Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 5 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 380
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Profu e un tinerel simpatic, e belgian, locuieste in portugalia unde preda olandeza si germana. Vorbeste si spaniola, chiar faceam mista ca la finalul cursului eu voi vorbi si spaniola , iar el va invata si romana  [:-)))] . In grupa "eleviilor" mai sunt 2 spanioli si inca o tipa din Bucuresti .... o adevarata mixtura, ceea ce face lucrurile mai interesante atunci cand ne explica ceva [:-)))] ; cu noi vorbeste in engleza si cu spaniolii in spaniola .

 

Ma duc sa caut reteta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor,

 

Va invit la o portie de lasagna si un orez cu lapte.

 

Gabi, braaaavo, arunci pastila asa ca si cum nimic n-ar fi! S-a materializat proiectul bebe 2 sau e in faza de "implementare"? Sa fie asa cum doriti voi! Lasa ca al doilea va fi "parfum".

 

Rocsy, ai un program incarcat dar frumos. Noi suntem din contra prea linistiti, am ajuns mai fetelor sa ne culcam intre 7 si 8 seara, inclusiv in weekend... Si chiar adorm la ora aia.

 

Carmen, si noi mirosim florile apoi le smulgem si le aruncam, daca suntem lasati.. Mi-au aparut si mie narcisele pe fundal, ura!

 

S va zic ce performanta am realizat: am spalat hainele baiatului fara detergent. Sunt zapacita rau. Culmea e ca au iesit curate, iar un body scris cu markere in vreo 3 culori a iesit impecabil (il frecasem in prealabil cu o solutie anti-pete totusi, Resolve.

 

Pe vremea asta, mai precis la inceputul lui martie  mergeam o saptamana in Caraibe, de vacanta scolara. Anul asta zicem pas din motive financiare, dar oboseala si stresul se resimt.

 

Eric tot cu crizele de personalitate. Aseara nici baie nu a vrut sa faca, el care adora baia. Cumva banui ca e si lipsa de somn, adoarme pe la opt dar se trezeste pe la 4-5. Eu sunt apelata sa lucrez intre 5 si sase dimineata si oricum se trezeste. La gradi are doar un somn de 2 ore iar uneori se trezeste dupa doar o ora. Nu stiu cum sa-i schimb programul ca nici la 6 seara nu pot sa-l culc totusi. Azi s-a trezit la 6, o ora in plus, sa vedem daca-i mai bine dispus deseara. Situatia asta ma cam macina.

 

De Sf. Valentin noi nu facem nimic, nu tinem sarbatoarea asta, doar pe Eric il voi imbraca in ceva rosu la gradi si poate mi-a mesterit el vreo inimoara ceva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, povesteste-ne!

 

Ile, fara praji! Nu vad decat dulciuri in fata ochilor.....am mancat clatite acum 2 zile si m-am gandit la Ali!

 

Fleur, si eu patest la fel cu Onuta....numai mutre si figuri, tipete si urlete cand nu iese ca ea!

Trebuie sa testez si eu reteta ta de banana bread, suna bine partea cu amestecat toate ingredientele!

 

Rocsy, mama ce program ai!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Noroc cu Fleur, ca am vrut sa ii spun si eu Gabrielei ca ii tin pumnii pentru bebe nr 2  [flo2] .

 

Fleur : nu cumva trezitul la ore asa timpurii e din cauza ca va culcati la 7-8 seara ??? Ai fost tare cu masina de spalat. Ma pot inscrie si eu la aiurite, ieri cand am asamblat aspiratorul am uitat sa ii pun piesa care separa apa de motor si am aspirat asa , mi-am dat seama abia dupa ce am terminat si am demontat aspiratorul ( ca avem dintr-acela cu apa [bang] ) . Noroc ca nu a intrat apa in motor , ca are un capacel de protectie ( bagasem motorul direct in apa ).  [batcap]

 

Lorena : scuze, o sa scriu o reteta , una dintre preferatele mele . Este o parjitura cu branza de vaci, mie imi place datorita texturii finale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asadar : 750 gr. branza de vaci ; 250 gr. smantana ; 200 gr. stafide ; 2 linguri de faina ; 10 linguri zahar ( eu de obicei pun doar 6 ca nu imi plac prajiturile foarte dulci ) ; 5 oua ; 3 linguri lapte ; 100 gr. unt ; 2 plicuri zahar vanilat .

 

Se amesteca cu mixerul galbenusurile cu branza de vaci, apoi cu zaharul, smantana, laptele si zaharul vanilat.

Untul se topeste, se lasa la racit dupa care se adauga peste amestecul de mai sus + cele 2 linguri de faina.

Albusul se bate spuma tare cu un pic praf de sare si apoi se amesteca cu compozitia de mai sus ( incet, cu lingura de lemn ) . Se adauga stafidele.

Se tapeteaza tava cu hartie de copt si se baga la cuptor, pentru aproximativ jumatate de ora, pana prinde putina culoare la suprafata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce aud aici? Gabi? Bb2 ? Wow! Supet tare. Si eu vreau sa incerc la vara un fiv pe natural daca ma lasa monsieur doctorul meu si al lui Lore adik nenea PK de la Budapesta.... ma gandesc serios....

 

 

Roxy, am obosit eu citindu-ti programul :).

 

Aaaaa, nu mai stiu ce am vrut sa zic....

 

Ana are laringita si pe mine ma doare IAR gatul si am facut IAR orjelet la ochi :(. Nu stiu ce naiba e in tara asta dar cred ca incep sa le inteleg pe infasuratele astea de ce umbla asa. Daca ma vedeti in abaya in curand, sa nu va mirati!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, m-ati facut sa rad! Lore cu amestecatul ingredientelor si Ioana cu "infasuratele"...Rocsy, bine ca nu s-a ars motorul sau ca nu te-ai curentat.

 

Banana bread e intr-adevar o reteta f usoara si va iese garantat.

 

Eu am facut o pasiune pt siropul de artar, specific canadian. Am mancat zilele trecute pe clatite si azi pe orez cu lapte. Dupa cum vedeti sunt si eu la dieta, din aia hipercalorica... Ce sa va zic ca astia de aici pun si in mancare (carnuri etc) sirop de artar.

 

La noi vine iar ninsoarea...simt ca innebunesc!

 

Rocsy, efectiv nu poate dormi dimineata mai tarziu ca doarme cu mine, iar eu sunt sunata intre 5 si 6 si la max. 7 tre sa ies cu el din casa echipat. Daca il las sa se culce mai tarziu imi adoarme dupa 10 si e si mai rau. In weekend fucntioneaza principiul inertiei si ne culcam/trezim la fel ca in saptamana. Daca s-ar trezi macar la 6 zilnic si ar face ziua cate un somn de minimum 2 ore ar fi ceva, 12 ore in total. of ce calcule complicate. Cert e ca seara e praf de obosit, de noi nu mai zic ca nu contam.

 

Noapte linistita, eu ma duc sa recuperez teroristul de la gradinita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata ! 

 

Las [cafea] dubla ca Fleur are nevoie , as innebuni sa ma trezesc in fiecare dimineata la ora 5-6. Cand am citi prima data , m-am gandit ca poate ai gresit, am inteles abia cand mi-ai zis ca te suna de la scoala intre orele alea crunte . De ce nu te-or fi sunand de seara ? Naspa !

 

Ioana : tu de fapt ai un fel de conjuctivita ? Nu stiu ce inseamna orjelet !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...