Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

Ioana, bine ai venit in randul mamelor cu bebelusi inscrisi la greva somnului. A mea doarme toata noaptea si ziua deloc sau foarte putin (o ora,maxim 2). Eu am adormit-o azi pe domnisoara mea cu ajutorul soarelui, am imbracat-o bine si am stat la soare amandoua,in curte. Purtatul in wrap si sling sunt singurele care ma ajuta sa o calmez si adorm,dar nu isi continua somnul daca o scot din sisteme. Mai adoarme si pe mine,dar se trezeste la prima tentativa de a o pune in patutul ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt pe youtube filmulete cu sunete albe, cate motoare haraind, special pentru bebelusi. Daca cauti 'baby got colics" vei gasi o melodie care cica calmeaza bebelusii. La noi nu functioneaza. A functionat hota o data...Noi ne bazam pe drujba.  [:-)))]  Mai  auzeam bebelusi calmati de betoniere.  [pk]  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alo, nu va lasati prostite de cei de la HR...va zice je cum este si va caut si legea...cautati pe net si cititi codul muncii actualizat 2014 si OG 111/2010..daca optati pentru un an, concediu crestere copil, ca sa beneficiati de stimulentul de reinsertie trebuie sa va reintoarceti la serviciu inainte ca bebe sa implineasca 11 luni, pentru ca teoretic voi aveti dreptul la un an, dar din acel an si tati trebuie sa stea musai acasa o luna...so, la 11 luni fara cateva zile faceti cerere de reintoarcere la serviciu si cand o sa depuneti actele pentru stimulent trebuie si tati sa dea declaratie pe propria raspundere ca nu si-a luat concediu acea luna...stimulentul de reinsertie se da direct de la stat, nu de la angajator, este 500 lei neimpozabili in nici un fel si in situatia descrisa mai sus se da pana la implinirea a 2 ani de catre bebe. http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_35895/Statul-iti-da-bani-daca-te-intorci-mai-devreme-din-concediul-de-crestere-a-copilului-Cum-se-acorda-stimulentul-de-insertie-in-2014.html#axzz2raIJGjnj

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetili, apropo...eu zic asa...eu imi declar meseria...sunt contabil..in Romanica, deci stiu si fac cam di tati, stiu cu legile, etc...daca va pot ajuta cu ceva, aruncati cu intrebarea, cu mare placere va ajut daca pot...mai ales dinastea la subiect, gen stimulente, reintoarceri etc...daca tot vbim aici, poate atacam si alte subiecte in functie de nevoi...

ce alte meserii mai avem pe aici, cine ne mai poate da sfaturi si in legatura cu ce?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]  Buna mamici!

 

    Va scriu in mare graba.....noi suntem binisor, traversam un puternic puseu de crestere si ne mai supara si colicii....bine macar ca am lapte suficient chiar daca bebe sta mufat mai tot timpul, dupa ce lasa tzatza din gura tot mai curge lapte. ( l-am gustat si taaaaaare bun si dulce [pk]  [alcool] )

    Beau 3 cani de ceai anticolitic pe zi in speranta ca acesta ajunge in lapte si bebe se va mai linisti. Am noroc ca nu plange, doar se maraie si se framanta din cauza durerilor.

    Sunt tare in urma cu somnul [zirea]  , dar va spun cu mana pe inima ca nu-mi pare rau, sunt foarte fericita de toate lucrurile frumoase ce ni se intampla. Sentimentul de a fi mama e minunat!!!!! Sunt indragostita maxim  [il]  [il]  [il] , sotul e si el topit si e mai tandru si mai iubitor ca niciodata [i] , ma ajuta foarte mult si ma sustine in tot ceea ce fac!

    Tot de foarte mare ajutot ne e si mama, ea ne face de mancare si curatenie, ne face toate mofturile si sincer nu stiu ce m-as fi facut fara ea! Te iubesc mama! [biz]

    Ieri dimineata a cazut si buricutul si aseara i-am facut puiutului prima baita. [inbaita]

    Tot ieri a fost si asistenta in vizita, bebe a luat 230 g in 3 zile ( de la 3920g la nastere, la doua zile avea 3620 iar ieri la 5 zile de la nastere avea 3860 ) . Eu sunt multumita si tot multumita a fost si asistenta. Are in schimb putin icter dar deja se vad semne de ameliorare.

     Recuperarea mea decurge neasteptat de bine, sangerarea e ffff mica, burtica s-a retras mult si am 8 kg in minus. [:I]

 

     Va pup si sper sa pot intra mai des! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor

 

Laura, daca tot ai spus ca te putem intreba, eu ma gandeam la varianta asta: declar ca stau 1 an in conced de crestere a copilului, la 11 luni fara cateva zile fac cerere de reintoarcere la servici, sta sotul o luna, adica pana la 1 an fara cateva zile, si primeste el stimulent pt copil?

Dar mai apare o problema, eu trebuie neaparat sa fac cerere si sa ma intorc la servici? (ideea e ca eu oficial aleg 1 an dar voi sta 2 ani acasa, ultimul pe "gratis") adica pur si simplu cedez sotului ultima luna astefl incat sa primim stimulentul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Came, nu cred ca merge asa, ca tu esti cea care ar treui sa te intorci efectiv la munca, din ce am inteles tb sa prezinti o adeverinta de la angajator in dosarul pe care il depui, cu veniturile realizate...deci daca tu intri  in concediu fara plata nu poti lua stimulent....

Ma gandeam sa primeasca sotul stimulentul...ca se intoarce la servici inainte ca bb sa implinesca 1 an. 

Citisem mai demult pe forum-uri si cica ar merge facut lucrul asta, dar na, nici eu nu sunt chiar sigura.

Mai am o luna pana depun actele, voi mai intreba si la primarie ce si cum.

Multumesc Laura :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ati trecut la chestiuni oficiale.... va spun ca sunt mirata ca de 10 ani incoace (de cand am mai trecut o data prin asta) lucrurile nu s-au schimbat deloc: pentru indemnizatia copilului trebuie sa mearga mama (ce daca e lauza si poate rupta in bucati!!!) la primaria de unde apartine ea.... Sotul n-are voie sa faca la primaria de unde apartine el, nuuuu.... Ce daca el e cel valid si umblator prin oras!!! Mai mult, cand s-a dus sa-si incerce norocul la sectorul meu, sa depuna in numele meu, i s-a cerut copie si dupa verso-ul certificatului de nastere al copilului/.... Care verso? E doar stema.... Aia, fix aia trebuia si ea xeroxata. Dar nu, nu la alea in birou. Mergeti dumneavoastra 30 de metri pe strada in jos.... Nenea de acolo avea deja pregatite xeroxurile, ca doar stema e la fel pe toate certificatele si cretinele le mai cerusera si altora. Mare ti-e gradina, doamne!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...