Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare fetelor!

 

Cameluska, mie nu mi-a zis contabila nimic in legatura cu foaia matricola. Eu cred ca abia cand reincep munca ar fi normal sa fie nevoie de ea. O sa ma interesez si eu si daca aflu ceva iti zic.

Noi folosim Topher la baita. Creme de scutec nu folosim ca nu avem nevoie, am totusi Petrini acasa, ma gandesc sa cumpar o crema de la Weleda cu galbenele, am inteles c ar fi tare buna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Am reusit si eu sa intru pe net ....

incepe si micuta mea sa nu mai doarma tot timpul, vrea doar in brate si cum o pun in pat se trezeste ... [:(]

am sperat si eu ca al 2-lea copil o sa fie mai cuminte dar se pare ca nu am eu norocul asta, este exact ca Adina. Doarme doar in brate, eventual cu sanul in gura pe post de suzeta, cum o las in pat, se trezeste si incepe sa planga, si e musai sa te plimbi cu ea cat sta in brate caci nici jos nu poti sta ca iar plange ...

 

de o saptamana face singura cacuta dar acum avem alta problema, s-a iritat si cu bepanten nu am reusit sa ne refacem. Am primit de la cineva o crema sudocrem, cu care am reusit sa ne mai revenim.

Deci pentru cine nu-i merge cu bepanten la iritatii, sa incerce sudocrem - eu sunt multumita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici afara daca iesim nu doarme daca stau jos cu ea pe p banca ....

nu am luat inca carucior, va trebui sa-mi fac timp sa caut carucior ....

 

Legat de concediu crestere copil, si eu fac cererea pe 1 an si am sa ma intorc inainte sa faca fetita 11 luni. Tati nu o sa stea acasa luna aceea, el chiar nu poate lipsi de la servici si oricum mie mi se pare o teapa chestia asta cu tati sa stea o luna acasa. Pt ca banii pe luna cat sta el acasa ti dau dupa 2 luni, deci practic o luna nu sunt venituri in casa - naspa rau.

Dupa ce ma intorc ka servici se face o cerere in genul cum se face si pentru concediu crestere copil si se primesc cei 500 lei de la stat. Este cam acelasi procedeu ca si la indemnizatie.

Nu trebuie sa facem cerere pe 2 ani si sa ne intoarcem inainte de 1 an la servici ca sa primim cei 500 lei, se primesc de cand se intoarce mama la servici si pana implineste copilul 2 ani.

Diferenta intre cererea pe 1 an si cea pe  2 ani este de suma maxima care se poate primi la indemnizatie. Daca se alege CIC pe 2 ani se primesc 1200 lei maxim chiar daca 85% in salariu depaseste aceasta suma. Daca insa se alege 1 an de CIC atunci se primesc cei 85% din salariu pana la limita de 4000 lei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu voi sta tot 11 luni, dupa nu stiu ce voi face, mama nu mai este iar soacra are baietelul cumnatei de un an in grija..sotul meu zice sa incercam sa-l dam si pe al nostru la parintii lui, dar nu stiu cum se vor descurca cu unul de un an si unul de 6 luni...probabil vom cauta o cresa particulara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia, off cred ca e tare greu cu micuta, dar poate o sa doarma afara in carucior. Am observat la micuta mea ca doarme in carucior dar daca o plimb [:)]

Si mie la fel mi se pare teapa, faza asta cu concediul pt tatici. Plafonul maxim daca alegem varianta de un an parca era 3400 ron nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...