Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 5 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 380
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna mămicilor :),

 

Da Fleur, am născut pe 22 Decembrie un baietel de 3,6 kg sănătos si frumos. E diferența de 1,4 luni între ei :). Cum e cu 2 mai ales atunci când nu te înțelegi cu niciunul? In primul rând minunat: e superb sa ai din nou un Bebeluș in casa, chiar dacă nici primul nu ți se pare mare. Apoi, e greu, dar Doamne-Doamne M-a ajutat si in privința asta:

- sunt amândoi cuminței in sensul ca piticul nu are colici, se trezește noaptea de 2 ori si se culca la loc, n-a urlat deloc pana acum, lui ii trebuie lapte si somn;

- ii am pe ai mei lângă mine si fie vin in vizita câteva ore, fie il iau pe Petru, cel mare, câteva ore.

au existat câteva crize de gelozie, Petru ma vrea doar pentru el, dar s-a obișnuit cu cel mic, Andrei, il iubeste, il vrea in brate, vrea sa-i dea suzeta, mâncare....sunt dulci rău împreuna.

Gabi si Ioana nu știu care au fost problemele voastre in conceperea copilului, la noi a fost infertilitate inexplicabila si am făcut si eu fiv pt Petru. Dupa ce-am născut, nu M-am protejat, necrezand ca voi rămâne, dar verificând in prealabil dacă pot duce o sarcina asa de devreme apărută in caz ca s-ar întâmpla minunea. Si am rămas :) ați putea încerca si voi, sau poate ați încercat deja, voi știți mai bine. 

despre mâncare cel mare are 10 kg îmbrăcat cu ce sta in casa, e puțin, dar asa e el. Bea cam 500-600 ml lapte pe zi, mănâncă 3/4 ou dimineața, 1-2 mandarine, ceva mar, un castronel cu ciorba cu carne si pâine si seara orez sau ce mai avem. Mănâncă din toate dar nu mult cantitativ si nu e f atras de dulciuri: de casa sau nu le găsesc prin casa. A si nu mănâncă lactate deloc, nu vrea si pace!

 Nu știu ce sa mai scriu, încerc sa scriu mai des, nu doar sa citesc.

va pup pe toate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

honeys : esti o dulce ca ai reusit sa iti faci timp ca sa ne scrii  [:)] . Ma bucur ca sunteti bine si v-ati gasit ritmul, asa este, D-zeu le aranjeaza pe toate. Si eu la Natalia aveam o gramada de dileme ( si la noi diferenta e de 2 ani si o luna, deci aveam vreo 7 luni in plus [:)]  ) , dar D-zeu le-a aranjat pe toate si a fost mult mai usor decat imi imaginam. Pe cuvant, cu doi parca e mai usor decat cu unul, poate ca nu le mai iau si eu in seama pe toate si am invatat sa mai trec peste unele lucruri care m-ar fi scos din minti la Sofia ( de exemplu, la Sofia daca venea lumea in vizita cu ciocolata ma crizam de numai si mereu spuneam ca la magazin nu sunt fructe ? Acum, le dau o bucatica, restul o pun in dulap si de obicei o mananc in cea mai mare parte eu spre disperarea sotului, care atunci cand ar manca si el ceva dulce, gaseste dulapul gol si ma intreaba " iar ai halit toata ciocolata ?! Cine eu, nu .... fetele "  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor !

 

Honeys , felicitari pentru bucalat !!! Si Andreiul meu tot 3,6 kg a avut la nastere  [il]

Ma bucur ca ai avut timp sa ne scrii , Doamne ajuta in continuare , sa ai 2 baieti cuminti si sa nu o oboseasca pe mami prea tare . Din pacate eu , nu pot concepe natural , am trompele scoase , asa ca daca mai vreau copii , scrie pe mine vitro . Daca v-a fi cu reusita , Andrei ar avea 2,5 ani cand ar veni celalat pui , cred ca este suficient , mai bine sa fie diferenta mica decat mare .

 

Rocsy , ai o bona super !!!  [biz]

 

Revin ...... cred ca s-a trezit bucalatul ( vorba Verei ) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Honeys, sa-ti traiasca puii! Ma bucur ca sunteti bine si ca aveti ritmul vostru fara probleme!

Si a mea dr gineco m-a pus sa ma protejez dupa fiv, dupa nastere, cred ca am facut-o vreo 3-4 luni si m-am lasat pagubasa...dar nici nu am ramas. Dr zicea ca multe se regleza dupa nastere, dar vorba lui Gabi la ce trompe am.....tot fiv scrie si pe mine.

 

Si eu si sotul am fost fff cuminti cand am fost mici, insa Onuta trebuie sa o tin tot timpul ocupata ca e jale! Cred ca la gradi o duc la toate optionalele, sa aiba fata activitate!

