Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 5 )


Recommended Posts

Fetelor, m-a zapacit Onuta weekendul asta! Ma intreb daca nu gresesc eu acordandu-I prea multa libertate si prea putine restrictii.,..sambata in vizita a fost cu alergatura dupa ea prin caaa oamenilor, casa care nu era pregatita pt copii asa mici, iar Onuta nu asculta de loc, ba din potriva parca mai rau facea. Calculatorul care era pe o masuta joasa, impeimanta, masa de sticla joasa din mijlocul sufrageriei cu farfurii si pahare pe ea, comoda televizorului plina de cd, sculele omului, intrerupatoare de lumina joase,..au fost cateva din tentatiile Onutei!

Ieri pe strada, vroia sa merga nu stiu unde, peste drum la biserica cred, nu a iesit ca ea, s-a pus pe urlat pana a luat-o taicasu in carca unde a vomitat in capul lui tasu! Mi-a facut un car de nervii!

Fetelor, simt nevoia de o vacanta de la 24 din 24 cu copilul!

Eu incerc sa o cresc dupa metoda dragostei neconditionate, fara pedepse sau recompense, dar ceed ca nu sunt in stare sa gasesc un echilibru,,.....habar nu am unde gresesc!

Mi se ia si de vizite unde este super surescitata si ffff solicitanta pt mine, acolo chiar nu o pot lasa de capul ei. La plimbari e jale daca nu mergem unde vrea ea! Iar eu sunt la capatul rabdarilor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 380
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata !

 

Gabi : va tin pumnii, sa dea D-zeu sa iasa cum vreti voi. Cam cat timp ar trebui sa nu mai ridici dupa un fiv ? Ma gandesc ca doar cateva zile, nu ? In priviinta parintilor nu ai ce face, de obicei gandesc in stilul lor. Cand avea Sofia la cap, ma tot bateau la cap sa nu fac doi, ca e greu, ca ce imi trebe mie, ca ce fac cu cabinetul etc. De aceea cand am ramas insarcinata, i-am anuntat tarziu si cand se aflau pe punct de plecare, venisera la noi si urmau sa plece la BIstrita, acasa la ei. Le-am zis cand isi luau la revedere. Au fost asa socati ca nu au avut nici o reactie  [:-)))]

 

Lorena : eu mai dau si cate o pedeapsa, mai tip cateodata, le mai cert ..... astfel nu se poate ca mi se urca in cap. Nu as reusi sub nici o forma sa le educ dupa metoda dragostei neconditionate ; mi-ar pune nervii pe bigudiuri si sincer nu cred ca as rezista.

 

Am avut un weekend lung, inca nu mi-am revenit din punct de al energiei !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore, vezi ca am sharuit eu un articol pe fb despre suedezii care s-au prins ca treaba asta fara reguli si restrictii nu e prea indicata. Lor le-a luat cam mult pana au concluzionat. Noi nu avem atata timp :).

Rocsy, la fiv trebe sa stai intins 15 min dupa cum zice dr-ul nostru de fiv. Si marturisesc ca eu cu Ana atat am stat :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt in pauza.

 

Lore, lasa fata in pace ca asa sunt la varsta asta. In vizita problema e in egala masura a gazdelor, sunt lucruri periculoase pt ea, trebuie si ei sa faca eforturi sa acomodeze musafiri cu copil mic. Imi amintesc cum strangeam tot din calea baietelului nasilor nostri, pana la urma tot a spart o veioza din sticla groasa, ce ne-am speriat, noroc ca nu a patit nimic.

 

Muraturica, eu i-am dat ieri peste cu legume la abur (conopida, morcov, pastai de mazare). Nu mai am timp sa gatesc complicat. Azi de dimineata am lasat in slowcooker o tocanita de vita cu cartofi si morcov. Poti sa-i dai legume cat mai variate, fierte la abur sau chiar crude, daca le accepta. Eu de ex. pana ieri nu i-am dat morcov crud, a vazut cum il curatam pt mancare si a cerut. I-am dat taiat feluite lungi. Sau cruditati cu humuus sau ceva in care sa bage legumele (pasta de branza etc).

 

Eric iar are muci si aseara stare subfebrila, in weekend nici nu am iesit din casa. Ma exaspereaza raceala asta continua care cam odata pe luna degenereaza in otita sau mai stiu eu ce. Am dormit f prost urmarindu-i respiratia. Cand il aspir plange si se trezeste, deci iar muci. Uf!

 

Va pup, seara linistita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi noi suntem alaturi de tine.te sustinem iti tinem pumnii si ne rugam sa iasa totul asa cum iti doresti.daca tu si sotul va doriti asta nu va luati dupa cei din jur.era bine sa aveti si spijinul lor dar daca nu se poate macar incearca sa nu suferi si sa fii stresata si din aceasta cauza!

 

Lorena eu il mai si cert dar tot degeaba.Si la noi e la fel cand mergem in vizita de aceea prefer sa vina ei la noi decat sa mergem noi la ei...unde copiii sunt in mediul lor si chiar daca fac ceva gresit pe noi nu ne deranjeaza.azi am fost la moll cu el si stres si alergat dupa el intruna...plans ...nervi...am zis ca nu mai merg cu el decat cand o fi cat rafi.am iesit cica la relaxare dar am ajuns acasa transpirata si un car de nervi...sotul m a consolat ca mai dureaza vreo 2 ani stresul asta si atunci putem merge linistiti si cu el :))))

 

Fleur sanatate.si noi tusim avem mucisori si febra...maraiti nu are rost sa mai zic....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, poate face si el otita seroada daca tot degenereaza. Trebuie pusa solutie salina multa zlnic ca sa ii inmoaie secretiile si apoi aspirat.

