Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014 (2)


Recommended Posts

buna ziua doamnelor, voi fi scurta ca nu prea am mult timp :  in legatura cu CIC : se iau in calcul absolut toate veniturile realizate pe ultimele 12 luni inclusiv luna de nastere a bb pentru care s-a platit impozit :  solicitati adeverinte de la toti colaboraatorii pt care ati prestat munca remunerata si in consecinta impozitata. daca aati  prestat pentru 11 angajatori sa zicem cereti 11 adeverinte- sunt obligati sa va dea. dosarul de indemnizatie se depune in mom n care aveti decisziade suspendare CIM pentru 11 an sau 2 ( asta se emite in mod normal in prima zi dupa terminarea meedicalului 08).

colici :  colief alternat cu infacol :  combinatia mi-a fost recomandata de un pediatru medlife. poate functiona sau nu: depinde de bb: la fimea nu a functionat nimic. acum cu baiatu am de la alinan happy drink si vad ca ma urla max 2 ore din 24 si astea alternate.

pentru plimbat :  am hamuri in 3 pozitii si acum ies afara in pozitia 1 : culcat. l a verticala dupa ce face 3 luni.

cu fimea ieseam la plimbare de la 10 jumate 11 pana la 1 noaptea in parc cu hamurile si asa potoleam colicile.

cu alaptatul sau lp : parerea mea : este decizia fiecarei mamici si nimeni din lume nu are dreptul sa o judece de ce alapteaza sau de ce ii da lui bb formula. eu una nu am lasat pe nimeni sa ma judece de ce si cum, hotararile legate de lp sau alaptare pe 3 antibiotice le-am luat impreuna cu sotul si atat. pediatra a fost numai informata de meetoda adoptata- cine a incercat sa imi zica ceva le-am retezat-o din fasa spunand ca este decizia mea si a sotului. si nimeni nu a mai comentat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

 

Laura, nu oune la suflet, tie iti faci rau. Nu ai de ec sa te justifici cuiva de nimic, tu faci cum simti. Pareri contra sau sfaturi sau prejudecati vor tot fi, daca tu esti impacata cu tine insuti, asta e tot ce conteaza. Fruntea sus, bucura-te de bb tau si nu te lasa influentata de cei din jur. Nu merita.

Sa poarte Mihu sanatos hainutele :). Si mama mea a fost azi sa-mi ieie cate ceva, dar nu a gasit pe nuanta dorita, a luat ce a fost, dar marime mai maricica 62/68, acum am hainute destule.

 

Eu am avut pt Ioana o rama foto cu poza si gips pt amprenta. I-am facut amprenta piciorutelor la 6 luni, urmeaza sa pun si poza (spre rusinea mea inca nu am pus :( ). Acum vreau sa cumpar si pt Andrei o rama din asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, chiar nu merita sa pui la suflet....Am vazut si eu ca sunt cateva persoane care fie nu respecta regulile grupului jignind alți membri,fie sunt brutale cu fetele care spun ceva ce lor nu le convine. Nu avem ce face, sunt oameni si oameni pe lumea asta... 

Chiar nu conteaza ce papa Mihu, atata timp cat creste si amandoi sunteti fericiti. Mie personal mi s-ar parea mult mai greu sa dau lapte praf, asa cum ai spus si tu, trebuie sa te trezesti,sa sterilizezi sticluta, sa prepari laptele, sa fie la temperatura perfecta, gramaj perfect,etc, pe cand daca alaptezi doar te trezesti si duci sanul langa gura bebelui. Eu dorm mai nou fara sutien si fara bluza. Doar ma trezesc si ma intind 10 cm inspre Eva (asta daca nu am adormit imbratisate) si ea se ocupa de restul...

De aici reiese ca treaba noastra,a celor ce alaptam, e egala cu 0, pe cand orice mama care da lp are o intreaga rutina ce se repeta din ora in ora, rutina obositoare si migaloasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Am facut si noi prima vizita la pediatra :) toate bune fiul meu are aproape 4 kg (+600gr de la iesirea din spital) si a crescut 2 cm  [pk] .

Baita e cea mai placuta activitate....dupa suptul  tzitzi  [:)]

zubi - am avut si eu aceeasi "problema" care nu era o problema defapt.

nu iesea nici un strop...de nimic si chiar am cerut in spital sa se faca ceva sa vedem daca am lapte ( voiam sa ma mulg dar nu se putea numai pt mamele care aveau copii nascuti prematur) si au zis ca "atata timp cat copilul trage inseamna ca iese"

si asa a fost. Chiar si acum din sanul stang nu iasa nimic uneori.

