Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

bun gasit in casuta noua [flo2]

v-am tot citit dar timp de scris nu prea am,decat noaptea si atunci dorm [:)]

Gemenasilor mei le merge bine,se apropie de 3500 gr.incetisor,mananca doar l.p acum,am renuntat sa mulg cu pompa la o luna de zile pt.ca scoteam foarte putin,nu am avut timp sa stimulez asa cum ar fi trebuit,adica si noaptea ar fi insemnat sa nu mai dorm de loc,ei nu au luat sanul aproape de loc nefiind obisnuiti de la inceput si ca urmare scoteam putin laptic si am décis ca mai bine renunt..Nu imi fac procese de constiinta,suntem fericiti asa si cel mai important e ca lor le merge bine.Sambata fac déjà 6 saptamani,nu stiu cand trece timpul,suntem ocupati de nu ne vedem capul.Peste o sapt.incepe tati serv. sa vedem atunci cum ne descurcam [fri]

Sunt cumintei,cred ca nu au avut inca colici,sper sa nici nu mai apara,mai maraie,in special baietelul caruia nu-i prea place in patut,plange mai ales seara dar il adorm in brate si apoi il transfer.Cred ca s-a invatat asa,e raut dar nu-mi place sa-l las sa planga cum am primit sfaturi ca doar nu l-am facut sa-l chinui chiar dacä'' vad eu ce ca nu mai scap de el si o sa il adorm in brate pana se insoara'' [batcap] Si fetita mea are buburuze pe fata,sunt mai vizibile atunci cand plange si se enerveaza,apar si dispar, o spal cu ceai de musetel si cam atat.

Operatia mea s-a vindecat frumos,mi-a ramas doar o liniuta roz aproape invizibila,am facut dus la 2 zile si baie in cada fac tot mereu de cand am venit de la spital,culmea e ca imi place mult,ma relaxeaza,inainte de sarcina nu faceam baie aproape niciodata,doar dus.Luni am si eu controlul de 6 saptamani la ginecolog [pk]

Mai trebuie sa scap de vreo 7 kg,nu-mi fac griji,la viata pe care o duc o sa se topeasca ele,pana la botez care o sa fie dupa paste o sa fiu o diva [soricel]

 

va pup mamici,multa sanatate voua si puiutilor frumosi [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramonika, ti-a spus medicul ca trebuie purtat pana la 40 de zile? Burta mea e pufoasa, ma gandeam ca poate ii face bine sa fie lasata libera , poate ii se mai intaresc muschii.

Putem sa incepem sa o dam cu ceva creme(nu stiu de care)? Am facut vergeturi in ultimile doua saptamani de sarcina. 

Eu as purta in continuare braul daca asa e bine. Medicul meu nu mi-a spus cat sa-l port.

Eu nu am putut sa-mi fac Clexanul in burta, mi se parea ciudat si cam dureros, mi-l fac in grasimea din brat.

Ai fost la Fundeni? Cum a ramas cu tratamentul dupa cele 40 de zile? Nici eu nu am cum sa ajung la Bucuresti si doctorita m-a chemat.

 

au fost niste sfaturi de la asistente ca ar trebui purtat braul 40 zile, nu mi-a zis dr nici nu cred ca l-am intrebat...

de vergeturi nu stiu ce sa zic, ca am avut noroc si nu am facut... oricum nu se duc de tot, cu orice creme ai da... :(

eu am terminat cu clexanul [pk] am facut in burta si dupa nastere.

la Fundeni n-am fost niciodata, deci nici gand sa fi mers dupa nastere, mai ales cu bebe dupa mine... am corespondat pe mail, ca de obicei... mie mi-a dat clexane de 0,4, insa in ultima sapt. am renuntat la el, la sfatul dr. U pt. ca imi sangerau gingiile si nasul, plus problema cu hemoroizii...

 

 

azi am fost la controlul de 40 zile, a fost nasol, dureros, control-viol  [fri]  radeam cu sotul... [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, eu am incercat cu braul dar fiindca nu mi-a ramas burta umflata la buric ca sa zic asa era degeaba, mai mult ma incomoda...mi-a ramas umflata partea de deasupra operatiei...mi se umfla mai tare pe dupa-amiaza spre seara...arata strangulata asa, unde e operatia...iar daca ma strange ceva mai sus de operatie, tot ma doare...n-am inteles de ce, zona este inca f sensibila..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Ne-am trezit si noi dupa o noapte placuta, bine dormita. Viata noastra s-a schimbat de cand Eva poate papa intinsa in pat. 

 

 

Daniela, ma bucur ca ne citesti si scrii. Sunt sigura ca pana la botez vei fi atat de supla cat iti doresti! Vor avea micutii grija sa iti arda caloriile. Fetita mea are mare grija de aspectul asta, daca vede ca stau degeaba imi da ea activitate. [:-)))]

 

Ramo, de ce e control-viol [:D]? Si tu ai nascut prin operatie, fara taieturi jos, imi imaginez cum va fi la mine cu taietura cu tot....Povesteste-ne, te rog.

 

Laura, pe langa toate durerile cred ca cea post-operatorie e tare neplacuta.... 

Vanataile s-au retras? Dar durerea de la branula ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

K - pai nu mi-a facut decat un control obisnuit acolo. adica pe masa, cum se face. mi-a luat si proba pt. secretie. insa spun ca a fost "viol" pt. ca a fost f. dureros. avand in vedere ca n-a mai umblat nimeni pe acolo de cateva luni bune, a fost destul de dureros.

poate ca dupa nasterea naturala nu va fi asa dureros controlul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Felicitari Zubi, sa+ti traiasca bebelina sanatoasa, fericita si iubita!

 

Kourtney, eu am fost deja la control dupa nastere, m-a chemat mai devreme ca sa vada cum se prezinta zona si sa-mi scoata putinele ate pe care le aveam.

Nu este asa de speriat controlul. Nu este mai dureros decat au fost cele din timpul sarcinii. Defapt pe mine m-a durut putin de tot controlul vaginal, mai mult un disconfort, dar atat. Cred ca insa depinde de cum ai cusatura. De data aceasta nu a fost nevoie sa-mi scoata nici o ata caci le-am eliminat eu pe cele de la exterior, iar pe cele din interior le lasa sa se absoarbe.

Imi amintesc insa la nasterea Adinei ca m-a durut mai rau cand mi-a scos atele caci atunci am avut o cusatura mai mare.

La aceasta nastere nici nu au avut timp sa ma taie si doar m-am rupt eu putin, oricum mult mai putin decat la prima nastere si ca atare, recuperarea a fost mult mai rapida.

Deci, ma repet, conteaza mult cate cusaturi ai avut dupa nastere, in functie de asta este mai dureros sau nu controlul la 6 saptamani.

Multa bafta Kourtney la control!  [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi s-a parut mie ciudat a fost ca acum m-a chemat doctora la control cam dupa o saptamana de la nastere, adica am nascut sambata noapte si m-a chemat la control dupa 10 zile de la nastere. 

La prima nastere m-a chemat sa-mi scoata atele abea la 6 saptamani, nu stiu care a fost motivul pentru care acum m-a chemat asa repede.

ori pt ca stia ca nu am cine stie ce cusaturi acum, ori ca este a 2 nastere - chiar nu stiu.

Oricum ar fi, acum a fost mult mai usor la acest control decat la prima nastere.

 

Dar ca idee, controlul de 6 saptamani doare mai putin decat cusatura dupa nastere .... daca asta linisteste pe cineva  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...