Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

alexia - mai voiam sa adaug cum procedez eu cu Sandra si cu bebe.

i-am explicat de la inceput ca are voie sa-l tina in brate pe bebe doar cand sta pe pat (nu cand e in picioare) si sa-i tin eu capul lui bebe. i l-am dat in brate cand a vrut, oricum se plictiseste repede.

am pus-o mereu sa ma ajute cand il schimb pe bebe, sa-mi dea scutecul, crema sau ce mai e nevoie, la inceput o facea cu mare placere, acum s-a mai plictisit de aceasta activitate. mai ales ca bebe nu mai e asa o noutate, avem peste o luna de cand suntem acasa.

dorm in continuare cu ea, bebe in patut langa noi. am intrebat-o daca vrea sa doarma cu taica-su daca o deranjeaza bebe noaptea, dar nu a vrut.

ii spun ca ea e preferata mea, ca pe ea o iubesc cel mai mult (deocamdata imi merge, ca bebe e mic si nu intelege) :)

nu imi dedic tot timpul lui bebe, incerc sa-i arat ca ea e prioritatea, cand se foieste si maraie bebe nu sar imediat la el, mai ales daca ma ocupam de Sandra in acel moment.

mai avem si noi momente cand ii mai zicem nu, mai ales cand il pupa il apasa cam tare si il strange cam tare, insa vad ca nu se supara.

 

cat despre gradinita, n-a mai fost acolo de pe 15 decembrie cand a avut serbarea. in ianuarie n-am dus-o deloc pentru ca a fost un streptococ la copiii din grupa ei si nu am vrut sa-l ia si ea sa-l aduca la asta mic. sper ca de sapt. viitoare s-o ducem si noi la gradi, ca se plictiseste tare acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

unamica - succes cu alaptatul. totusi eu sunt intrigata de ce asa multe mamici spun ca nu au destul lapte. dupa ce suge bebe, cand storci sanul, nu mai iese nimic? daca au trecut cel putin 3-4 zile de la nastere, in mod normal organismul mamei ar trebui sa produca destul lapte cat sa se sature bebelusul daca suge doar la un san.

cat despre dieta, doar daca vrei sa slabesti ajuta, la lactatie nu cred ca ajuta cine stie ce. eu mananc toate prostiile si lapte am suficient, chiar prea mult cateodata.

Eu zic ca mai e lapte.... dar cine sa-l traga? Doarme fi-mea rupta la san...

Cand am zis dieta, ma refeream la regim... la lista aia de asta DA, asta NU ca nu ajuta la alaptat.... Imi dau seama acum ca dieta e folosit mai degraba in ce priveste slabitul, dar nu la asta ma gandeam eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unamica, vei reusi! Asa era si domnisoara mea in prima saptamana, trebuia sa o trezesc eu si sa o tin treaza sa pape. Acum se trezeste prea repede,as spune.. Cum fac un pas de langa ea,se trezeste.

Stomacelul lor e foarte micut. In prima saptamana de viata e cat o minge de ping-pong (sau cat o coaja de nuca) si cele mai bune semne de hranire corecta sunt scutecele udate, 6 pe zi daca sunt, e pe linia buna.

 

Asha, ma bucur din suflet pentru voi si te asteptam cu ca ne mai scrii si aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramo, eu nu stiu cum sa mai invart sanii,sa ii dau Evei sa pape din ambii si sa ii mai si goleasca... Mereu am unul prea plin, din ambii picura lapte la greu, am ajuns sa stau in sutien in casa pentru ca era inutil sa imi iau o bluza pe mine din moment ce in 5 minute era uda. Mi-am cumparat tampoane pentru sani textile, absorb bine,dar tot nu fac fata. Am mai muls cate un san cand il simteam prea plin si Eva dormea... Provocarea la noi e sa golim un san. Golirea perfecta se realizeaza dupa cam 2 mese,timp in care celalalt se umple tare,se intareste si curge lapte din el de nu fac fata prosoapele...

Toate astea se intampla din cauza ca Eva vomita ( de cateva zile mai rar) si dupa ce papa bine scotea totul afara si manca din nou,deci sanii mei credeau ca au de produs lapte cat pentru 2-3 bebelusi si fix asta fac....produc prea mult.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

lumi, parca tu m-ai intrebat, de fisura anala, am fost la clinica proctoline,si am inceput un tratament pt hemoroizi (zice ca de la ei am facut fisura, dar eu stiu sigur ca de la nastere; am avut aceeasi durere si dupa prima nastere) care costa enorm de mult (2000 ron) dar eram ffff disperata din cauza durerii de la fisura anala (am facut o sedinta si ma gandesc sa nu mai merg). Ideea e ca ei mi-au dat o crema(prep de ei) cu care sa ma dau pe fisura (un betisor de ureche il invelesc intr-o manusa medicala si il introduc putin in fund, unde simt ca e durerea). Inca ma mai ustura cand fac treaba mare (mai ales ca zilele astea nu prea am avut timp de dat cu crema) deci ce solutie am gasit eu, ca sa nu mai am dureri toata ziua, beau siropel Lass-B (parca tu ai dat la bb, nu?) dimineata si seara si at kk iasa format fin si trece usor prin anus, astefel incat aproape nu ma mai ustura deloc cand fac kk. Si binenteles incerc sa nu ma constip. 

