Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014


Recommended Posts

vai de mine cat ma scris...

kourtney, si eu stateam mai mult goala in partea de sus, si m-am ales cu mucii astia de am facut otita. Ai grija sa nu racesti.

 

Bb are mucisori verzi care nu il lasa sa respire, sa pape, ii pun apa de mare in nasuc si aspir dar nu iasa aproape nimic, si totusi mucii se aud undeva in spate. Pt nasuc infundat am sa-i dau vibrocil.

Voi ce dati pt mucisori beblusilor? se vad imbunatatiri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si la noi bebe are mucisori,ne chinuim in fiecare zi sa- scoatem cu pompa..iese un scandal..cred daor in astfel de momente aud vecinii ca avem copil mic.Ma gandeam sa punem batista bebelușului, dar cred ca este prea mic, va trebui sa o sun pe pediatra sa vad ce zice.

in noaptea asta ne-am trezit de 2 ori cate jumatate de ora..a fost super..parca ne-am odihnit si noi mai bine...ce-i drept s-a culcat la 24...dar oricum super...!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika dupa ce suge bebe daca strang sanul am lapte, ca mi s-a mai reglat parca lactatia dar tot nu se satura si o tin 20 de minute la supt. unde gresesc atunci?

 

pai de ce esti asa convinsa ca nu se satura? bebelusii mai plang si din alte motive, nu doar ca nu se satura. daca uda scutece, daca e vioi, daca ia in greutate, atunci e bine.

trebuie s-o faci sa goleasca sanul.

 

la mine cand incepe Victoras sa suga dupa 10-15 secunde vine un jet de lapte puternic si se ineaca cu el, inghite si aer si de aceea il iau de la san si las sa se opreasca jetul (port in maieu tampoane pt. sani), nu mai zic ca curge si celalalt san. dupa o mica pauza de 30 sec. il pun iar sa suga. e important sa bea si laptele de final, care e mai gras decat laptele de inceput care e mai apos si tine de sete, nu de foame.

 

multe mame cred ca daca bb bea lapte praf dupa ce a supt la san inseamna ca nu s- saturat cu sanul. insa nu e neaparat adevarat. laptele praf contine arome si alte minuni care ii dau un gust atractiv pt. bebelusi ca sa-l manance si astfel ei sa vanda in continuare produsul.

 

eu imi spun propria parere, nu spun ca detin adevarul. poate sunt si cazuri in care intr-adevar bb nu se satura cu laptele mamei si nu am cum sa stiu voi (adica cele care dati si LP la copii) unde va incadrati. insa inclin sa cred ca in multe cazuri e doar impresia mamei ca nu are destul lapte.

poate nu ar fi rau sa cereti sfatul unui consultant in alaptare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, exact de aceeasi parere sunt si eu, am mai spus, dar nu am vrut sa insist si sa supar mamicile.... Asa cum corpul nostru a creat viata, este perfect capabil sa o hraneasca. Nu cred ca exista mama care sa nu aibe suficient lapte, cu stimularea potrivita (pus bebe cat mai des la san) orice mama va avea exact cat lapte are nevoie copilasul. Laptele praf este delicios pentru bebelusi,de aceea il prefera, cu toate ca isi pot largi fortat stomacelul ( problema ce provoaca dureri de burtica pe termen scurt si supraponderabilitate pe termen lung).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cameluska - eu intrebasem despre fisura anala. eu am avut probleme cu hemoroizii si in prima sarcina, iar acum am avut cateva episoade mai urate de constipatie si de aaia am patit-o. si eu incerc sa am un scaun cat mai ok ca si consistenta si fac bai de sezut cu ceai de galbenele si ma dau cu crema de galbenele.

am mai citit pe net si am gasit si eu scris ca cei de la proctoline te cam usuca de bani deci inca nu am apelat la ei.

soacra-mea a avut hemoroizi dupa sarcina si cica pana la urma trebuie operati... [fri] ea s-a operat. insa nu vreau chiar acum sa fac asta, nici nu as avea cum avand in vedere ca bb depinde de mine si mai mult de 2-3 ore nici n-am cum sa lipsesc de acasa.

 

K - felicitari pt. productie [:)] si eu mereu patez bluzele cu lapte, desi am tampoane pt. sani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, exact de aceeasi parere sunt si eu, am mai spus, dar nu am vrut sa insist si sa supar mamicile.... Asa cum corpul nostru a creat viata, este perfect capabil sa o hraneasca. Nu cred ca exista mama care sa nu aibe suficient lapte, cu stimularea potrivita (pus bebe cat mai des la san) orice mama va avea exact cat lapte are nevoie copilasul. Laptele praf este delicios pentru bebelusi,de aceea il prefera, cu toate ca isi pot largi fortat stomacelul ( problema ce provoaca dureri de burtica pe termen scurt si supraponderabilitate pe termen lung).

 

cine vrea sa alapteze si ne cere parerea n-ar trebui sa se supere.

plus ca am zis ca nu cunosc cazul fiecaruia in parte, posibil ca 1-2-3 mamici chiar sa nu aiba lapte destul si nu pot eu sa le zic sa nu mai dea LP la copil, sa-l tina flamand.

de aia ar trebui cerut sfatul unui consultant in alaptare care sa vina la fatza locului sa-si dea cu parerea. pt. fetele din Bucuresti chiar nu ar fi asa greu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi pt. muci folosim spray cu apa de mare. si uneori betisoare cand sunt vizibili mucusorii.

 

Victoras a dormit ieri aproape toata ziua, credeam ca asta noapte ma va tine treaza toata noaptea, insa a dormit si azi-noapte, s-a trezit cam la 3 ore, ceea ce a fost super.

 

intrebare: cat de des scoateti bebelusii afara? noi nu prea l-am scos pt. ca a fost f. frig zilele trecute, insa acum s-a mai inmuiat si ne gandeam sa-l mai aerisim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa ne suparam? De aceea cerem sfatul vostru fetelor spune-ti ce aveti de spus nu va sfiiti :)))

Aveti dreptate sa stiti. Azi dimineata pitica a mea a refuzat biberonul sunt atat de fericita abia astept sa se trezeasca sa vedem cum decurge alaptarea aceasta.

Nu pot sa cred cat pot fi de nepriceputa sa oblig fetita sa suga din biberon offf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...