Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

Arnnia, drum bun, ai sa vezi ca va fi totul bine. Eu am plecat de acasa cu pitica de cateva ori pana acuma pt un weekend sau o saptamana la bunici. Am avut emotii initial dar a fost totul ok. A avut un geamantan intreg numai pt ea de cate ori am plecat pt ca sunt multe lucruri care le-am luat pt orice eventualitate chiar daca nu imi trebuiau (termometrul, crema de iritatie, unguentul cu antibiotic, forfecuta, picaturile de nas etc). In plus, scutecele, servetelele umede, carpite de toate felurile ocupa mult loc. Nu a avut atatea schimburi de haine cat a avut alte bazaconii in geamantan. Drumul a fost chiar lejer, a dormit tot timpul :) Ai sa vezi ca o sa fie bine, distractie placuta! Si chiar poti sa amani baita pt o noapte doua, eu nu m-am baga la asa ceva daca nu stiu cat de curata e baia sau de unde vine apa (deh am si eu piticii mei haha) plus ca nu mai cari dupa tine sampoane si prosoape

 

Daniella, sa aveti petrecere frumoasa si maine si saptamana viitoare!

 

Noi nu sarbatorim Valentinul, mi se pare o sarbatoare prea comerciala si nu imi transmite nici o emotie.. Dar pt ca e vineri as vrea sa fac o pizza de casa (cu blat cumparat of course [:D] )

Eu am facut saptamana asta o pizza cu aluat facut in casa si a iesit super. Nu m-am spetit la aluat ca a facut-o robotul. Dureaza ceva mai mult de o ora pana e dospit aluatul. L-am intins subtire, subtire. Dintr-un kg de faina, mi-au iesit 4  blaturi de pizza. Alma si sotul au papat doua. Doua pizze am bagat direct la congelator pentru saptamana viitoare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elena , mersi sper sa ne distram pe cinste mai ales ca la fecior i place muzica populara, chiutiuri mari cand pun cate o sarba si l iau in brate si dansez cu el .

stiu ce simti cu laptele ca si eu am aruncat 1.5l cand am fost bolnava , dar taste-l la mine chiar a fost foarte ciudat,saracu fecioru-meu,sper sa fie mai bine daca -l fierbi!(asta n-o stiam)

 

Cu Sf V. sarbatoresc doar strict magia de anul trecut cu bebica ,nicidecum cu flori, restaurante, vom face acasa o masa faina cu bunicile cu sotu si am doi frati aici sper sa poata veni toti la mine cu un tortulet !

 

Daniela, si eu mai fac pizza in masina de paine, nu o coace doar o framanta si dospeste in ea, iese super , reteta e din cartea de paine a masinii, tot asa mai fac si foccacia si pe urma ls cuptor, mama ce foame ma apucat.

Raportez slabit 4.5kg dar nu de la dieta ci cum am fost bolnava, acum steamer-ul e prietenul meu, si deseara eu am sa mananc mancarea mea adica totul aburit!

Arnnia drum bun !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela nu mai pun cacao in blatul de amandina pt ca siropil are deja cacao si coloreaza blatul si ii da gustul de cacao. Glazura uneori o fac si eu din zahar,unt,cacao si putina apa. Dar mai comod e sa iau direct tableta de cioco cu lapte si sa o topesc pt a glazura cu ea. se intareste mai bine decat cea de casa. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena. te admir, trebuie sa fie tare obositor cu mulsul toata ziua, dar important e ca pitica beneficiaza de laptele de mama.  [flo2]  Atata cat mai poti, da-i laptic, mai ales daca e si mofturoasa la LP, macar pana incepi sa diversifici.

Noi azi am fost sa o inscriem pe Sara la scoala, domnisoara incepe din august scoala:) .Foarte entuziasmata era ea , o gramada de copii pe acolo ca am nimerit si in pauza  [:)]  [:)]  [:)] . A dat ceva test cu directoarea scolii ( chestii simple si mai complicate de ex.sa coloreze  in albastru cercurile si galben triunghiurile. apoi erau 5 broscutze insirate  sa o coloreze cu ce culoare crede ea ca trebuie pe a patra dintre ele  si tot asa).  Directoarea a spus ca se descurca , desi eu tare mari emotii am avut . Imi tot faceam griji ca are probleme de concentrare [fri] , deseori repetam ceva cu ea si peste 5 minute nu mai stia . Posibil din cauza ca , cu noi ea este familiarizata si nu prea isi da asa interesul asa cum si l-ar da la scoala, de fata si cu alti copii. Directoarea a spus ca nici vb de asa ceva, nu are pb de concentrare , pe durata testului am vazut-o linistita si concentrata . [flo2] Fata mea cea mare ... [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello si Happy Valentine's Day la cine sarbatoreste!

