Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

K are cam 2 scaune pe zi culoarea mustarului cu ceva bobite in el, si trage f f multe parturi

Data nasterii 24 ianuarie ora 22:45 scor apgar 8 greutate 4000 gr cezariana. E ok?

Nu stiu care dintre voi fetelor ati intrebat de operatie, eu nu mai pansez si nu mai dau cu nimic dupa ce mi-au scos firele, dus am voie sa fac, baie nu am voie sa fac 6 sapt dar nu stiu daca din cauza cezarianei sau a nasterii naturale :p

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, am nascut prin cezariana si pansamentul mi l-a scos dupa 2 zile. Am ramas cu operatia la aerisit. Nu am fire, doar niste plasturei, nush ce sunt. Ma duc azi sa mi-a scoata... Sunt vreo 5 din loc in loc... Mi-a zis doctorita ca daca mi se dezlipesc pana ne vedem, nu e nimic grav.... Operatia s-a lipit bine, sunt foarte multumita. Mi-a  fost foarte frica, insa se vindeca foarte bine. Taietura de la nasterea naturala de acu 10 ani s-a dezlipit atunci... vai de mine ce greu am patit! Asa ca acum eram speriata sa stau in fund, sa simt ceva pe burta. Dar nu am de ce ma teme.... Uneori, daca stau mult (am avut si perioade de asa-zisa alaptare mai lungi) si simteam parca taietura, dar a rezistat.....

Dus mi-a dat voie sa fac de cand am iesit din spital si mi-a spus sa tamponez cu betadina taietura, dupa dus. Atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi facem eforturi cu alaptarea. Am lapte, dar cred ca nu suficient. Si dam completare, dar numai dupa ce o pun la ambii sani. Ma dor sfarcurile, insa... Cand se mufeaza, imi vine sa tip de durere. Apoi cumva se mai estompeaza.

 

Am probleme cu temperatura in camera, insa. Nu reusesc sa scad sub 27 de grade. Ma trec apele in continuu. Toate caloriferele din casa sunt oprite, deci vine doar de la vecini... Blocul e izolat, la camera noastra sunt 2 randuri de termopane. Aerisim des, dar tot murim de cald. Nu o tin cu caciulita decat dupa baie, pana la urmatoarea alaptare. Si un singur rand de haine, subtiri....

 

Ma duc sa mananc, trebuie sa ma pregatesc de vizita la doctor.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia, bebelusii alaptati nu prea sunt constipati. Daca ar fi, ar face kk sub forma de bilute tari si uscate.  Laptele matern e atat de bine echilbrat nutritiv si energetic incat este asimilat 100% de corpul copilasului si nu mai raman “reziduri”. Este perfect normal sa nu faca treaba mare zile la rand daca atunci cand face consistenta este normala!

Introducerea termometrului in fundulet pentru stimulare poate provoca fisuri anale, rani, sangerari, infectii, slabirea sfincterului si creearea unei relatii de co-dependenta: nu mai face caca fara sa fie stimulat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unamica, 27 grade? E cam mult...Nu e bine sa le fie frig bebelusilor,dar nici prea cald. Bafta la doctor !! [pup] 

 

RHan, scaunul e normal in acest caz. Daca ar fi avut mucus verde prin el ar fi fost un semn ca papa numai laptic slab de inceput si nu ajunge la cel de final (pentru ca adoarme).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, K, am colici. Ma doare burta...am crampe. Am mai auzit ca daca are mama colici, bebe nu are si cred ca ceea ce simt eu sunt colici. Nu sunt sigura, dar nu am mai patit niciodata sa am crampe atatea zile la rand...

Cu operatia m-ati lamurit. In seara asta fac si eu un dus ca oamenii, ca pana acum am facut pe bucatele.

Cosmin are 3 zile de cand nu a facut caca si nici nu se schimonoseste ca ar vrea sa faca. Deci cred ca asimileaza tot si nu mai ramane nimic de facut.

 

Fetelor 27 de grade? Si eu ziceam ca la noi e cald cu 25. Daca tin usa la camera inchisa sunt 25, dar daca deschid usa se fac cam 21.

Unamica asa patesc si eu cand se mufeaza fac pe mine de durere si apoi trece cat de cat. Nu stiu cat mai dureaza pana se vindeca dar ma incapatanez si nu-i dau lapte praf. Am baut ceai de stimulare a lactatiei ca disperata si acum, daca am laptic...sufar si ii dau san.

 

Allexia, am citit ca aveti probleme cu fetita, ca e geloasa. Imi pare rau, sper sa nu sufere prea mult si ca in curand se va obisnui cu cea mica si o va iubi.

La noi e bine, fiind si mai mare, e tandru, ne pupa in somn, dar nu uita sa imi ainteasca de fiecare data ca si el e iubirea mamii. [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...