Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Expelled


greieras

Recommended Posts

In primul rand vreau sa spun ca eu cred 100% in teoria evolutiei. E singura care are sens si logica. Insa, ma intreb de unde a aparut acea prima celula? Ce a determinat celula aia sa se divida? Probabil ca intrebarea mea inca nu are raspuns, dar, daca totusi are cineva mai multe informatii decat mine, as aprecia un raspuns. 

Ce cred eu (nu neaparat gandit de mine, probabil am vazut candva un documentar, sau am citit pe undeva, nu-mi amintesc) e ca un meteor a adus de undeva acea celula care, odata ajunsa pe pamant a gasit conditii propice de reproducere (divizare?) si astfel s-a produs inceperea vietii pe pamant. 

 

 

Iti raspund eu .  Nu are nimeni.   [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Victoria-mami, iti raspund eu mai serios:

 

Graham Cairns-Smith a lansat si studiat in anii '60 o ipoteza plauzibila, cea a autoorganizarii cristalelor anorganice autoreplicabile peste care s-a dezvoltat apoi lumea organica, ipoteza pe care a prezentat-o pe intelesul publicului larg intr-o carte de exceptie: Seven Clues to the Origin of Life: A Scientific Detective Story.

 

Stuart Kauffman, tot in anii 60, studiaza matematic retelele complexe de reactii, explorand ipoteza autoorganizarii acestora, teorie pe care a expus-o intr-o carte la fel de exceptionala, desi ceva mai greu de digerat pentru publicul nefamiliarizat cu matematica si logica formala, The Origins of Order: Self-Organization and Selection in Evolution. iar mai recent sumarizata pentru acel public larg intr-un best-seller, At Home in the Universe: The Search for the Laws of Self-Organization and Complexity.

 

Freeman Dyson a cochetat si el cu intrebarea, schitand o demonstratie matematica a pragului critic de autoorganizare in Origins of Life.

 

Ilya Prigogine (Nobel 1977) leaga matematic viata de ideea de sistem termodinamic aflat departe de echilibru si lanseaza la randul lui ipoteze privind aparitia vietii intr-un best-seller stiintific european, Order out of Chaos.

 

Christian de Duve (Nobel 1974 - alaturi de compatriotul nostru George Palade!) propune printre altele tioesterii ca punct de plecare, Vital Dust: The Origin and Evolution of Life on Earth.

 

Toate cele 6 carti au primit 5 stele de la mine dupa ce au fost rumegate pagina cu pagina.

 

Si mai sunt multi altii pe care i-am studiat dar nu au scris carti de popularizare, sau pe care doar i-am rasfoit sau auzit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu un pic despre experimentul Miller-Urey, abiotic synthesis, viata s-a format de fapt din nimic, doar oportunitatea interactiunilor chimice dintre gazele care se gaseau in early earth.

http://highered.mcgraw-hill.com/sites/9834092339/student_view0/chapter26/animation_-_miller-urey_experiment.html

 

Aia inteleg, chemical pathways dau nastere rand pe rand la diverse molecule, compounds.

De unde a venit apa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De unde a venit apa?

 

Apa este una dintre cele mai raspandite substante in univers. E si normal daca ne gandim ca hidrogenul, elementul majoritar, si oxigenul, al treilea element ca pondere, se combina in conditii des intalnite prin univers.

In forma gazoasa exista chiar in nebuloasele interstelare, uneori in cantitati impresionante. In forma solida este parte a compozitiei cometelor. Multe planete solide, inclusiv extrasolare, au apa sub forma de gheata. Apa in cantitati impresionante poate fi blocata in compusi hidrati, in subsolul planetelor solide, planetoizilor si asteroizilor. In fine, apa lichida poate fi gasita in planete gazoase si, cel mai interesant pentru topicul nostru, in planetele solide aflate la distanta adecvata de stelele lor.

 

Pe Pamant exista deja un ocean lichid de apa la numai 150 de milioane de ani dupa formarea Pamantului, ocean care s-a marit considerabil prin aportul de apa (si molecule organice bonus!) al bombardamentului masiv din copilaria Pamantului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu un pic despre experimentul Miller-Urey, abiotic synthesis, viata s-a format de fapt din nimic, doar oportunitatea interactiunilor chimice dintre gazele care se gaseau in early earth.

http://highered.mcgraw-hill.com/sites/9834092339/student_view0/chapter26/animation_-_miller-urey_experiment.html

 

Aia inteleg, chemical pathways dau nastere rand pe rand la diverse molecule, compounds.

De unde a venit apa?

Am vazut un documentar care a prezentat o teorie interesanta; meteorii mari cazuti pe pamant au creat cratere uriase (ocean floor de azi), apoi a venit un meteor urias care era plin de apa si cand s-a izbit pe Terra, apa de pe meteor s-a format in oceane. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut un documentar care a prezentat o teorie interesanta; meteorii mari cazuti pe pamant au creat cratere uriase (ocean floor de azi), apoi a venit un meteor urias care era plin de apa si cand s-a izbit pe Terra, apa de pe meteor s-a format in oceane. 

 

Hmmm ...  cateva clarificari.

 

Oceanele nu s-au format in cratere. Cel mult impacturile puternice ar fi putut stimula sau grabi dinamica tectonica, insa in esenta cauzele ei sunt interne (pamantene).

 

Fundul oceanului are intre o zi vechime (in mijlocul rifturilor) si maxim cateva sute de milioane de ani in apropierea tarmului cel mai indepartat de rift. O placa oceanica este precum o banda rulanta, se deplaseaza continuu dinspre riftul din mijlocul oceanului catre tarm. Riftul o genereaza prin lava ce iese in permanenta in mijlocul oceanului, iar in zona tarmului placa se scufunda (si se topeste) sub o placa continentala.

 

In medie, fundul unui ocean este complet reinnoit in circa 200-300 milioane de ani.

 

Chiar sub ochii nostri ia nastere un nou ocean, fara vreun crater sau meteorit ca punct de plecare. Riftul din Africa estica genereaza de cateva zeci de milioane de ani placa oceanica, astfel ca in alte cateva zeci de milioane de ani va apare un nou ocean ce va desparti Africa in doua, ocean ce se va largi treptat.

 

Dinamica tectonica este fascinanta, de-a lungul celor 4 miliarde de ani s-au facut si s-au desfacut continente, s-au nascut si au disparut oceane si mari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

numai 4 miliarde de ani? eu as mai pune cateva miliarede . stiti  voi ca la jocul de poker!

 

Nu-mi place pokerul. Prefer bridge-ul. Acolo daca licitezi 4 trefle, faci 4 trefle. Poate o levata in plus daca adversarul e varza, poate una-doua in minus, daca e beton cu singleton (n-am gasit alta rima).

 

Asadar, de ani multi, sa fie vreo 50, varsta Pamantului este estimata la cca 4 miliarde de ani, estimarile rafinandu-se pe masura ce numarul indiciilor distincte s-a multiplicat. Varsta Soarelui este mai usor de cuantificat, procesele fiind mai clare. Ultima strigare 4,568 miliarde de cand s-a aprins lumina.

 

Cu geneza Pamantului lucrurile sunt un pic mai complicate, marind incertitudinea la cateva zeci de milioane de ani. Pamantul s-a format prin acretie (un proces de durata), combinat poate cu ciocniri gigantice ale unor corpuri separate. Estimarea cea mai noua urcata pe Google este 4,54 ± 0,05 miliarde de ani.

 

Miliardele in plus trece-le in contul Universului. [;)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...