Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 5 )


Recommended Posts

Hello fete! Incerc sa scriu si eu ceva repede k sa nu ma dati disparuta...ma inscriu cu brio in clubul celor fara de timp :( simt k nu apucsa fac mai nimik...serviciul ma seaca psihic si ma lasa fara vlaga, nu mai am chef de nimik, ma surprind in multe momente k raman asa pierduta cu privirea in gol si nu ma pot concentra...vorbeste sotzulache cu mine si eu sunt cu capul vraiste, nici nu aud ce-mi zice sau daca aud nu mai am energue sa ma implic in discutie, nu mai am stare sa ascult cand imi povesteste cineva ceva...eu care eram oricand dispusa sa ascult...efectiv nu ma mai recunosc :(( sper sa fie reversibila starea k nu-mi place cum am ajuns :(

 

Fac mari eforturi sa imi pastrez calmul si rabdarea, mai ales cu copila asta care uneori ma seaca la ficat efectiv! Are zile si zile, cand linistita si cuminte, cand exasperanta, tipa urla, trage de toate cosmeticele mele, le gaseste oriunde le pitesc, daca nu-I dau ce vrea ea se crizeaza maxim, tot incerc sa-I distrag atentia de la lucrurile interzise dar evident k tot alea sunt mai interesante...si cand ma gandec cate luni mai dureaza perioada asta cu tantrums...imi vine sa-mi iau campii...imi dau seama k cel putin in viitorul apropiat nu se pune problema de bb2 pt k nu mai am rabdare suficienta.

 

Succes Gabitza si Ioana si tuturor celor care aveti ganduri in sensul asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 380
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

M-am plans destul, hai sa zic si ceva pozitiv :) in afara de fitze Chitz evolueaza f bine, are un vocabular din ce in ce mai bogat, un fiecare zi mai spune cate un cuvant nou, unele mai clar, unele pe bebelineza, in general repeta imediat dupa noi cel putin primele silabe, e ca un burete care absoarbe tot din jur. O contributie f mare o au ai mei care se implica f mult, se ocupa de ea non stop, au mult mai multa rabdare, Dumnezeu sa-I tina sanatosi!

 

Ca si cuvinte spune cecei la cercei, imita majoritatea animalelor, numara pana la 10 cu ajutorul nostru, deja stie ce cifra urmeaza pana pe la 5, dodo e suzi de care e foarte atasata din pacate, bo e buni, bu e bunelul, mamaaa/tataaa sunt mamaie si tataie, tuti e tweety, babaa banana, maa marul, ioz e roz, ioo e rosu, bio e albastru/bleu, ga e galben, goo gol, mamet magnetii de pe frigi, gaga gargara, goga Gheorghe, diti dinti, toto cartofii, oua, poo sampon etc

 

Ne imita in tot ceea ce facem, stie sa foloseasca diverse ustensile/aparate, se spala singurik la baie cu buretelul ei, ii da sa pape lui Puffy, ne uimeste cu cate are in capushorul ei mic si cretz :) aaa, si spune ca o cheama Chit sau Caa (de la Antonik) :)

 

Ma bag la nani k sunt franta. Sper sa mai intru curand. Va poop!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu bb 2 nu stiu sa va zic decat ca le aranjeaza Doamne Doamne daca e sa fie.

La mine la primul am fost ok, la al doilea mi-a facut , cum se zice?:), cerclaj asa ca de la 3 luni nu am putut face nici un efort.

La al treilea am fost 4 luni in spital.

Adevarul este ca daca am stii ce ne rezerva ziua de maine nu ne-am mai ridica din pat [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara !

 

Multumesc fetelor pentru incurajari !  [flor]  [flor]  [flor]

Ioana , ma costa mai putin de 160 mil ?! 

 

Roxy , trebuie sa te mobilizezi , cred ca este greu la munca , la fel de greu este si cand stai acasa non-stop cu copilul si uiti sa te si pieptini  [smulgpar]  . Orice varianta alegi este cu avantaje si dezavantaje , vb Ilenutei , baga un magnerot  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor,

 

Ati scris putin dar cu substanta! Gabi, au dreptate fetele, oricare ar fi decizia ta poti sa contezi pe noi pentru suport moral. Ile, cat ai tras si tu la ultimele doua sarcini. Jos palaria in fata voastra, la fel Ioana, cand va citesc, problemele mele din sarcina mi se par minore, aveam eu diabet si usoara hipertensiune dar macar aveam libertate de miscare, am lucrat pana cu 10 zile inainte de cezariana, etc.

 

Lore, Roxy, deci si fetele au tantrumuri, credeam ca baietii sunt mai predispusi la asa ceva. Si Eric are zile si zile, azi e cuminte si cooperant, ne pupa si se joaca singurel, alteori trage de toate si tipa si nimic nu-l multumeste.