Numai Gabriel stie sa traga....nici cu mulgatoarea electrica nu am reusit ( am inchiriat de la farmacie pt cateva zile )

 

Baiatul meu are si preferimte din care san sa traga. Stiu care sa i-l dau dupa cum intoarce capul. Cred ca-i un setos ca alege sanul in care iese laptele mai slab...ala de inceput.

 

K-fetita ta se rostogoleste? wau 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, nu te necaji. Eu nu ma duc la serviciu ca tine, dar azi m-am trezit, am alaptat, am iesit afara si apoi iar am alaptat si abia acum am apucat sa mananc de pranz, pentru ca fata in sfarsit doarme. M-a disperat ieri si azi-noapte, sunt cu nervii la pamant si eu si fara toata lista aia a ta de motive. Sunt nefericita ca nu-mi iese cu alaptarea, ca dupa ce stau in fund 2 ore si ma dor sanii de atata jumulit, fata inca plange si cauta san... asa ca trebuie sa dau completare. Am incercat si incerc... nu un pic, ci mult, ma costa spatele rupt si ore de nesomn, dar nu merge (cum vreau eu).  Sotul imi tot spune sa nu mai vreau atat de mult, sa fiu multumita ca trage acolo ceva, ca anticorpi-alea-alea.... Dar ma doare sufletul. Mai aud si pe una-alta care ma incurajeaza la fel (sunt si oameni d-astia) si-mi dau seama ca nu suntem nebune, facem tot ce ne sta in putinta sa ne iasa dar nu avem atata succes ca altele mai norocoase, nah. Ne-am pregatit dinainte sufleteste sa facem asta, continuam sa ne dam duhul incercand dar.... poate ca nu se poate, nu stiu. Eu ma gandesc uneori la tine, ca si tu ai probleme si nu-ti iese si..... ma mai ostoieste gandul asta, iti spun sincer. Nu doar in privinta asta, mai sunt si alte aspecte ale vietii in care unora le vine usor sa faca lucruri iar altii muncesc pe rupte ca sa obtina rezultate chiar mai mici. Stiu ca se spune ca mama natur  a lasat lucrurile astea sa poata fi facute de toata lumea, dar eu nu cred ca e chiar asa. Si in natura mai mor pui de foame. Natura nu face nici ea lucruri perfecte si de-aia e cumva o fortare sa vrei sa-ti iasa asa.

 

Si fi-mea are corpul acoperit cu perisor negru. Are perciuni... are si pe frunte, si pe brate si pe omoplati... E caraghioasa si ne distram la baita pe tema asta. Sper sa-i cada, sincer. [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

unamica imi pare rau ca te doare sanul si nu reusesti sa alaptezi esclusiv. 

Ai grija si de tine si de nervii tai si fetita va creste oricum : fie cu lapte de ala fie cu celalat

Oare nu asta e mai important? 

 

Laura- nu conteaza ce zic altii ,ci ceea ce simti tu.Daca te simti vinovata , atunci e mai grav. Faptul ca vrei sa mentii un post de munca nu te face o mama denaturata. 

Ai grija sa faci diferenta intre ce zic altii si ceea ce crezi TU despre tine   [pup]

In rest ,gura lumii nu conteaza.

 

Mamici , asa cum zicea Gaby_Andrei -suntem topite dupa micutii nostrii-asta are valoare.

Ma gandesc ca copiii nostri pot sa simta cand suntem frustrate si nu am vrea asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata m-a trezit un sunet ciudat al fiului meu. Se ineca. Initial am crezut ca se sufoca ( somnoroasa cum eram ) 

L-am luat in brate am iesit cu el afara la aer, m-am trezit si eu de-a binelea ,pe copil il deranja lumina puternica a soarelui.

Am intrat in casa rapid m-am pus intr-un genunchi sa-l bat pe spate (Manevra Haimlih - parca i spune) si plangea cu pauze.

Fetelor! in momentele alea mi-am dorit sa planga pt ca asta insemna ca poate respira.

avea momente cand nu putea inghiti ceva sau nu respira...nu stiu. Banuiesc ca se ineca cu saliva sau cu lapte inchegat...nu stiu . Totul a durat ceva mai putin de un minut.  [fri]  [fri]  [fri]  El nu stie sa inghita sau sa dea afara din gura.

Acum nu mai am pace. Il verific mereu cand doarme.

Toata ziua cand plangea il pupam unde apucam si chiar ma bucur sa-l aud . Acum doarme - pupal-ar mama lui - e bine . defapt si-a revenit imediat.

 

Am sa caut pe net un curs de prim ajutor, stiu ca se organizeaza uneori pe aici.

 

...stam slab cu ragaitul si cu partul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...