Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Adrya, credeam ca doar in Romania sunt astfel de doctori. Ce nebunie! Se putea termina foarte urat...Bine ca esti sub tratament acum si ca te vei face bine! 

 

Violeta, eu am mancat cam de toate ( cu exceptia fasolei si a rau-famatului broccoli). Nu am observat o intensificare a colicilor in momentele in care mancam alimente periculoase, ba din contra, avea colici cand mancam doar alimente permise. Era o coincidenta evident. Am mancat chiar si pizza si un pahar de Pepsi (stiu,stiu, nu sunt mandra de mine!) si fetita a dormit linistita toata noaptea. 

Felicitari pentru greutatea luata si pentru alaptarea exclusiva! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eva a dormit toata ziua de astazi ! S-a trezit doar sa pape si sa o schimb. A dormit vreo 3 ore in wrap si restul pe pat. Sa vedem cum va fi la noapte..

 

Ni s-a dat planul peste cap cu botezul, nu mai facem masa unde planificasem initial...Am avut o zi cam proasta si acum ma doare capul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pynkisor stiu ca bebelusii au zile si zile, e f frumoa sa alaptezi atunci cand totul merge bine :)

Adrya bine ca ai fost la privat, ce periculos e

Si eu imi ridic fetita asa de cateva zile

Nu fii stresata K gasiti alt local unde sa faceti masa, bucura-te de ziua buna ce a avut-o Eva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta, uau ce crestere buna in greutate! Bravo! Legat de mancare, eu nu sunt asa restrictiva la mancare, eu tind sa cred ca noi nu avem colici. Eu am observat ca se chinuie saracuta cateodata dar mai tot timpul aerul nescos a fost cauza, dupa ce o ridic sa mai scoata aer se linisteste si de aceea nu m-am gandit sa scot anumite alimente din alimentatia mea zilnica. Ciocolata recunsc ca nu prea mananc si nici varza, fasole etc. In schimb beau o cafea pe zi.

 

Kourney, imi pare rau ca ai avut o asa zi, lasa ca o sa gasiti voi sigur un restaurant!

 

Si eu o ridic pe micuta asa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor in legatura cu suzeta, eu sunt pro suzeta, decat deget sau sa stea non stop la san. Eu in 2 sapt o sa apelez la ea daca este nevoie, oricum sa nu credeti ca daca le este foame ii pacaliti cu suzeta, nicio sansa deci nu va faceti griji [:)]

 

 

si eu i-am mai dat suzeta ocazional. la Sandra nici n-am vrut sa aud de suzeta, acum nu prea am ce face. azi Victoras voia doar in brate, iar Sandra voia mancare, asa ca l-am pus in patut cu suzeta ca sa-i prepar ceva la fata. cand ai doi copii nu prea ai de ales.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitraliez repede caci nu se stie cand ma intorc la datorie.

Am depus saptamana trecuta dosarul pentru alocatie, tot in aprilie primim prima alocatie.

Ieri mi-au intrat in cont prima de nastere de la munca. Ei m-au sunat sa-mi spuna de prima. Dragut. Tot ieri am primit prin posta tichete cadou pentru craciun. Au facut un artificiu finaciar sa primesc si eu.

Eu o sa optez pentru 2 ani de stat acasa. Cum spuneam nu are cine sa ma ajute. Socrii ncu am si parintii sunt batrani si bolnavi si departe de casa. O sa ne descurcam cumva.

Doasrul pentru indemnizatie il demaraz zilele urmatoare, e multa birocratie. Imi trebuie o adeverinta de la prefectura pentru plata de la alegeri si dureaza cam 3 saptamani.

Daca eu am nascut in ianuarie, ce venituri trebuie sa iau in calcul? Pe 2012 si 2013? Cumva si pe 2011? Stiu ca sunt si contabile printre noi.

indemnizatia se calculeaza la 12 luni de salarii inainte de nastere, deci sal aferente anului 2013

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa optez pentru 2 ani de stat acasa. Cum spuneam nu are cine sa ma ajute. Socrii nu am si parintii sunt batrani si bolnavi si departe de casa. O sa ne descurcam cumva.

Doasrul pentru indemnizatie il demaraz zilele urmatoare, e multa birocratie. Imi trebuie o adeverinta de la prefectura pentru plata de la alegeri si dureaza cam 3 saptamani.

Daca eu am nascut in ianuarie, ce venituri trebuie sa iau in calcul? Pe 2012 si 2013? Cumva si pe 2011? Stiu ca sunt si contabile printre noi.

 

stii ca pt. 2 ani se dau doar 1200 lei (asta daca 85% din veniturile tale nete sunt mai mari decat 1200 lei)? si eu as fi vrut sa stau 2 ani, insa ma descurajeaza tare suma asta, e cam mica. nu stiu ce sa fac, mai am maxim o luna sa ma decid...

 

veniturile luate in calcul sunt cele cuprinse intre februarie si decembrie 2013. pe luna decembrie se iau in calcul veniturile de doua ori, adica se face media intre ultimele 12 luni de dinainte de nastere, dar excluzand ianuarie 2013 si incluzand decembrie 2013, nu stiu care e logica lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...