 

Noi suntem azi acasa cu tati, pana joi e in concediu, asa ca dupa ce l-am dus pe jupan la scoala am lenevit toti trei in pat pana la 11, apoi am papat un brunch ciabatta cu unt si cascaval afumat la cuptor (sod the diet!) urmat de 2 ciucalate trufa din cutia cu care l-am cadorisit eu :))  (sod the diet again!), mi-am admirat trandafirii primiti (si i-am pus in vaza si vaza pe dulap, sa nu ajunga pisicile la ei) ... nice lazy day!

 

Ela, ooofff ai trecut prin niste momente atat de grele, multa sanatate sa te restabilesti cat mai repede. Infectiile astea sunt tare pacatoase, bine ca a trecut! Bravo lui tati, s-a descurcat si el cum a putut de bine! 

 

Lory, bravo pentru fetita scolarita, am trecut si noi prin asta anul trecut, inca nici nu imi vine sa cred ca am copilas in clasa 1, si uite ca deja ne gandim la vacanta de vara si la clasa a 2 a :))

 

Elena, si eu te admir ca rezisti cu mulsul si cu ritmul asta greu. Cumnata mea mi-a povestit si ea ca a patit ceva similar cu laptele muls, ce sa-i faci...

 

Papacica mea papaceste cu placere morcovul cu pastarnac, pentru azi i-am pus si un pic de broccolli in piure, o sa incerc sa adaug si cartof dulce peste 2 zile, apoi trecem la fructe, banana, mar copt, para coapta... iar dupa ce face 6 luni introduc si cate un pic de cereale. Asta-i planul, cel putin pana acum.

 

Eu sunt tare bucuroasa, am aflat ca o prietena, mamica de la odiseea licuricilor lui Mister e graviduta, ii doresc o sarcina minunata si un bebe sanatos (iar daca e si fetita, cum si-ar dori cel mai mult, si mai bine ;) )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, e bine ca accepta asa frumos diversificarea micuta ta!

Daniela, felicitari pt kg pierdute! Succes in continuare! Eu am de gand sa mai congelez mancare- supa sau piure in urocultoare (nu radeti) sunt ieftine si sterile :) asta nu din comoditate, ci pt situatii de urgenta.

Ella, din experienta cu fata mea mai mare pe care am alaptat-o f putin iti spun ca mai important e acum sa il mangai si sa simti langa tine; daca nu mai accepta sanul, el pe tine oricum te vrea si te iubeste!

Si mie a inceput sa imi cada parul taaare, deja am gasit si in pampers 2 fire  [fri]

Mexxa, poate ne vedem intr-un wk in fata la Mitropolie, la o plimbarica. Ce zici?

Adicriss13, ma bucur sa te citesc! Si al meu e potolit vreo 30 de minute dupa ce se trezeste dimineata, nici nu zici ca-i in casa, apoi incepe concertul :)

Elena, eu am avut zile cu cea mare, cand saream cate o masa de fructe sau legume, daca eram plecata luam un bibe de lapte. Nu-i o tragedie, mai ales acum, in primul an! Eu ii voi da intai solide, apoi lapte de san, ca tine si de sete 

Alina, super scaunul!!!

Flavia, al meu incearca tot de vreo 2 saptamani sa stea in fund, se ridica singur, insa mi se pare f devrem, are 4 luni si 10 zile, chiar si pediatra a spus sa nu il pun inca. Il mai pun la carut la treapta intermediara uneori.

Daniellasm,  cate pastile iei pe zi? si mie mi-a scazut de griji, plans, nemancat si oboseala... iau 3 pe zi, plus ceai de la Fares dar tot nu fac fata... pe maine trebuie sa il las vreo 3 ore si abia abia am scos 50 de ml de lapte...

Miralexia, asa cum spuneam si mai sus, important e ca bebe e bine si te iubeste ca ii esti mama, indiferent daca ii mai dai sau nu san, nu dispera!!! Si succes la dat jos kg!

nicopic, multumesc pt reteta, am nevoie si eu

 

 

 

Cand va aud cu deserturile imi vine sa plang... ou nu pot, lapte nu, cacao nu... poate fac niste clatite cu apa minerala!

