Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

Raluca , asa cum spunea si Elena , mai bine fericita si bebe multumit , iar daca trebuie completare lp asta este si eu i ofer cand e musai , fiecare are mai mult sau mai putin laptic, am o cunostinta care nu a avut deloc lm si sunt ok si mama si bebe (nu vreau sa stiu ce e in sufletul ei cand ne intalnim la o cafea si eu il pun la tzitzi pr Alex ,iar ea scoate sticlutele)

Eu am sa fiu super multumita daca pot si am pana la 6 luni laptic .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dragele mele,

 

Ela, Elena, DAny, Mina, Dark, Alina , Nanne & toate mamicile din odiseea noastra.

Nu am mai reusit sa intru pe forum. S-au aglomerat activitatile la birou ( incerc sa mai iau un proiect mare, ca sa castig mai mult) , am avut botezul, inainte de botez si acum....o mica depresie in plan sentimental-personal ..si acum racite ( eu si Maria).

Mititica plange noaptea ca nu poate respira, iar eu sunt varza, aseara abia ridicam capul de pe perna. Nu stiu cum o sa fac maine, cand trebuie sa ma mobilizez pentru a ajunge la birou.

 

Nu v-am uitat. Ma apuc sa citesc din urma, poate gasesc sfaturi pentru raceala la bebelusi ( multi mucisori si tuse -pana vomita).

Pupici,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorena, nu ne dai te rog reteta batonului de casa? Asta ca tot am descoperit rezerva mea de 2 cutii de lapte praf in camara (mi-am adus aminte de el cand a pomenit Andra de Skimmed milk, ca altfel uitasem de tot de el [batcap] ).

Eu am cautat pe net ceva ca nu aveam reteta scrisa. Aici e linkul ww.retetecalamama.ro/retete-culinare/deserturi-dulciuri-de-casa/ciocolata-de-casa-batonul-copilariei.html. Mie una mi/a iesit un pic cam tare , cred ca trebuie un pic mai multa apa la zahar cand le pui la topit sau pui mai putin lapte praf. La gust a iesit bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cautat pe net ceva ca nu aveam reteta scrisa. Aici e linkul ww.retetecalamama.ro/retete-culinare/deserturi-dulciuri-de-casa/ciocolata-de-casa-batonul-copilariei.html. Mie una mi/a iesit un pic cam tare , cred ca trebuie un pic mai multa apa la zahar cand le pui la topit sau pui mai putin lapte praf. La gust a iesit bun.

Merci pentru link! Dupa ce se termina checul, purced la treaba [:)]

Pastilutza, imi pare tare rau ca sunteti bolnavioare si, mai ales, ca treci printr-o depresie. Ai grija mare de tine ca Maria de tine are cea mai mare nevoie! [flo2] Orice ar fi, comunicarea este cheia solutionarii tuturor problemelor. Daca nu reusesti sa comunici cu cei dragi, atunci recomand un psiholog. Si eu am trecut prin perioade mai putin faste si mi-au fost de enorm ajutor cuvintele si sustinerile unor persoane tare dragi (sora mea si doua prietene bune pe care le puteam suna oricand). Puterea si inspiratia de a rezolva anumite stari/situatii, tot in mine le-am gasit, insa m-au ajutat enorm discutiile purtate cu cei apropiati sufletului meu.Iti doresc in primul rand putere, intelepciune si multa iubire!

Cat despre raceala, daca esti bolnava si maine nu poti lua o zi, doua de concediu medical? In NL se poate (tot ce trebuie sa faci e sa iti suni superiorul si sa spui ca nu esti ok si anunti iar cand te simti in stare sa mergi la job).

Ai posibilitatea sa lasi fetita cu cineva si tu sa faci o baie calda, in care pui picaturi de eucalipt si domnisoara sa o imbaiezi si pe ea in apa cu eucalipt (normal ca mai diluat, eventual cu spuma de baie pentru bebelusi)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma lupt cu bebitza cu lapticul, e greu pana incepe sa manance, face niste fite, se mataie, plange, scuipa...apoi ori arunc laptele daca dureaza mai mult (peste juma de ora)si fac altul ori incepe sa pape cu o pofta.... nu inteleg de ce face asa, cateodata cred ca nu are pofta de mancare, dar cand incepe sa pape nu mai cred asta

 

O intrebare pt cine da lp. Cand prepar bibe cu lp, pun intai apa pana la ml sau oz? Ca daca pun 150 ml apa si apoi 5 masuri de lp, iese cam 170 ml, daca pun apa pana la 5 oz si 5 masuri lapte ies 150 ml si nu stiu cum e corect, help

 

Mie sotul mi-a cumparat cadou pt 1 si 8 martie o oala sub presiune, ca sa nu mai fac multi abur cand fierb mai ales carnea de vita si un aparat de facut cafea dolce gusto, asta ca m-am lasat de fumat si i-am zis ca vreau sa beau zilnic o cafea buna si aromata, yummi

Ella, eu pun apa (multiplu de 30 ml) apoi laptele, cate o masura pt fiecare 30 ml de apa. Da, la 150 ml de apa + 5 masuri lapte ies cam 170. Nu stiu ce e cu oz-ul ala, am constatat ca la biberoane diferite are valori diferite, asa ca ghideaza-te dupa ml.

