Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut,

 

Eu sunt cam in viteza, va tot citesc dar nu apuc sa scriu. Nici n-am avut internet ieri si azi si de pe telefon tare greu. 

 

Cu diversificarea merge bine, pana acum am introdus morcov, pastarnac, cartof dulce si dovlecel, maine am in plan sa bag cartoful simplu. Asta la masa de ora 14.00. Papa Ghemotoaka apx 100 ml de piure si dupa aia de regula ii dau completare lp si mai baga 50-60 de ml. Ea ar manca mai mult dar deocamdata mi-e teama sa nu o luam prea repede. De ieri am inceput si cu fructele la 10.00. Ieri i-am dat mar ionatan fiert 5 min pe aburi, nu s-a innebunit. Azi am amestecat ionatan cu golden si le-am fiert mai mult, asa ca piureul a iesit mai fin si mai putin acid, a mancat cu spor vreo 50 ml, maine mai crestem cantitatea. Si cam atat cu noutatile, eu sapt asta ce vine plec luni, revin marti, plec iar miercuri, revin joi, asa ca nu m-am decis inca ce instructiuni las pt introdus chestii noi. Cred ca mai degraba nu introduc nimic pana vineri, doar sa schimbe compozitia piureurilor sa nu se plictiseasca fata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma lupt cu bebitza cu lapticul, e greu pana incepe sa manance, face niste fite, se mataie, plange, scuipa...apoi ori arunc laptele daca dureaza mai mult (peste juma de ora)si fac altul ori incepe sa pape cu o pofta.... nu inteleg de ce face asa, cateodata cred ca nu are pofta de mancare, dar cand incepe sa pape nu mai cred asta

 

O intrebare pt cine da lp. Cand prepar bibe cu lp, pun intai apa pana la ml sau oz? Ca daca pun 150 ml apa si apoi 5 masuri de lp, iese cam 170 ml, daca pun apa pana la 5 oz si 5 masuri lapte ies 150 ml si nu stiu cum e corect, help

 

Mie sotul mi-a cumparat cadou pt 1 si 8 martie o oala sub presiune, ca sa nu mai fac multi abur cand fierb mai ales carnea de vita si un aparat de facut cafea dolce gusto, asta ca m-am lasat de fumat si i-am zis ca vreau sa beau zilnic o cafea buna si aromata, yummi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma lupt cu bebitza cu lapticul, e greu pana incepe sa manance, face niste fite, se mataie, plange, scuipa...apoi ori arunc laptele daca dureaza mai mult (peste juma de ora)si fac altul ori incepe sa pape cu o pofta.... nu inteleg de ce face asa, cateodata cred ca nu are pofta de mancare, dar cand incepe sa pape nu mai cred asta

 

O intrebare pt cine da lp. Cand prepar bibe cu lp, pun intai apa pana la ml sau oz? Ca daca pun 150 ml apa si apoi 5 masuri de lp, iese cam 170 ml, daca pun apa pana la 5 oz si 5 masuri lapte ies 150 ml si nu stiu cum e corect, help

 

Mie sotul mi-a cumparat cadou pt 1 si 8 martie o oala sub presiune, ca sa nu mai fac multi abur cand fierb mai ales carnea de vita si un aparat de facut cafea dolce gusto, asta ca m-am lasat de fumat si i-am zis ca vreau sa beau zilnic o cafea buna si aromata, yummi

Ela, corect e 30 ml pt fiecare masura de lapte praf. Asadar, prima varianta e ok. Pui 150 ml apa in sticluta si 5 masuri de lp. Normal ca rezulta mai mult. Laptele praf facut eu il folosesc in decurs de maxim o ora dupa ce l-am preparat. Uneori dau celui de-al doilea pisoi ce ramane de la primul.

 

La noi am introdus carnita de pui la piuree-uri. Fructele coapte sau fierte pe aburi le combin uneori cu cu iaurt simplu. Le place tare mult asa.

 

Eu acum am doua checuri mozaic in cuptor. Miroase foarte bine in casa.

Almei si sotului le-am facut lasagne bolognese, iar mie o salata cu de toate si ton.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, Doamne, prin cate ai trecut! 

Alina, felicitari pt evolutie, ne-a intrecut scumpica ta la kg!