 

Revin ca n-am terminat de citit!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bre o amandina n-as refuza nici eu  [:)] da n-am timp sa le fac

elena bravo ca te mulgi si eu ma mulg ziua ca nu vrea cavalerul sa suga cati ml scoti si la cate ore?

lori da cresc asa de repede felicitari pentru micuta scolarita  [flo2]

daca va zic cu ce bucata de ceapa mi-am diversificat copilul  [:-)))] am pus video pe fb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arnnia, drum bun, ai sa vezi ca va fi totul bine. Eu am plecat de acasa cu pitica de cateva ori pana acuma pt un weekend sau o saptamana la bunici. Am avut emotii initial dar a fost totul ok. A avut un geamantan intreg numai pt ea de cate ori am plecat pt ca sunt multe lucruri care le-am luat pt orice eventualitate chiar daca nu imi trebuiau (termometrul, crema de iritatie, unguentul cu antibiotic, forfecuta, picaturile de nas etc). In plus, scutecele, servetelele umede, carpite de toate felurile ocupa mult loc. Nu a avut atatea schimburi de haine cat a avut alte bazaconii in geamantan. Drumul a fost chiar lejer, a dormit tot timpul :) Ai sa vezi ca o sa fie bine, distractie placuta! Si chiar poti sa amani baita pt o noapte doua, eu nu m-am baga la asa ceva daca nu stiu cat de curata e baia sau de unde vine apa (deh am si eu piticii mei haha) plus ca nu mai cari dupa tine sampoane si prosoape

 

Daniella, sa aveti petrecere frumoasa si maine si saptamana viitoare!

 

Noi nu sarbatorim Valentinul, mi se pare o sarbatoare prea comerciala si nu imi transmite nici o emotie.. Dar pt ca e vineri as vrea sa fac o pizza de casa (cu blat cumparat of course [:D] )

Mersi mult Elena, bine ca mi-ai zis de termometru si alte chestiuni ca uitasem :)))) Da, asa e nu o sa i fac baie, o sa il spal la fundulet frumusel si gata. Nici noi nu sarbatorim Valentinu' dar am comandat o pizza :). pup fetele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

am citit si eu capitolul asta si ma gandeam ca sunt cea mai lipsita de contanta in posturi :(

Maine avem si noi 4 luni si o saptamana. Cate 6 kg si in jur de 61 de cm. Alaptatului i-am spus adio inainte de Craciun si acum suntem exclusiv pe lapte praf. Si probabil voi incepe si eu diversificarea saptamana asta. Pediatra imi zicea inca de acum 3 saptamani sa le dau cate 2-3 lingurite de suc de morcov si suc de mar pe zi, dar eu am amanat. Teo a invatat de vreo saptamana sa se intoarca singurel pe burtica si e o mare veselie pe el, mai ales ca de ieri incearca sa se si tarasca putin. E tare haios, se misca ca o rama :)) In pat se sucesc tot timpul si tot Teo a reusit si performanta sa isi scoata picioarele printre gratiile patutului intr-o noapte. Sofia momentan se intoarce doar pe o parte, ea e mai delicata asa ... :))

Avem zile in care ne intelegem, avem zile in care sunt mai miorlaiti, dar incerc sa le fac fata. Si cand nu mai pot eu, preia sotul problema :)

Am bifat botezul si prima lor iesire de Bucuresti Pentru care mi-a luat mai multe ore sa impachetez decat ore petrecute efectiv in vizita :)) ). 

In ceea ce priveste slabirea, ca am vazut ca sunteti cam toate preocupate, ca si mine, eu am vreo 7 kg in plus fata de cand am ramas gravida si saptamana trecuta am decis sa dau militaria jos din pod :)) Vreau sa astept pana la 6 luni inainte sa merg la sala, dar, ca sa trisez putin, mi-am luat un pachet de slabire de pe Zumzi. Incep saptamana viitoare. Si daca nu slabesc, macar mai ies din casa si poate chiar ma si relaxez cat timp fac procedurile alea :D

 

Nu ma mai lungesc acum, dar poate reusesc sa fiu ceva mai constata in posturi si asa reduc din lungimea lor.

 

Va pup pe toate  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...