Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna mamici si bebelusi! Ma bucur ca v-am gasit in casa noua  [flo2]

 

Am reusit si eu sa intru pe net ... dupa atatea zile. Scuzati absenta, dar mie mi-a fost greu sa fac fata la amandoua fetele [:)]

 

Suntem relativ bine, macar recuperarea mea este mai rapida decat la prima nastere.

BB in schimb, are colici si nu face cacuta ... [:(]

Cu colicii am rezolvat cat de cat cu Colief dar ce ne facem de cacuta, caci am dat chiar si debridat si nimic .... se chinuie micuta si nu reuseste decat sa manjeasca putin pempersul .... imi pare asa rau pentru ea. 

Mai folosim si metoda cu termometru dar chiar si asa nu eliminam totul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Povestea nasterii .... nu e una prea placuta, din pacate ....

Cine zice ca a doua nastere naturala este mai usoara, o zice doar ca sa incurajeze!

A fost greu, dureros, foarte dureros travaliu. Din pacate a fost un travaliu indus cu perfuzii si injectii, nu mai stiu ce au bagat exact in mine, calciu, vit B, perfuzii (nu mai stiu cu ce). Asta pt ca am ajuns la spital fara nici o contractie si fara dilatare, si cum aveam deja peste 40 saptamani au zis sa ma "ajute" sa nasc .....

M-am dus la spital la un control dupa ce am eliminat dopul, am zis sa fiu sigura totusi daca este totul bine si m-au oprit acolo. Exact in prima noapte de ninsoare, pe 25 ian.

Dupa care a inceput calvarul. Durerile au fost mult mai mari si mai intense decat la prima nastere. Degeaba imi ziceau asistentele ca cica nu imi mai amintesc eu cum a fost la prima nastere ca in nici un caz nu a fost asa. 

La prima nastere nu au bagat nici un medicament in mine si cred ca asa este cel mai bine. Dar acum nu am mai scapat.

Plus ca mi-au rupt ei membranele si imi tot ziceau ca am un col "pacatos" care nu se dilata ......

Dupa ce mi-au rupt membranele au inceput durerile mari, nu mai stiu exact ora, aveam diulatatie 4 "cu indulgenta" - asa s-au exprimat doctorii.

A venit si doctora mea, tot respectul pt ea, gravida in 18-19 saptamani si totusi a venit la o nastere naturala pe o vreme rea cu era in  noaptea de 25 ian.

Si ea se astepta sa dureze, ii tot spuneam ca nu mai pot de durere, ca nu mai vrea, si in gandul meu, imi spuneam ca nu mai recomand la nimeni nastere naturala. Ma gandeam mai ales, ca am 2 fete, si ca nu am sa le recomand astfel de nastere... [:(]

 

Momentul "intalnirii" cu BB a venit pe neasteptate. Doctora tocmai ce ma controlase si ma incuraja ca mai am cam o jumatate de ora si nasc, dar eu eram convinsa ca era doar incurajare ca sa mai rezist durerilor. A venit dupa asistenta de la nou-nascuti sa ma intrebe diverse iar eu raspundeam intre contractii, deja destul de dese, cred ca mai putin de un minut.

Asistentele imi spuneau sa respir calm intre contractii caci respiram de parca as fi alergat la maraton, si imi tot repetau ca asa respira si BB - aveam sa inteleg dupa ca nu ii facea bine lui BB cum respiram ....

Oricum, dupa ce a plecat asistenta de la copii, am impins la o contractie si am simtit dintr-odata ca BB este jos .... Am tipat dupa asistente si cand m-a controlat asistenta am vazut ca a facut ochii mari si mi-a zis sa nu mai imping si sa ma ridic sa mergem in sala de nastere.

In acelasi timp tipa sa cheme doctora ca nasc ... Sa vedeti atunci agitatie, BB era chiar pe pozitie ....

M-am urcat pe masa cu greu, caci aveam impresia ca BB are deja capul spre iesire, si cum sa ma pun in fund pe masa caci imi era teama ca ma asez pe capul lui BB ....

Am reusit cumva, a venit si doctora, am vazut ca isi punea manusile. Asistenta imi spunea sa nu mai imping, sa am rabdare. Dupa care imi spunea sa imping usor sa nu ma rup ..... si atunci mi-am dat seama ca nu mai are timp sa ma taie doctora si am sa ma rup cum o fi ...... naspa.

Cam cu o jumatate de ora inaintea mea urcasera pe masa de nastere o alta colega de salon, era la prima nastere si venise la spital cu dilatatie 7.

La ea tipau sa impinga si la mine sa nu imping .... era rasu-plansu acolo .... [:)]

Am impins, usor zic eu, a iesit capul imediat, o mica pauza si am impins din nou si a iesit BB cu totul.

Mi-au aratat-o, am luat-o de manuta si dupa care au dus-o la aspirat, spalat, etc ...

Am auzit-o clar cand a plans, primul plans din viata ei si ...... a urmat la mine cosmarul nr.2 : cusatura ....