 

ufff, in seara asta am avut o cadere nervoasa. Ma simt asa de vinovata... Am avut musafiri si Ana nu prea a mancat de surescitata

, si au plecat tarziu si s-a zapacit rau asa ca nu am reusit sa o culc. Eu asteptam sa o culc si sa fsc un dus ca schimbasem hainele de pat si eram plina de praf, dar ea nu a vrut sa adoarma si colac peste pupaza, la un mom dat se ridica in fund si cere papa. La 12 noaptea!!!!. M-am crizat maxim, am trantit usa in drum spre bucatarie, al meu a venit dezorientat si a inceput o discutie naspa in timp ce hraneam copilul. Umeori am senzatia ca nu mai pot. Si evident ca apoi ma simt ca un kk

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

mulțumesc de sustinere , o să incerc sa ma mobilizez . Lorena , eu il mai cert pe Andrei si stie ft bine cand nu glumesc , mai ia si o palma la fund . Am fost în vizita la sefii sotului , circ a fost , de atunci am schimbat foaia . Daca ridic tonul se potoleste , am terminat si cu tavalitul pe jos , deci se poate . Ioana este greu cu ei mici , dar o sa crească si atunci o sa tânjim dupa vremurile astea . Pupici !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Apuc si eu sa scriu 2 randuri de la munca..

 

Gabi, felicitari pentru decizia luata si multa bafta sa iasa lucrurile asa cum va doriti.  Sunteti curajosi.

 

Eu nu ma mai simt in stare sa mai fac un bb, mai ales cu Patrick care pe langa faptul ca este solicitant, acum trebuie sa-l solicitam si mai mult si sa-i acordam atentie maxima si sa ne jucam non stop cu el, sa-l stimulam si tot timpul sa-i aratam afectiune.

 

Se pare ca el este un copil mai sensibil, al carui rezervor de afectiune este foarte mare (dupa cum zice dr) si se umple ff greu. La el nu functioneaza absolut deloc lucrurile cu tipat la el, certat sau dat palme la fund, pentru ca incepe sa urle mai tare si isi da palme in cap :(, semn ca devine foarte frustrat si isi manifesta nemultumirea in felul asta.

 

Mai mult decat atat vreau sa o bag pe bona in sedinta, intrucat am observat ca asta este tactica ei de a face educatie cu el, ridica vocea la el, il cearta, tot timpul ii spune ca nu are voie sa faca una sau alta...fara sa-i motiveze de ce, iar el seara cand ajung eu acasa este foarte suparat, frustrat, si de cum intru in casa isi da palme in cap...sa-mi spuna ca e nemultumit.

 

In schimb el intelege foarte frumos de vorba buna. Daca ii spun ca nu are voie sa faca un lucru, ii motivez de ce, si ii dau alternative, intelege si renunta (evit de fapt sa folosesc cuvantul nu...). Este adevarat ca este nevoie de foooarte mult calm si rabdare, si cateodata sunt si eu atat de obosita incat nu mai sunt in stare nici sa scot un cuvant, daramite sa stau langa el si sa-i vorbesc non stop. Efectiv sunt in permanenta langa el, orice ar face si oriunde s-ar duce, ii descriu obiectele pe care pune mana, culori, forme, se plictiseste repede, trece de la una la alta, acuma coloram, acuma facem lego...acu trecem la masinute, revenim la puzzle... superb.

 

In alta ordine de idei, am inregistrat si o mica victorie...de 5 nopti am renuntat la suzeta. Ziua oricum o scosesem de vreo 3 sapt. Azi-noapte s-a trezit urland, cred ca il durea burtica sau ceva..cel putin asa mi-a aratat cand l-am intrebat, tragea si multe partzuri. A urlat vreo juma de ora, abia l-am calmat...am fost tentata sa-i dau suzi, dar am rezistat eroic. In final l-am luat la noi in camera si a adormit in patul nostru dupa vreo 15 min de aratat becul :).

 

Am zis ca scriu 2 randuri si m-am intins cat o zi de post. Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen multu de cafea!

Foarte interesant ce ne-ai povestit. Cred ca toti copiii au un rezervor maaare de umplut cu dragoste [:)]. Chiar sa vb cu bona, f urat din partea ei sa il trateze pe P astfel [:(]

Pe de alta parte un fratior sigur l-ar mentine stimulat pe P :))

 

Toti se plictisesc repede la varsta asta. Stii ca exista niste carti care se picteaza cu apa? Ai mei sunt si acum incantati de asta.i a incercat si ea, i-a placut, a si gustat apa, pensula :)))

 

Ioana stai calma :), e normal sa fie agitati cu musafiri. Baietii si la varsta asta 6 si 8 ani) sunt agitati si nu mananca nimic cand avem musafiri sau mergem in vizita. Daca trebuie dupa masa sa plecam doar micul dejun il iau, restul nu au stare pur si simplu. De ziua lor sau de rev nu au mancat nimic [bang]

 

Eu ca sa nu ma stresez ma gandesc ca o zi nu e foc, plus ca fara reguli in zilele deosebite e mai relaxant [:)]

 

Sper ca am fost coerenta ( ca nu ma simt deloc ):))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...