Probabil va mai trece ceva pana se vindeca rana, dar macar asa am ameliorat durerea. In ziua aia cand ma durea foarte tare, eram extrem de disperata de am pus mana pe tel si am sunat la clinica proctoline, in ideea ca imi fac ceva pe loc si scap de durere, dar nu a trecut in ziua aia. Ideea e sa faci kk in forme fine, moi (nu foarte, sa nu ramana ceva pe rana, ca at te va ustura intr-una), cu siropelul asta Lass-B sunt multumita, am redus muuult durerea. Ah, si mi-au mai spus dupa kk sa nu ma sterg cu hartie, sa ma spal, si sa fac bai de sezut in apa calda cu sapun sau cu ceai de musetel, 10-15 min /zi.

Nu am facut astea, pt ca nu am avut tip, cu 2 copii in casa, e mai greu sa ma ocup atat de mult de fundul meu. Cel mult, cand ma spalam, dadeam cu dusul cu apa calda pe fund, si simtem ca e mai bine.

Sper sa-ti treaca cat mai repede ca e crunta rau durerea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia, imi pare rau ca ai suferit :(, gata a trecut recupereaza-te si bucura-te de bb(macar ca timp, a durat mai putin decat la prima nastere?).

Cu Adina, nush ce sfat sa-ti dau, la noi Ioana nu a devenit geloasa, si ea era bolnava (de fapt ne-a imbolnavit pe toti din casa, iar acum si bb are muci galbeni) dar o mai lasam sa intre in camera la bb cu masca pe fata, iar tat-su o scotea destul de des prin diverse locuri, de ex in mag la cumparaturi o lasa pe ea sa puna in cos, sa plateasca , sa o mai distragem de la ce este acasa. Si noi "o certam mult" ca nu are voie la bb, sa nu puna mana, sa nu aia, aia. A avut chiar si cateva iesiri, cand ne-a spus ca s-a suparat pe toata lumea, ca noi nu o ascultam, ca nu mai e prietena cu noi.....eu eram mult prea ocupata cu bb, cand ii spuneam ca vin sa-i citesc povestea de seara, at se trezea bb si nu mai puteam sa ma ocup de ea, vedeam in ochii ei dezamagirea. Cu toate astea, nu-l invinovateste pe Andrei, il iubeste, ii e tare drag de el. Am avut-o si eu acasa 2 saptamani, o perioada foarte, foarte grea, binenteles am avut si ajutorul parintilor mei, si o trimiteam la ei peste zi (cateva ore). Acum nu mai e racita si e iara la gradi. 

Din pacate, am facut eu otita, asa ca avem alta problema. Am luat un antib puternic, bb a vomat si a facut diaree, acum am trecut pe un antib mai usor (care mere pe alaptare) dar nu stiu daca isi face efectul si daca scap de otita, dar bb nu vroia lapte praf, san nu puteam sa-i dau ca sa nu se strice el la burtica, am zis sa incerc cu un antib mai usor.

Apropo de lapte, pt ca nu i-am dat laptic o zi, a trebuit sa ma mult, am ramas surprinsa sa vad ca doar dintr-un san am scos 90 ml si nu de tot, deci lapte am. Va spun asta pt ca de multe ori credeam ca nu am (sanii mai sunt destul de mici chiar si acum in alaptare) iar bb de multe ori plangea la san si era agiatat si credeam ca nu am lapte (puneam pompa sa vad si iesea), at m-am gandit ca e el obosit, iritat si de asta reactioneaza asa, avea si ochisorii mai inchisi, si parca nimic nu-i convenea, dar nici sanul nu-l mai vroia. Il linisteam plambandu-l in brate, sau insistam sa-i pun sanul in gurita, nu mai tragea nimic dar se calma sia dormea.

Deci cele care dati completare, incercati s avedeti daac bb nu e obosit, mulgeti putin sa vedeti daca mai iasa ceva, si daca chiar sunteti convinse ca nu aveti suficient, dati-i si lapte praf.

Mi se pare totusi ciudat, ideea asta ca nu am lapte, voua nu va vine laptele si in timpul alaptarii, adica eu chiar simt cum sanii se umple iara cu laptic, in timp ce bb e la san. Deci am in permanenta.

Ieri, la 4 saptamani, l-am cantarit, are 4200 grame, a pus 1 kg fata de cat avea cand l-am scos din spital. Sunt incantata, si e doar laptic de la mine, eu care credeam ca nu se satura, ca n-am destul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...