Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

Ela, e bine Rares la varsta lui.

Si Edward are acum cam 9kg, dar vineri facem 6 luni si a crescut mult si in lungime. Creste tot mai putin in greutate..

E ff puternic insa. Sta acum si singurel in fund si se cere deja des in picioare. Cred ca seamana cu mine..Eu la 10 luni umblam si vorbeam , dupa maica-mea [:)] , de se crucea lumea de mine, mai ales ca eram migniona si paream si mai mica [:-)))] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella- si a mea s-a oprit din urlat seara cand  dupa baie in loc de masa o lasam in patut intre jucarii sa le mai butoneze un pic

 

Sunflower -eu am luat  28 de kg inn sarcina mai am de dat jos cinci, intai am folosit dieta daneza (sau max Plank- cca 4-5 kg in 2 saptamani ) care m-a ajutat s ascap de rontait non stop apoi o dieta  pe care o  am de la o prietena si care  a rezolvat inca   8 kg  e  dar a mers e o dieta   usoara insa de lunga durata 2 luni , recunosc ca am trisat din cand in cand adica 1 data la 1,2 saptmanai am mai dumicat ceva pe langa lista dar  real chiar intru in marea majoritate a  hanutelor de dinainte de sarcina. In 3 marte ma opresc cu ea si vad ce mai e de facut. CU sportul nu m-am omorat pt ca  hernia operata  cu cezariana vad ca   nu arata bine si nu era cazul sa o fac lata  in perioada asta mai ales ca o operatie cu plasa cum ar trebui presupune sa nu pot lua bebe in brata  o periaoda lunga de timp ceea ce este exclus.

 

alina bold- eu am gasit  scaunel ca al tau  dar alta marca la magazinul bebe tei militari la 286 de lei singura chestie diferita fiind materialul  care nu este piele ecologica. Scaunul  luat se misca si  pe  verticala deci in functie de unde stau   eu pe un scaun /canapea pot sa  il reglez si la fel ca si al  tau se face pat  sau sta la 45 de grade.

Are doua  masute suprapuse una gen tavita compartimentata si una simpla doar cu gaura de bibe care momentan nu le folosesc pentru ca  mi-e mai usor  fara , doar prinsa in ham. Tot la magazinul acela am gasit niste super jucarii de rontait careo satisfac e Maria pt ca cele  umplute cu  lichid sunt pro prea mari ori pur si simplu nu o atrag. Aici exista niste chestii dintr-un plastic moale care se pare ca o ajuta  la molfait  pe gingie,Am aflat intamplator de el si sunt f multumita ca am baut drumul pana acolo  ca am rezolvat cu scaunelul de masa si multe alte maruntisuri.

Eu merg la serviciu 2 ori  pe saptamana cate o  jumatate de zi pitica ramane cu matusa mea care sta full time cu noi si sincer nu am nici o  grija .Pe de alta parte si sa stau non stop intre papici , biberioane samd e cam greu pentru ca si ceilalti doi au nevoie de mine  si trebuie sa impac pe toata lumea.Am preferat s aplec in mod  voluntar aceste doua zile pentru a nu crea un soc in august cand tb sa ma intorc full time si astfel sa constientizeze toata lumea din casa ca  sunt momente inn care tb sa se descurce singuri ca tare repede s-au prins ca daca sunt acasa  trebuie sa fiu exploatata non stop

 

raluca.c -asa cum probabil stii un bebe mic ne schimba universul si tatii  se adapteaza uneori mai greu. DIn experienta cel mai mult  "ajuta" persoanele din exteriorul micii familii (mame, soacre, frati  prieteni) care cred ca au solutii pt tot. Fa curat in jurul vostru is in acest fel va trebui obligatoriu sa gasiti voi solutia nu sa v-o ofere altii pentru ca nimeni nu stie mai bine ca voi ce nevoie si bucurii aveti voi. Cunosc prea multe cazuri de familii cu probleme din cauze externe...are s-au destramat sau  au fost e pragul de a o face cu foarte mult "ajutor"

 

 

arnia-calgel-gel de dat pe gingiuta -la noi merge cu asta cand se  ingroasa gluma 

-sirop de plante calma baby - afolosit sora mea la ambele pitice cu succes o sa cumpar si eu

- nurofen/panadol  etc evita cat poti sau macar da-i sub forma de supozitor nu de alta dar  citind prospectul te infioara  "ozele" din el plus ca oricum sunt toxice

 

Miralexia- si Maria  mananca mai putin ca gramaj pe 18 ianurie radea 180-200 mllapte chior acummananca 140-150 ml insa ii adaug  doua masuri de fainos de ores simplu d ela nestle.I -a scazut  brusc apetituul cand am introdus mancarica  de la pranz poate le tine mai mult  de foame deci nu te ingrijora.

