Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 5 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 380
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata

 

Va dau cafea tot de la fizio [:)]

 

Ioana deci asa cu ingrasamantul natural, nu m-am gandit la asta :)), dar nu stiu ce sa ingrasi pe asfalt . In fine, o tara de kk la propriu, mai e muuult pana departe

La noi gunoiul se duce o casuta pe post de ghena. Deci e un mic traseu de efectuat pana la ghena ( sunt 5 blocuri cu 4 etaje). Asa ca unii lasa gunoiul la strada, langa un pom [bang], cainii si homelessii le scotocesc pe rand . M-am oferit uneia cheia de la ghena si mi-a zis acra: lasa-l dracu '!

 

 

......

 

 

Reteta de imunitate o scriu azi

 

Lore ma bucur ca iti plac cartile, pune fata la treaba, intelege mai multe decat credem noi [:)]

 

Ieri a primit bambina o posetuta cu cateva nimicuri in ea. A fost asa de incantata, a dormit cu ea, se plimba cu clame in par, margele la gat, poseta ( aranjata de frati :)) , era f mandra

 

Aseara am mancat lapte cu mamaliga, duce si ea fara sa verse la gurita. Le strange jucariile baietor daca ii spui sau daca ii vede pe ei, le sorteaza , le duce pe ale lor in camera lor.

 

Puuup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot io ca sunt la ora logoreei [:)]

 

Nu va mai dau cafea la fizio ca nu avem voie cu telefonul , se demagnetizeaza cartela. Cica

 

Lore nu iti lasa spatele ca te lasa el pe tine . Cum vrei sa ai grija de Onutza daca tu nu ai grija de tine. Daca tu esti bine, ea este bine

 

Se vede ca sunt la cura: mananc cuvinte si litere :))

 

Ali ma bucur ca ai descoperit binefacerile sportului. 30' e muuult ptr mine, eu cam 10 ' fac pe zi si tot e bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello hello....long time no see

Suntem bine, dar eu sunt intr-o perioada in care am mult de lucru. V-am mai citit, dar am cam uitat daca nu am raspuns pe loc.

Vad ca povesteati de catina. Si eu sunt mare amatoare si ii dau si Aurorei. Eu consum sirop cu miere si mai folosesc ulei extern pentru ingrijirea pielii. 

Va pun un link apropo de catina. Mi-a atras atentia partea in care spunea ca daca nu e uscata sau congelata catina intra in oxidare dupa 48 de ore de la culegere. 

http://www.incont.ro/idei-de-afaceri/povestea-sibianului-care-face-bani-dintr-o-afacere-cu-catina-pe-care-o-vinde-in-mai-multe-tari-rdquo-ideile.html

Am facut si eu banana bread, dar Aurora nu a vrut sa consume. Nu vrea fata nimic dulce ceea ce oarecum ma bucura.

Stiu ca eu aveam alta reteta de banana bread, dar daca va intereseaza, uite:

2-3 banane zdrobite, 2 oua intregi, 1/2 cana zahar, 1/2 cana ulei, 2 cani faina, 1 praf de copt, scrotisoara. Eu mixez toate ingredientele cu exceptia fainii pe care o pun la sfarsit. Cateodata pun si stafide sau alte fructe uscate. In reteta originala scria ca sa stea la cuptor cam 45 min. A mea e gata in max jumatate de ora in cuptor electric la 200 de grade. 

Nici nu stiu ce sa va povestesc de Aurora ca ma uimeste pe zi ce trece cu cate spune si cu ce conexiuni face. E o varsta minunata asta, sau cel putin asa mi se pare acum. In ultima vreme nu e nici foarte solicitanta. Din contra, e intelegatoare si receptiva. Ieri am lasat-o sa se joace cu o gramada mare de malai pe care il muta cu lingurita dintr-un vas in altul. S-a jucat o ora timp in care doar a chiuit de fericire.