 

Roxy, cum a zis si Gabi, nici daca stai acasa nu-i mai roz, din contra s-ar putea sa fii si mai tensionata. Eu cu copilul meu energic cred ca m-as urca pe pereti dupa o saptamana acasa cu el. Deja weekendurile sunt foarte lungi. La job, chiar daca programul e solicitant, imi iau timpul necesar sa respir. Si cand revin seara acasa ma bucur sa vad copilul. Tu ai si avantajul nepretuit al bunicilor care au grija de Chitz.

 

In rest noi suntem binisor, iarna grea inca aici dar se va incalzi. De Sf. Val. fi-miu mi-a inmanat o felicitare cu doua inimi lipite de el, cica... La scoala copii mi-au presarat in pauza inimioare rosii pe foile de pe catedra...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, fetelor am lucrat tot weekendul, sunt moarta de oboseala

am intrat sa va salut rapid

gabi, nu mai retin daca am apucat sa te felicit pt decizia luata, dar o mai fac o data acum. Sper ca totul sa iasa asa cum va doriti desi cred ca iti este foarte greu fara sustinerea apropiatilor. Eu am invatat din proprie experienta ca daca sotul ma sustine, pot sa mut si muntii, asadar ma mai bazez doar pe noi doi . :)

ile, imi confirmi inca o data ca esti o mama model la cate ai indurat cu sarcinile

roxy, sper sa treci peste starea asta nasoala. Oricum, Antonica e o dulce cu cate face  si spune ea. Au dreptate fetele, nici acasa doar cu copilul nu e mai bine. eu nici nu vreau sa ma gandesc prin ce stari am trecut cand eram singura cu Aurora toata ziua. a fost greu si cand am inceput sa lucrez de acasa, dar am incercat sa imi aduc aminte ca pana la urma asta am vrut. nu ai sanse sa schimbi job-ul daca te solicita atat de mult? stiu ca e greu, dar poate merita o incercare....

Fleur, ce dragute fazele cu inimioare...Sa sti ca eu ma gandeam ca fetele sunt mai predispuse la tantrumuri. Nu stiu de ce, dar asa imi imaginam. :)

Aurora a fost tot pe afara cu tati zilele astea. Aici e vreme de primavara, perfecta pentru racit. Nici nu mai stiu cum sa o imbrac.

Vineri am fost la mama la serviciu si a vazut fata vacutele din ferma. A fost super impresionata si acum mereu zice "lala uca" Lala ii spune  mamei mele si uca e echivalentul vacutei. :) Cand o intrebi unde vrea sa mearga, doar asa mai raspunde. 

Nu mai stiu ce sa ii gatesc. pe maine i-am facut pilaf de orez care nu prea o incanta. Din pacate cu tendinta ei la constipare, nu e o alegere prea fericita. Voi ce mai faceti de mancare? Eu ma invart intre supa crema, paste cu sos sau cu peste, mamaliga cu branza si ciorbita/tocanita de cartofi. M-am saturat eu de felurile astea de mancare. 

Va pup si va doresc noapte buna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu va dau cafeaua ca e prea dimuneatza :). Dar v-o las aburinda.

eu am gatit supa de linte galbena reteeta libaneza. E un deliciu! Si sarmale si banana bread.

Ile.merci mult! Ah saraca de tine. Nu am stiut ce ai tras cu sarcinile dar ai perfecta dreptate cu concluzia.

Roxy, sa vezi cum e cand face asta toata ziua. Sa stai doar tu cu ea 24 din 24! Si cu toate astea ii multumesc lui Dumnezeu ca am posibilitatea asta. Mi se pare ca e un rasfatz al destinului sa iti permiti sa stai cu copilul si sa il indrumi tu in primii ani! Cand o vad si eu pe Ana cum evolueaza si cat e de fericita, capat putere sa trec peste orice criza...desi e drept ca nu ma mai tine spatele :). Vreau sa merg la un rmn ca sunt varza cu coloana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Ioana pt cafeluta!

Ile, tot respectul! Vreau si eu macar jumatate din determinarea ta!

Gabi, pe mine la Buda m-a costat 2000 euro toata procedura plus tratamentul, eu am platit i in forinti ceea ce a dus la o oarece economie decat daca plateam in euro dierect. Dar stiu ca imediat dupa, in anul urmator au crescut ceva preturile. Oricum, pledez pt Buda si pt Pk pt ca esti tratat asa cum trebuie, dr e foarte bine pregatit, poti vb pe mail inainte cu el daca nu e la vreo conferinta iti raspunde in acceasi zi. Eu I-am scris istoricul meu medical, el mi-a zis ce analize sa mai fac, iar dupa accea care este procedura.

Inainte de a incepe procedura te cheama si la un consult preliminar ceea ce mai inseamna un drum in plus

Ca bani, poti sa faci o simulare dupa procedeul cu Andrei si sa vezi la cat te-ar duce. Au preturile pe prima pagina la unguroaice, atat la medicamente, cat si la proceduri.

 

Eu cand m-am hotarat sa fac fiv aveam posibilitatea de a face in ro subventionat de stat, dar am ales sa dau banul si sa ma simt om decat sa ma impotmolesc in birocratia si incompetenta romaneasca!

 

Daca vrei detalii, sunt disponibila pe tel sau orice alta metoda!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...