 

Rocsy, la noi cu voma e problema cu refluxul......se ameliorase problema la un moment dat, dar acum a revenit...sper pt putin timp. Ioana zicea ca e posibil de la un rosu in gat, secretii....parca a tusit un pic zile astea, de 4-5 ori pe zi, ea nu tuseste de regula, deci poate fi valabila ipoteza Ioanei...sper! Oricum, avand o sensibilitate la burtica, nu ii trebuie mult ca sa verse...

Rocsy, nu o poti clona pe bona ta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Honeys, felicitari pentru cel mai tanar membru al familiei! Ma bucur ca ti-am mentionat nick-ul si imediat ne-ai si scris sa ne dai vesti. Ce frumos trebuie sa fie cu cei doi baietasi in casa.

 

Eu am la activ o noapte nedormita aproape deloc, a tusit baiatul si l-am tot pandit, dimineata vrei nu vrei la gradinita cu el, ca trebuie sa lucrez. Maine sunt libera si am tot weekendul sa-l doftoricesc, dar nu mai stiu cu ce. Nu l-as mai duce la doctor asa una doua, de-abia am fost acum 2 saptamani, nu la dr. lui ci la clinica.

 

Apropos de asta, mi-am amintit ca Lorena a spus ca pe Onuta nu a vazut-o pediatra din septembrie parca. Eram gata sa-i raspund ca e cam mare intervalul (aici l-a vazut dr. lui la 18 luni, in dec.), dar m-am gandit dupa aia, daca-i sanatoasa fata, de ce sa mearga la dr?

 

Sunt obositaaa, luna asta am lucrat zilnic in afara de miercuri, dar nu ma plang de munca, dimpotriva. Vine vacanta de primavara, 1 saptamana in martie, eu as prefera s alucrez, din motive financiare.

 

Ca sa inchei capitolul vaicareli, baiatul zice tot felul de cuvinte noi, in limba lui, a noastra si a francofonilor si anglofonilor. Nu va speriati, cam un cuvant din fiecare: na-nai (nani), tai (stai), bato(bateau= vapor), ni-no (masina de politie...), ten (imi arata toate degetele de la maini). Propozitii, tot nu inca...

A dezvoltat o aversiune pt dezbracat/imbracat pijamaua, ne dispera seara, trebuie sa-l pacalim cu o mie de chestii sa uite de pijama.

A devenit mofturos la mancare, o perioada nici eu n-am prea gatit mare lucru, in fine. Ieri seara a mancat 1 chiftea mica de curcan + felii de rosie, iaurt de baut (am mixat iaurt cu mango, i-a placut). In rest fructele nu-i mai plac. Pt noi am facut salata orientala, nu se atinge de ea.

Imi reprosez ca nu il scoatem pe-afara aproape deloc, bine a fost si o iarna infernala pana acum, dar efectiv ba n-avem noi timp, ba e prea frig, sau el bolnavior etc. Chiar mi-e ciuda. SI el e cam temator si de-abia face cativa pasi pe zapada cand mergem spre sau de la masina. Noroc ca la gradinita ii mai scoate dimineata in curte cand e temp. acceptabila.

 

Sunt la o scoala in pauza, ati ghicit, de scriu romane. Voiam sa mai zic ca ii cumpar de aici de la scoala o carte pt 2+ de decupat, cu personajele din Mickey dupa care e innebunit. N-o decupam deocamdata, ne uitam la poze.

E fascinat de carti, mai noi scoate toate cartile din biblioteca la care poate ajunge si imi aduce in pat cate un cartoi greu, gen atlas etc, sa il citim...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Honey felicitari!!!!!!!!!

Sa creasca amandoi mari si sanatosi...ai mare noroc ca sunt cumintei si ai ajutor!

 

Muraturica ...napolactul mai ziceai ca e bun?

 

Fleur eu daca nu ii scot afara o iau razna...mi se urca pe pereti.ai noroc daca eric nu simte lipsa iesitului.sincer de multe ori as prefera sa stau inauntru sa nu trebuiasca atata imbracat -dezbracat dar pur si simplu nu pot...sunt foarte nervosi agitati.afara se linistesc automat.

 

Rocsy ai fost tare cu ciocolata!!!:))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Honey felicitari!!!!!!!!!

Sa creasca amandoi mari si sanatosi...ai mare noroc ca sunt cumintei si ai ajutor!

 

Muraturica ...napolactul mai ziceai ca e bun?

 

Fleur eu daca nu ii scot afara o iau razna...mi se urca pe pereti.ai noroc daca eric nu simte lipsa iesitului.sincer de multe ori as prefera sa stau inauntru sa nu trebuiasca atata imbracat -dezbracat dar pur si simplu nu pot...sunt foarte nervosi agitati.afara se linistesc automat.

 

Rocsy ai fost tare cu ciocolata!!!:))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...