 

In privinta comportamentului: fii-mea e tare tzafnoasa cand e vorba de mancat. Uneori daca nu i-am dat cand ii era ei foame se poarta de ai jura ca nu vrea sa pape nimic. Dar daca stiu ca e ora de mancat, mai intai o calmez (la ea merge tinuta in brate, la verticala, si plimbat un pic) si dupa aia se bat nebunii la gura ei. Pe principiul "nu mi-ai dat cand am vrut eu, acu vrei tu da' nu mai vreau eu". Ei, toane :)) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa fac, ce mulg intr-o zi ii dau ziua urmatoare, vinerea chiar las pana pe luni la frigider si e ok, nu a facut fitze la laptele proaspat din frigider. Numai cu ala congelat are ce are, iar excesul de peste saptamana il bag la congelator..

 

Am incercat azi noapte sa ii dau sa suga de la un san si sa il mulg pe celalalt.. Tare complicat! Cu toate ca curgea mai bine, atata m-am chinuit in ce pozitie sa le tin pe toate ca l-am lasat balta dupa 5 min. Oricum s-a trezit de 2 ori, i-am dat numai de la un san si din celalalt am scos 150ml in total care au mers la congelator (fiert initial) pt zile negre :)

 

Deviza mea e ca ii dau LM atata timp cat situatia este ok pt amandoua. Daca incepe sa imi fie prea greu sau sa fiu nervoasa si stresata din cauza asta, si sa nu pot sa ii ofer 100% din atentia mea, atunci o las balta si nu ma mai chinui. Deocamdata inca resist si nu ma stresez prea tare.. Asa ca poate e bine sa pui in balanta beneficiul pt bebe ca il hranesti cu LM dar esti suparata, vs LP (chiar completare) dar o mama linistita si vesela si acolo pt puiul ei

Numai o parere, nu vreau sa te influentez

[flo]

Sunt de acord!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti ca incerc sa raspund si eu ca omul, organizat:

 

Elena, apropos de ce zice Raluca, eu tineam la frigider laptele meu 24 de ore, aveam frigiderul plin de sticle cu eticheta. Asta in speranta ca poate enzima cu pricina nu se manifesta la racire, ci doar la congelare. 

 

Ella, sa folosesti sanatoasa si fericita oala. E tare buna la casa omului, spun asta din ce am auzit la altii ca eu n-am si nici nu-mi trebe. 

 

Raluca, eu am luat Galafor si 4 pe zi cand alaptam. Din ce am obs la mine, Galaforul ajuta si nu prea, insa e important sa bei lichide si sa fii linistita, odihnita si bine dispusa. Asa ca "plang cu orele" trebuie sa se termine.  [flo2]  Nu spun sa te abtii, spun sa incerci sa accepti situatia prezenta si sa fii cat de cat optimista pt viitor. Daca esti linistita si calma, fie ca alaptezi, fie ca nu, lui bebe ii merge bine. Daca esti terminata, deprimata si trista, nu merge bine nimanui. Hai, fruntea sus! 

 

Pastilutza, nici nu stii cat de des ma gandesc la tine in ultimele 2 sapt de  cand am inceput sa am muuuult mai multa treaba de birou si, desi nu sunt conditionata de un program fix la firma, tot imi este destul greu si cu casa, si cu copiii si cu munca. Joi spre vineri noaptea a fost prima data cand nu m-am putut ridica din pat sa hranesc fata, eram blana si nu manifestam coerenta, a trebuit sa se ocupe sotul de ea. Asta ca idee, ca el oricum se ofera, iar noi ne trezim amandoi cand e de laptic, chit ca doar unul o hraneste. Incearca sa reduci la minimum tot ce faci ca sa-ti conservi energia. Orice moment liber ai, petrece-l cu fata, fiindca asta ridica mult moralul. Iar daca se ingroasa gluma, cere-te la cateva zile libere la birou, ca sa poti merge mai departe. Tu probabil ai racit fiindca ai imunitatea redusa de oboseala. 

Fa o prioritizare (fata-tu-sotul-casa-munca...ma rog, e doar un exemplu si atat) si tine-te de ea. Stiu in experienta ca in caz de depresie ai nevoie de ceva solid de care sa te agati si de regula o astfel de regula personala ajuta, daca ai si un pic de vointa. Daca nu, cauta ajutorul unui psiholog, ca nu e de gluma cu depresia. 

