Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014 (2)


Recommended Posts

K - pana la urma boteaza prietena ta doar? ai reusit sa scapi de cumnat? :)

noi cred ca facem dupa Paste botezul, partea proasta e ca nu avem nasi, nu ni se pare potrivit nimeni [alcool] si nici nu prea se ofera nimeni, asa ca nu stiu ce vom face. [fri]

Vio - felicitari pt. alaptat si pt. cresterea in greutate. eu habar n-am cate like are Victoras. o sa aflam cand implinim 2 luni si mergem la vaccin, o sa-l si cantarim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ramonika ai dreptate cu doi copilasi, nu vreau sa militez pt suzeta dar depinde f mult de situatie, dani a avut suzeta (eu m-am gandit ca decat deget mai bine suzeta) pt ca la un mom dat nu am mai putut... a vrut ff mult la san, doar asa adormea, il puneam in patut se trezea... si tot asa, pe la 3 luni jumate i-am dat suzeta doar la somn. Si am tinut-o asa mult si bine doar la somn. Dupa ce a crescut mai mare ce-i drept a mai vrut-o si cand era obosit/suparat/il durea ceva si deci nu mai era doar la somn. Cand am hotarat sa i-i scot a fost greu cateva zile, nu mai mult si cam asta a fost povestea.

In legatura cu nasii, nu pot fi cei care au fost la fetita?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Ramo, nasa va fi vara mea dreapta. Am scos cumnatul din poveste. I-am spus ca vreau o singura nasa, femeie pentru ca Eva e fetita (evident [:D]) si vreau o figura feminina sa ii fie parinte spiritual.

 

Mie mi-a dormit toata ziua domnisoara si de vreo ora ce idee i-a venit? Sa planga intruna. Am reisit sa o calmez cu white noise, eu aproape adorm si sper ca si ea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, 

eu mananc cam orice...de cand cu ceaiul lui peste prajit mancam orice oricand i oricat...era totusi prea mult...acum am renuntat la ceai, am inceput cu galafor ...se pare ca functioneaza mai bine,pt ca simt intepaturi in sani si dimineata ma trezesc cu ei grei daca Mihutu nu suge peste noapte macar 5 min la fiecare...eu beau o cafea normala dimineata si mancam si cioko...cam multa, revin cu laitmotivul...probail va par superficiala ca incerc din rasputeri sa evit sa ma ingras, dar credeti-ma ca este terapeutic...zilele astea ma doare spatele de innebunesc...cand ma asez in pat sa ma culc nu pot sta in nici o pozitie vreo 10 min...si cred ca de la anestezie am ramas cu niste dureri plus o cocosare unde a fost cateterul...stau ciudat rau de tot cocosata a observat si sotul...incerc sa ma corectez, dar e greu...

sa revin ...azi am mancat salata...adica cu salata, ceapa verde, ridichi,rosie, branzica, ou fiert, crutoane de paine, seminte de chia si iaurt pe post de sos...foarte buna...una la pranz si una seara...deja ma simt mai bine...parca am prins energie cumva...pe mine mancatul mult si greu parca ma oboseste mai rau...

Maine mergem la consultatia la sold, sa vedem ce ne zice si poate ne mai si cantarim un pic...flacaul meu mananca serios, nu gluma...nu stiu cum o fi aia cu largitul stomacelului...dar el mananca des si mult, ziua cel putin papa la cel mult 2 ore ...mai mult lapte praf, dar si suge, il pun sistematic la san sa nu care cumva sa uite de el...in seara asta m-am muls ca el aproape adormise si am scos vreo 35 ml acu un sfert de ora...acu parca ma inteapa din nou stangul...am citit ca asta e senzatia cand se formeaza laptele si coboara...om vedea daca se mai stimuleaza ceva sau nu...pana atunci ii dam ce e, ce nu, suplimentam...

Va pup...noapte usoara si fara colici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pinkysor exact asa patesc acum cu fetita mea, vrea mult la san adoarme e satula, dar cand o pun in pat se trezeste si plange daca o iau in brate se calmeaza, si eu i-am dat azi suzeta cu durere de inima dar trebuie sa incerc ceva, doctorita e si ea impotriva suzetei dar a zis ca in cazul ei e nevoie pt ca e dependenta de molfait nu mai stiu ce sa cred, tot intreb incolo incoace...totusi ma gandesc ca nu ar trebui sa ma indoiesc de ce zice doctorul nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RHan, ceea ce se intampla e absolut normal, bebelusii simt nevoia sa suga, mai sunt si in pusee deci acum treceti printr-o perioada mai solicitanta. Eu la Dani am patit la fel, eu recunosc am vrut sa ii dau mai repede suzeta (am incercat) dar nu a vrut-o si deci l-am tinut la san cat a vrut el cat a fost mic. Asa de mult mi-am dorit sa alaptez exclusiv incat nu i-am dat deloc lapte praf (doar in maternintate a primit) si deci nu am avut alta solutie decat sa il tin la san. Apoi il tineam si in brate pana adormea. Ideea este ca ei simt caldura noastra si cand sunt pusi in patutul rece se trezesc. Ei acum cand sunt mici nu-si pot autoregla temperatura corpului (nu au muschi) deci eu zic sa incerci sa ii dai san, sa ii scoti bine aerul (e ff important, de multe ori din cauza asta se trezesc) apoi o mai tii in brate, ii pui o patura sa se incalzeasca si ea si apoi o pui in patut dar mai tine pe ea putin mainele... sa simta caldura. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici!

N-am mai avut timp sa intru pe forum, dar vad ca problemele pe care le am eu nu sunt doar ale mele... Cu adormitul la san.... tocmai m-am ridicat de pe canapea dupa 1 ora jumate de alaptat.... de-aia ma doare si spatele foarte tare. Nu numai de-aia, dar.... Azi am avut o zi mai buna, insa nu toate sunt asa. Pentru ca ziua vreau sa-i dau doar san. Am ramas cu completare doar pentru noapte, ca sa prindem mai multe ore de somn legate (adica 4 in loc de 2).... Au fost zile cand asta a insemnat ca am stat mai tot timpul cu ea la san.

De sambata am inceput program regulat de plimbat cu caruciorul afara si asta a mai imbunatatit programul de somn. Trebuie sa recunosc faptul ca si mie imi face foarte bine.

Noi ramanem in continuare si cu problema temperaturii din apartament... am auns la 28 de grade!!!! Suntem disperati! Am profitat de vremea de afara si am stat cu usa la balcon deschisa aproape toata ziua. Daca nu e curent, mi s-a spus ca pot sa aerisesc cu ea in camera. Ma bazez pe asta, altfel o sa murim incinsi. Cred ca vecinii nu au vazut cat de cald e afara ca sa mai ajusteze caloriferele.... Doamne!

Eu acum ma duc sa mananc de seara. [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In actele pentru indemnizatie este o adeverinta de venit eliberata de Adm. finantelor publice pentru" 2 ani anteriori nasterii copilului (2011,2012 si 2013)". Asa scrie pe fluturasu luat de sot. Dar banuiesc ca era un formular mai vechi. 

Eu am mai participat la alegeri, recensamant ... O sa dureze pana obtin hartiile

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...