Va pup si sper sa mai revin. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Va (re)dau si eu reteta de banana bread (luata de aici de pe forum, multumiri Strumphitei), asa ca aveti la alegere asta sau a Muraturicii. Este cam singurul dulce acceptat de Eric:

 

3 banane f.moi, 175g zahar, 125 g unt moale, 2 oua, 1 praf de sare, 225g faina, praf de copt (eu pun 1/2 lgta bicarbonat)

 

Se mixeaza toate ingredientele la robot sau se zdrobesc bananele, se adauga ouale frecate cu zahar, sare si unt si la urma faina cu praful de copt. Se toarna in forma de chec unsa si infainata si se coace 1h15min la 180 grade (se incearca daca e gata cu o scobitoare).

 

Prepararea la robot dureaza cam 5 minute, mai lung e coptul, dar merita. iese ca un chec foarte moale si pufos si nu se usuca deloc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 E o varsta minunata asta, sau cel putin asa mi se pare acum. In ultima vreme nu e nici foarte solicitanta. Din contra, e intelegatoare si receptiva. Ieri am lasat-o sa se joace cu o gramada mare de malai pe care il muta cu lingurita dintr-un vas in altul. S-a jucat o ora timp in care doar a chiuit de fericire.

Va pup si sper sa mai revin. 

Miruna, fericito! O pup pe Aurora cea cuminte si intelegatoare.

 

Eu, de bine ce l-am laudat ieri, azi sunt calcata de tren.

Noi suntem la varsta tantrumurilor a lui Nu! ieri a fost de groaza, am venit sa-l iau de la gradi, eram fiarta de oboseala, el nu si nu, nu vrea sa se imbrace (uneori il imbrac pe jos), plange si tipa. Nu vrea in scaunul de masina, urla. Ajuns in bloc pe hol se intinde pe jos ca nu vrea sa mearga, vrea in brate. Acasa plange daca nu ii dau tzitzi in secunda 2, plange daca vreau sa-l dezbrac/schimb de scutec/spal/imbrac. Dimineata ne trezeste in plansete intre 4 si 5 si vrea urgent mancare, notiunea de rabdare nu exista pt. el.

L-am suspectat aseara ca e bolnavior, avea niste secretii la ochi si am inceput urgent sa-l tratez cu picaturi, dimineata nu mai avea nimic. Asa ca ramane doar ideea ca e un razgaiat si asta nu imi place deloc, eu nu asa incerc sa il cresc.

Probabil trebuie sa ma impac cu ideea ca exista aceste tantrumuri specifice varstei de aproape 2 ani si sa sper ca vor trece, ca fiecare etapa. Sunt absolut aleatorii si nu stiu ce le cauzeaza, acum e bine dispus, in secunda urmatoare plange pana se inneaca.

 

Carmen, eu nu vad nici o floricica. Mi se pare normal la ce iarna e aici (azi au fost -20 de dimineata).

 

Ali, te cred ca te simti mai bine dupa tae-bo. Actina + adrenalina = euforie. Ce-as mai face si eu dar nu am timp, mi-as inchipui ca boxez si dau suturi cu o persoana de acasa (nu copilul!!!!).

 

Ile, bravo pentru fizioterapie, sper ca te simti mai bine deja, stiu ca la inceput doare mai tare inainte de a fi mai bine.

 

Eu azi am lucrat, intr-o clasa de copii de maternelle (an pregatitor) extrem de obositori. Am sa va povestesc mai tarziu despre ce am constatat la copiii "dificili" de varsta lor (5-6 ani).

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ile nu ai terminat cura? Mai poti? S au acum te ai reapucat?

 

Muraturica o cumintica aurora!!!

 

 

Fleur asa face si denis de cateva zile

E tare nervos si nu gasesesc motivu.sa ne povestesti de copiii...

Rafi are o faza in care nimic nu ii convine.sper sa ii treaca rapid.de ex cand il iau de la scoala daca ii zic ca mergem acasa de ce nu mergem "acolo"...daca zic camergem acolo de ce nu mergem acasa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...