Al meu pare sa fi pus si el acolo vreo suta doua de grame in ultimele 2 saptamani... scaunele sunt tot destul de ciudate, parca nu mai e asa mult mucus, dar tot nu au firele acelea ca de ou prin ele. O fi de la lipsa de lactate? Intreb si eu ca Bula...

 

Elena, cred ca ti-e greu dar lupta pana la capat. Nu poti lasa pur si simplu la frigider de pe o zi pe alta? Multumesc pentru sfaturile despre muls. Voi incerca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca , scuze de delay , eu iau de trei ori pe zi Galafor nu mai beau ceai de lactatie!

 

Pupici si weekend placut

merci., pe prospect asa scrie, eu iau momentan 3, am luat si 4, beau si 1 sau 1,5 l ceai si tot mi se pare ca nu e destul. plang zilnic cu orele, sunt distrusa, sper sa nu-l pierd si sa reusesc sa ma linistesc caci alternativa nici nu e buna nici nu mi-o permit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, cred ca ti-e greu dar lupta pana la capat. Nu poti lasa pur si simplu la frigider de pe o zi pe alta? Multumesc pentru sfaturile despre muls. Voi incerca!

Da, asa fac, ce mulg intr-o zi ii dau ziua urmatoare, vinerea chiar las pana pe luni la frigider si e ok, nu a facut fitze la laptele proaspat din frigider. Numai cu ala congelat are ce are, iar excesul de peste saptamana il bag la congelator..

 

Am incercat azi noapte sa ii dau sa suga de la un san si sa il mulg pe celalalt.. Tare complicat! Cu toate ca curgea mai bine, atata m-am chinuit in ce pozitie sa le tin pe toate ca l-am lasat balta dupa 5 min. Oricum s-a trezit de 2 ori, i-am dat numai de la un san si din celalalt am scos 150ml in total care au mers la congelator (fiert initial) pt zile negre :)

 

Deviza mea e ca ii dau LM atata timp cat situatia este ok pt amandoua. Daca incepe sa imi fie prea greu sau sa fiu nervoasa si stresata din cauza asta, si sa nu pot sa ii ofer 100% din atentia mea, atunci o las balta si nu ma mai chinui. Deocamdata inca resist si nu ma stresez prea tare.. Asa ca poate e bine sa pui in balanta beneficiul pt bebe ca il hranesti cu LM dar esti suparata, vs LP (chiar completare) dar o mama linistita si vesela si acolo pt puiul ei

Numai o parere, nu vreau sa te influentez

[flo]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci., pe prospect asa scrie, eu iau momentan 3, am luat si 4, beau si 1 sau 1,5 l ceai si tot mi se pare ca nu e destul. plang zilnic cu orele, sunt distrusa, sper sa nu-l pierd si sa reusesc sa ma linistesc caci alternativa nici nu e buna nici nu mi-o permit

Ralu, starea asta nu face bine nici lui bebe nici tie si duce si asta la scaderea productiei. Stati amandoi dezbracati sub pilota, priveste-l cand doarme, o sa vezi ca duce si asta la crestera lactatiei, pune-l pe bebe cat mai des la san.

 

Tu ii dai si completare lp?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, corect e 30 ml pt fiecare masura de lapte praf. Asadar, prima varianta e ok. Pui 150 ml apa in sticluta si 5 masuri de lp. Normal ca rezulta mai mult. Laptele praf facut eu il folosesc in decurs de maxim o ora dupa ce l-am preparat. Uneori dau celui de-al doilea pisoi ce ramane de la primul.

 

La noi am introdus carnita de pui la piuree-uri. Fructele coapte sau fierte pe aburi le combin uneori cu cu iaurt simplu. Le place tare mult asa.

 

Eu acum am doua checuri mozaic in cuptor. Miroase foarte bine in casa.

Almei si sotului le-am facut lasagne bolognese, iar mie o salata cu de toate si ton.

Mama ce mancaciosi sunt gemenasi, bravo lor ca nu fac fitze!

Ce de bunatati ai facut gospodino!

 

Merci de lamurire, dar masura cealalta pt ce este? Ca asa mi-a venit nedumerirea.....

 

Bebe cam vomita uneori lp, sa ii dau lp special pt a nu mai vomita, asa mi-a zis pediatra daca continua cu jeturile

Bebe nu doarme acum e in pat langa mine, ori ma priveste fix si ma topesc toata, iar cand ii intorc privirea imitrage un zambet delicios, -ori se uita la tableta si ma simte imediat ca ma uit la el, este adorabil

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...