Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Planeta privilegiata


greieras

Recommended Posts

Referitor la situatia actuala a lui Gonzalez, nu-mi da linkuri de pe situri religioase. Nu le citesc.

 

Exemplul cu Shechtman este prost ales de tine. Conflictul Shechtman-Pauling este asemenea conflictului Einstein-Bohr, nicidecum asemenea relatiei dintre creationisti si lumea stiintifica.

 

 

Nici nu am zis ca era, am vrut sa subliniez faptul ca majoritatea nu are intotdeauna dreptate, asa cum a fost si in cazul lui Gonzales si prof. care au semnat petitia.  

 

Vezi, asa nu se poate discuta.  Ce am postat eu este biografia lui Gonzales nicidecum o incercare de prozelitism, dar din nou preconceptiile tale iti incetoseaza gandirea critica, parerea mea.

 

Sa inteleg ca tu ai fi fost unul din academicienii care l-au considerat pe 

Shechtman idiot. Vad ca ai limitat nefericita experienta la un simplu conflict intre   Shechtman si Pauling. Ti-l citez pe  Lesley Yellowlees, president of the Royal Society of Chemistry:

 

 

 "Dan Shechtman's Nobel prize celebrated not only a fascinating and beautiful discovery, but also dogged determination against the closed-minded ridicule of his peers, including leading scientists of the day."

 

Si voi incerca sa ma opresc aici pentru ca asta nu este un dialog constructiv.  Cei care vor viziona sper sa-si formeze propriile opinii, bineinteles daca li se permite de catre cei care cred ca au deja toate raspunsurile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei care vor viziona sper sa-si formeze propriile opinii, bineinteles daca li se permite de catre cei care cred ca au deja toate raspunsurile.

 

Le-as recomanda celor care-l vor viziona sa citeasca, daca nu au facut-o deja, un curs de astronomie, eventual unul cu exercitii practice, sau cel putin cateva carti de popularizare scrise de autori care chiar se pricep a scrie obiectiv. Precum sir Martin Rees, sir Roger Penrose sau, pentru cei mai flexibili in gandire, sir Stephen Hawking.

Culmea e ca unii dintre ei cocheteaza in viata privata cu metafizica si ideea unui ceva dincolo de lumea fizica, DAR nu amesteca credinta cu stiinta in lucrarile lor.

 

Opiniile sanatoase nu se formeaza vizionand documentare religioase. Si nici macar documentare de popularizare gen Discovery sau NG. Ci studiind cu creionul in mana (sau cu simulatorul in fata) legile universului. Le intelege numai cel care se joaca cu ele. Se joaca metaforic vorbind, adica le aplica in problemele si in simularile sale, vazandu-le efectul. Stiinta este ca mersul pe bicicleta sau inotul, numai exersand o vei stapani. Altfel ramai la stadiul de chibit de pe margine, tinta predilecta a autorilor ieftini de pseudostiinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...