Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 5 )


Recommended Posts

Nati in fiecare dimineata dupa ce trezeste vrea pe olita, wc; stam cam 20 de minute, nu face absolut nimic, ii pun pampers curat, in juma de ora face kk pe ea .... distractie mare pe noi. Si cam asa se intampla si in restul zilei; cand vrea sora-sa la baie, vrea si ea, scandalul e gata in cateva secunde, daca Sofi vrea pe wc, vrea si Nati, daca Sofi vrea la olita vrea si Nati ......... iar in final , Nati face tot pe ea  [:-)))]

asa ne distram cu noi...

V cere la pipi la baie (pt ca l-a vazut pe fratesu); isi trage singur suportul pe care il urc cand il spal pe maine la chiuveta; isi trage suportul pana langa WC, ridica bluza si asteapta sa desfac eu body (si sa dau pantalonul mai jos) zice pipi dar in 4 din 5 cazuri evident nu iese nimic [:-)))]

 

dar eu nu il descurajez; "ma execut" decate ori cere; si eductoarelor la gradinita le-am zis sa il duca direct la wc, nu la olita;

cel mare a invatat de pipi la wc dupa ce vreo 2 luni tot a intrat dupa mine sau taicasu in baie

pe reductor inca nu vrea... nici nu l-am pus

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 380
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut fetelor,

 

Merge aiurea forumul cand vreau sa raspund, era sa renunt.

 

Azi am avut zi scurta la scoala.

 

Noaptea a fost destul de scurta si ea: Eric s-a trezit pe la 11 plangand cu suspine si a durat pana la 1 sa readoarma. Are cateodata episoade de-astea, nu stiu ce-s, cosmaruri, il doare ceva. In primele minute nu comunica deloc cu noi, doar plange.

Dimineata era vesel si ok, dar cred ca a adormit pe la gradinita cu capul in farfurie.

 

Alta isprava de-a lui: am pus un fir de zambila intr-un pahar cu apa, a tras scarbit zambila si voia sa bea apa din pahar, plangea disperat ca nu l-am lasat.

 

E f. mofturos la mancare zilele astea, nu mai vrea fructe, altadata vrea iaurt si nimic altceva, dimineata nu mananca mai deloc. Dar ar fi culmea sa-mi fac probl., are 14 kile si ceva (14.4 cu tot cu scutec plin dimineata).

 

Ilenuta, mersi pentru carte! F. simpatice exercitiile! Unele le faceam si noi, asa instinctiv, ca de ex. cu carligele de rufe sau cu elasticele. E fain ca sunt pe saptamani urmarind evolutia copilului.

 

Camila, zic si eu f. bine ca bea apa si nimic altceva. Lamaia poti s-o introduci in alimente (salata de ton, peste, sosuri, etc.) si chiar ca atare sa-i dai cate o feliuta sa o molfaie. II trebuie neaparat lamaie sau vit. C in general?

 

Ref. la stimulii vizuali, la noi tv-ul merge pe fundal seara. E captivat doar maximum juma de ora (in practica vreo 10-15 min), cat ii dau Mickey Mouse clubhouse in rest nu ii da atentie mai deloc. Imi vine greu sa cred ca fundalul vizual si sonor produce autism a la longue. Dar e adevarat ca in cabinet la clinica unde mergem la control este afisat, printre alte recomandari: "No tv/no dvd before 2". La gradi la el in grupa au desene dimineata tot vreo juma de ora (cica, nu am verificat personal).

 

Ref. la olita/wc, are bunavointa, dar rezultatul lasa de dorit. In plus nu e consecvent, si nici eu sa il pun. Azi dimineata a vrut la wc cu reductor, a stat fara sa produca nimic. Apoi trage apa de n ori si trebuie sa-l scot din baie cu proteste.

(Porumbita, Victor face pipi din picioare daca am inteles bine? Ca zici ca fara reductor. Wow ce baiat mare!)

 

In alta ordine de idei, E. ne pupa de ne merg fulgii. Azi dimineata la plecarea lui ta-su facea curse pe hol intre el si mine si ne pupacea pe rand. Pupa pe gura, nu stiu de unde a invatat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza,

 

Haideti la cafea.

 

Fleur, nu stiu daca se referea si la stimulii vizuali, mai degraba la cei fonici. Aseara a adormit si p mai devreme, adica la 23.06... Fara niciun fel fe muzica carusel/broscuta cantacioasa.

 

Ce sumpatic e E cel pupacios.

 

De 2 seri il pun si eu pe p pe reductor, sta vreo 30 de secunde. Nu face nimic si cand il duc in cada trage un pipi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor , 

 

Multumim de  cafea Carmen . Si noi suntem in aceeasi galeata cu voi ... nici Andrei nu vorbeste NIMIC  , executa ceea ce-i spun dar atat , mai mult nu coopereaza . Si se enerveaza cand nu-l inteleg si plange .... Cert este ca eu imi recunosc vina , la mine merge Tv-ul si sunt constienta ca nu este bine , dar efectiv turbez singura atatea ore , mai arunc si eu un ochi la o stire . Incerc sa-l limitez in prima parte a zilei , nu-i mai dau drumul , ii dau seara dupa ora 6 . Eu sunt sigura ca Patrick nu are nimic , dar ca si al meu copil este posibil sa nu receptioneze cand sunt si alti stimuli in jur . Faptul ca nu spune mama nici acum , imi vine sa inebunesc  [smulgpar]

 

Face si el la olita , cand il pun eu , asa nu se cere , pe wc nu vrea , nu sunt incantata de reductorul pe care l-am luat , are un joc si se sperie . Asa ca suntem cu olita , eu sunt multumita de olita , ca la vara isi poate da singur pantalonii sa se aseze , asa la wc trebuie sa-l ridic eu .

 

In rest suntem bine , va pup pe toate !  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...