pety, noi folosim un termometru digital simplu. Nu i-am luat niciodata temperatura rectala ( nu cred ca o voi lua vreodată asa, nu stiu de ce dar nu imi place metoda asta), doar axial, daca simteam ca e mai calduta ca de obicei. Pana acum am avut doar alarme false.

Nu stiu cum e cu termometrele cu infrarosu, nu am avut niciodata. La cat sunt de scumpe ar trebui sa isi faca treaba...

Ce frumos,ziua ta de nastere este de ziua indragostitilor !

 

Gaby,felicitari si bine ai revenit pe forum,mămico! Ma simteam ciudat cand noi vorbeam toate despre bebelusii nostri si tu inca il asteptai pe al tau...De acum toate suntem din acelasi film. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...