Pentru piticutza, mult ser fiziologic in nas sa fluiizeze mucii si aspirat cu pompita manuala sau aia de aspirat manuala (e mai friendly decat cea de conectat la aspirator). Asta de 2-3 ori pe zi. Pt tuse, tine-o ridicata la verticala pana se calmeaza accesele. Pt imunitate mie mi-a recomandat pediatra vitamina c kids, solutie 15%, de la fitterman, pui 2-3 picaturi intr-o lingurita, adaugi un pic de lapte si ii dai dimineata si seara. Iarasi ii poti da Panadol Baby 4 ml la 6 ore, asa mi-a recomandat mie dr si cum Maria e doar cu o zi mai mare ca Maia cred ca e ok cantitatea. Desi as recomanda mai curand supozitoare, ca sunt mai usor de adminsitrat noaptea, Maia se trezeste o singura data pe noapte si imi era mila sa o trezesc pt sirop, pe cand supozitorul cu putina indemanare, i-l pui in somn. 

Multa sanatate va doresc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si-acuma rapoartele.

Raport diversificare

Azi am introdus si cartoful obisnuit, i l-am dat in combinatia dovlecel+cartof+cartof dulce+pastarnac, cam 150 ml de piure la care am adaugat o lingurita de ulei de masline si a papat aproape tot. N-a mai vrut lapte dupa aia, deci cred ca am inlocuit masa de ora 14, acuma sa vedem cum evolueaza in continuare. La 10 i-am dat tot mere fierte pe aburi, intentionam sa i le dau coapte insa m-am trezit la 9.30 si n-am avut timp sa le coc. Azi noapte mi-a dormit 22.00 - 6.30, cand a bagat cam 100 ml lapte si am adormit amandoua la loc. M-am trezit eu de cateva ori si ma stresa ideea cu coptul merelor, dar sotul era deja pe la bucatarie in plina actiune (ca aseara am lasat dezastru) si pur si simplu mi-a lipsit vointa de a ma duce pana acolo sa ii dau instructiuni privind merele alea. Insa Maia a fost fata buna si le-a mancat si fierte. Maine promit ca i le fac coapte. 

Ca si pont si sfaturi pt cine urmeaza sa inceapa diversificarea: Maia prefera piure=ul de legume caldicel (chiar la limita cald-fierbinte) pe cand piureul de mere il mananca mai bine rece. 

 

Astazi am lasat toate balta, fata a ramas cu tati, si eu cu Vizigotul am plecat la film+jocuri+shopping. Pana am ajuns in mall ne-am gandit noi ca de fapt nu ne prea place filmul, asa ca am stat vreo ora la jocuri dupa care am dat o raita prin magazine, dar am fost cumintei, am luat doar o bluza kaki pt mine de la H&M. Cand am ajuns acasa tati ne astepta cu masa (gratar + salata), erau amandoi bine dispusi si fericiti deci se descurcasera. Promit sa mai repet experienta, e bine sa evadezi 2-3 ore fara griji de scutec si legume pasate. Unde mai pui ca i-a prins super bine lui Matei, tot imi repeta ca ce bine ca facem asta, ca de cand era Maia in burtica n-am mai iesit numai noi doi in we. Si mi-a mai zis " Mami, o iubesc pe Maia ca pe ochii din cap, dar uneori e bine sa fiu fara ea, macar un pic". Mi-au dat lacrimile....

 

Raport dieta:

Am lasat-o balta rau de tot zilele astea, am mancat destul de aiurea si, desi am stat departe de dulciuri si fainoase, tot s-au pus la loc alea 2-3 kg date jos cat am fost cumintica. Cum ziceam, daca n-am 10 kg minus, e ca si cum n-ar fi. Insa de azi cica incepem iar si se baga si sotul. Ok, toate bune si frumoase, am mancat dimineata el banane, eu pere, la pranz, cum ziceam, gratar + salata, insa dupa pranz cine statea lenes pe canapea si golea o cutie cu tarta cu mere? Sotu' meu, of course.  [:-)))]  Era asa, a la Freud, statea intins pe canapea, in timp ce eu hraneam fata, si depana amintiri despre cum petrecea timpul cu tatal lui in copilarie, ca mama lui era ocupata cu sora-sa (intre ei sunt 6 ani diferenta), si concluziona ca da, e bine ca imi fac timp sa stau doar eu cu Matei, ca ajuta. Si uite asa a stins vreo 3-4 bucati sanatoase de tarta cu mere.  [:-)))]

Sa-l vad cum respecta regulile cat sunt plecata, dar nu-l vad bine, ca vin socrii "la dublaj" si soacra-mea e pe principiul  "3 mese pe zi si fa bine si termina din farfurie". Cand o veni el de la munca si-o cere doar o salata, sa vezi ce morala isi ia.... [:-)))]

 

Of...tine-ti-mi pumnii sa trec cu bine sapt asa, mi-e greu sa accept ca las beba fara mine peste noapte, mama ei de treaba......bine ca plec cu o colega (mai curand prietena) care are copii, ma stie demult si are cam acelasi mod de gandire, asa ca ma intelege si stie prin ce trec. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...