Stiu ca ma uitam la ceas, aveam unul chiar deaspura capului, si timpul tot trecea si nu mai terminau cu cusatura ... Ca sa va dati seama, am nascut la 23:00 fix si undeva dupa ora 24 au terminat cu cusatura .....

Nu stiu de ce a durat asa mult si de ce doare asa rau .... la mine nu functioneaza anestezia aia locala, am simtit si acele si cusatura .... timp de o ora ....

 

Deci expulzarea a fost rapida, chiar foarte rapida, cred ca in 2 minute am si vazut fata. Travaliu in schimb, si cusatura au fost foarte dureroase ....

 

Fata care era inaintea mea pe masa de nastere a nascut la 23:20 minute, s-a chinuit saraca sa scoata BB cam o ora ..... la ea travaliu a fost usor, in schimb, expulzarea foarte grea, iar BB ei este chiar mai mic decat a mea.

 

Cam asta este povestea. Un travaliu indus foarte greu, expulzare rapida. La Adina travaliu nu a fost asa greu iar expulzarea a fost tot asa usoara si rapida. Cred ca e mai bine sa se declanseze travaliu natural fara nici o interventie. Dureaza poate mai mult dar cred ca este mai usor de suportat.

 

Macar recuperarea a fost mult mai rapida decat la Adina. Am avut singerari mari in primele zile, mai ales cand alaptam, insotite de contractii dureroase. Dar acum sunt ok. Am putu sa stau in fund cam in a 3-a zi, mai greu dar macar am reusit. Iar acum stau fara probleme.

Astazi ma duc la doctora sa-mi scoata atele si speram ca nu o sa mai dureze mult nici snagerarea. Oricum este mult diminuata si doar cand alaptez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, da, o alaptez exclusiv la san. Dar trage partutri saracuta si se strange de burtica .... se vede ca o doare, mititica.

 

Adina nu a reactionat prea bine..... cum a fost si racita a fost cum nu se poate mai rau....

A trebuit sa o tinem mai departe de BB si asta nu a fost tocmai bine. Am stat cu gura pe ea toti sa stea departe de BB, sa nu o atinga, etc .....

Imi pare asa rau pt ea dar nu am avut ce face.

Ea vroia sa se uite la BB, sa o atinga, sa o mangaie ..... Acum am inceput sa o lasam, asa usor, cate putin, dar deja gelozia ei este "instalata"

Daca o iau pe BB in brate incepe sa-mi ceara sa fac diverse pt ea, sa o tin de mana, sa o duc la baie, sa-i dau sa manace, etc..

numai ca sa-i dau ei atentie. Si se supara ca nu pot sa-i fac eu voile, nu conteaza ca ar mai fi si alticineva in casa care sa-i faca ce cere, ea vrea de la mine ca sa nu mai stau cu BB in brate.

Din pacate am cam certat-o zilele acestea, mai ales ca face si prosti intentionat ca sa ne atraga atentia. 

O intelegem amandoi, si eu si sotul, incercam sa stam cu ea tot timpul cat nu ne solicita BB dar pt ea este degeaba, ea vrea atunci cand trebuie sa stau cu BB in brate.

Plus ca a trebuit sa-i impunem sa doarma cu tati in alta camera, caci era bolnava si nu puteam sa o las sa doarma in camera cu BB si cu mine.

Sa speram ca isi va reveni ....

se si plicitiseste acum, nu am dus-o la gradi saptam trecuta caci era racita si acum nu o putem duce caci este vacanta, iar ea se plictiseste acasa si numai in casa.

Acum am trimis-o la cumnate, macar ele se mai joaca cu ea, mai schimba casa si mediu. Ma tot intreaba saraca, cand merge la gradi .....

Este greu, eu nu am norcoul Ramonikai ca cea mare sa accepte BB ... asta e ...[:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutari!

mai traiesc si eu, chiar daca nu dau semne [flo2]

Suntem bine amandoi, Cosmin nu are deocamdata colici, in schimb am eu. Insa ii prefer la mine decat la el. Inca ma lupt cu ranile la san (la un san au trecut), iar bebe este un fomist. De fapt un somnoros caruia ii place sa aiba sanul in gura si sa suzeteze.

Fetele cu cezariana, dupa ce vi s-au scos firele ati mai pus pansament ceva?Puteti face dus acum?

Eu nu am mai fost la dr dupa ce mi-a scos firele si nu am apucat sa intreb..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BB are o forta de nu-mi vine sa cred ....

Si-a miscat capul din a 2-a zi iar acum cam 2-3 zile am observat ca poate sa-si mute capul singura de pe o parte pe alta ....

totusi la Adina nu au mers chiar asa repede lucrurile.

Macar e bine ca poate sa-si mute singura capul, acum am pus-o sa doarma pe burtica si vad ca este mai linistita.

Dar am sa stau totusi cu ochii pe ea sa o si vad ca-si muta capul de pe o parte pe alta si cand sta pe burtica ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...