Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Adrya, am inceput si noi sa avem colici. Azi dimineata saracul a refuzat mancarea din cauza durerii. A adormit doar dupa 30min de masaj (cu piciorutele ca in mers de bicicleta). Am fost la cantarit si ne-a schimbat laptele praf la Aptamil Comfort care e special pt copii care sufera de colici si constipatie. Tu ai vorbit de colici cu health visitor-ul tau? Eu am nr ei de tel si o pot suna oricand. Sigur trebuie sa ai si tu. O sa incep treptat lapticul nou de maine sa vedem cum e. Pana atunci, am avut grija sa il ragai cum trebuie dupa masa si masaj tip bicicleta pt aprox 20min la fel dupa fiecare masa. Sper sa functioneze. Infacol am cumparat dar nu as vrea sa ii dau inca...incercam metode nemedicamentoase deocamdata.

Cineva intreba de meseriile noastre.... Eu cred ca am mentionat deja, dar mai zic o data - sunt farmacista in Anglia.

. Io ai dau infacol si laptic ai dau sma vad ca merge bine om vedea cand mergem la control
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Io beau zilc cate 2 kg de ceai si vad ca nu o ajuta k nimic de azi am inceput sai dau si bebelinei k lingurita ca poate o mai calmeaza k nu stiu ce sai mai dau

 

Te cred ca te doare sufletul pt copilul tau. Si pe mine , cand il vad cum plange de durere. 

Beau ceai de fenicul si tot are dureri o ora sau doua seara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FEtelor cat ar trebui sa creasca in greutate pe saptamana  micutii nostri alaptati numai la san?

Al meu a luat 110 gr in ultima saptamana si sotul zice ca e putin. Asa o fi?

 

pupi

 

in primul rand trebuie sa fii sigura ca asta e valoarea reala, pt. ca de multe ori cantarele arata aiurea...

nu e mult 110, insa e totusi o crestere, poate in urmatoarea saptamana va lua mai mult. nu cred ca e un motiv sa te ingrijorezi, atata timp cat creste in greutate. vezi bilantul de o luna si dupa aia poti trage o concluzie.

si ai grija ca bebe sa suga laptele de final, nu doar cel apos, de inceput.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor daca beau ceai de colici ajut bebelusul cumva?

nu e o garantie ca ii vor disparea colicii, insa ceaiul respectiv nu are ce sa-ti faca rau, asa ca eu as bea. adica chiar beau :) ceai cu fenicul, anason si chimen.

tine bebelusul  pe umar si ajuta-l sa scoata aerul. asta e cel mai important ca sa nu mai aiba colici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, bine ai venit in randul mamelor cu bebelusi inscrisi la greva somnului. A mea doarme toata noaptea si ziua deloc sau foarte putin (o ora,maxim 2). Eu am adormit-o azi pe domnisoara mea cu ajutorul soarelui, am imbracat-o bine si am stat la soare amandoua,in curte. Purtatul in wrap si sling sunt singurele care ma ajuta sa o calmez si adorm,dar nu isi continua somnul daca o scot din sisteme. Mai adoarme si pe mine,dar se trezeste la prima tentativa de a o pune in patutul ei. 

 

stii ce am observat eu? ca uneori bebe e obosit si nu poate adormi. maraie si se agita, eu prima oara ma gandesc ca i-o fi foame, il pun la san, suge cat suge si dupa aia plange. o mama fara experienta ar spune ca nu s-a saturat la san, insa el de fapt doreste sa doarma. daca il tin in brate mai departe sau incerc sa-l calmez vorbindu-i, mai rau fac. deci il pun in patut si il las in pace, primul minut inca se va agita si prima reactie ar fi sa-l iau iar in brate, ceea ce il va agita si mai tare si se creeaza un cerc vicios. deci il las in pace in patut si intr-un minut se calmeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ati trecut la chestiuni oficiale.... va spun ca sunt mirata ca de 10 ani incoace (de cand am mai trecut o data prin asta) lucrurile nu s-au schimbat deloc: pentru indemnizatia copilului trebuie sa mearga mama (ce daca e lauza si poate rupta in bucati!!!) la primaria de unde apartine ea.... Sotul n-are voie sa faca la primaria de unde apartine el, nuuuu.... Ce daca el e cel valid si umblator prin oras!!! Mai mult, cand s-a dus sa-si incerce norocul la sectorul meu, sa depuna in numele meu, i s-a cerut copie si dupa verso-ul certificatului de nastere al copilului/.... Care verso? E doar stema.... Aia, fix aia trebuia si ea xeroxata. Dar nu, nu la alea in birou. Mergeti dumneavoastra 30 de metri pe strada in jos.... Nenea de acolo avea deja pregatite xeroxurile, ca doar stema e la fel pe toate certificatele si cretinele le mai cerusera si altora. Mare ti-e gradina, doamne!!!

 

asta e Romanica noastra.

cred ca te referi la alocatia copilului, nu la indemnizatie.

la noi a fost sotul cu actele pt. alocatie, nu au fost probleme. o va primi el in contul bancar.

chiar, stiti in cat timp vine prima alocatie? sotul a citit pe foile alea ca poate dura 3-4 luni... [alcool]

 

pt. indemnizatie va trebui sa mearga mama, insa sigur dupa minim 42 zile de concediu medical. eu personal am concediu post-natal pana la mijlocul lui aprilie, deci abia atunci imi depun actele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ank, eu am pierdut din vedere alocatia lui Mihu...asta normal se da de la nastere, nu? pe tema asta chiar n-am cercetat...ma lansez pe net acu....azi am fost la screening auditiv si a reiesit ca aude foooaaaarte bine...si l-au si cantarit...avem 3.24kg deci in 3 sapt am scazut 200 si apoi am recuperat si am mai pus inca 600, vreo 800 cu totul...eu zic ca e binisor nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...