-sper  a reusesti cu titi ce ti-ai propus insa fii atenta sa nu dai  faci din asta un capat de lume pentru ca  oricum in perioada asta suntem mai sensibile si depresiile  abia asteapta sa isi faca loc.

 

Pastilutza-muci bebe-ser fiziologic, batista bebelusului plus tantum protect  ajuta f mult

 

 .

Danyce- si Andrei al meu la 10 luni umbla si spunea  cuvinte  desi ca inaltime mereu a fost cel mai mic din clasa, grupa gradinita..dar stii tu esentele  tari se tin in sticle mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flavia: scaunelul descris de tine are toate functi8le scaunelului meu. Super afacere.

Emma are cateva puncte rosii pe piept. Ce o fi? Starea ei e ft buna, a ras azi toata ziua. Daca incepeam diversificarea ma speriam dar doar cu lapticul meu nu are ce alergii sa aiba. Nu am schimbat nimic. De la piscina de duminica...au trecut 3 zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma nu am mai rezistat si am luat Siesta ala. Am ramas cu gandul la el si acum la tot ce ma uit gasesc bube. Am avut si un discount de $60 asa ca tocmai bine a picat [:D] Abia astept sa vina acuma

 

Alina, o fi de la baita? Lui Sabina i se usuca cateodata pielea si chiar dupa baie are niste punctulete rosii care trec pana dimineata. Nici eu nu stiu ce ar fi, doctorul mi-a zis numai sa o dau cu crema noarmala de hidratare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena_ Scaunelul e MY KIDS o sa pun poza cu el imediat  pe  grup dar fara tavite de masa ca a adormit  pitica  si nu vreau sa fac zgomot.E f fain e roz cu un gri deschis si are salteluta moale plus inca o pufosenie in care sa o asezi ca sa stea confortabil.

 

Alina: Alergiile pot  fi si de contact nu numai alimentare . Vezi ce contine bluzica care a venit in contact cu pielea. Maria  a facut o alergie super naspa aspa de la pulover de lana mitos pe obraz cand a tinut-o  o prietena pe umar sa ragaie . daca e alimentara uzual se  ininde si spre  burtici, umeri si bulanele.Daca era de la piscina aflai pana acum sigur. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, ce ma bucur ca a luat Rares in greutate!!! Bravo - tot asa inainte! Sa stii ca bebelusii nostri au personalitate acum si e normal sa vrea jucarii si alte lucruri cu care sa interactioneze.

 

Flavia, mersi mult de sfaturi, ma tot gandesc ca poate nu plange de la dintisori pentru ca nu vad ghiocei, dar baleste mult....of of complicat [batcap] si azi a plans puternic vre-o jumate de ora [fri] . Sa iti fie de buna augur scaunelul.

 

Elena, esti o norocoasa cu reducerea!!!!!!!!!!!! Pe care l-ai luat ala verde ca al Alinei? Eu verde vreau, sotiorul meu vrea orange :))) dar e fain si ala cacao cu lapte...de scaun vorbesc fetelor [alcool]

 

Cum merge cu branza? se prinde smantana  [pk]  [pk]  [pk] ? :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flavia: scaunelul descris de tine are toate functi8le scaunelului meu. Super afacere.

Emma are cateva puncte rosii pe piept. Ce o fi? Starea ei e ft buna, a ras azi toata ziua. Daca incepeam diversificarea ma speriam dar doar cu lapticul meu nu are ce alergii sa aiba. Nu am schimbat nimic. De la piscina de duminica...au trecut 3 zile.

Alina, noi am dat cu baneocin de 2 ori si au trecut, se pare ca ar fi fost de la transpiratie sau de la un body

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flavia, felicitari pt kg date jos, poate imi poti spune si mie de dieta aceea de 2 luni, te rog frumos

Ai perfecta dreptate cu binevoitorii, dar cum poti face curatenie cu soacra in cazul meu? Pe langa multe lucruri bune si rele, mi s-a umplut paharul cu telefoanele ei date lui sotul meu si barfindu-mi mama, fratele sau alte neamuri, inclusiv pe mine, ea stiind ca eu sunt langa el in casa sau in masina. Nici macar nu are bunul simt sa aiba rabdare si sa sune cand e la job sau cand trece pe la ea, daca tot ii baga prosti in cap. Ai mei nu au dat macar vreodata un telefon sa vorbeasca despre ea sau altcineva

Astept sfaturi, cum sa nu ma mai consum sau sa ma enervez de fata cu sotul

 

Mira, cum merge cu relactarea!!!!

 

Bebe a fist tare cuminte in vizite s-a simtit excelent, a fost tinut in brate si alintat de toata lumea, sper sa reactioneze asa bine si la botez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari fetelor pt scaune!!!!! Eu il prefer pe cel multifunctional de la kinderkraft, asa cum zicea si Mina pt noi ar avea o utilitate mai mare

 

Ma bag la somn, sunt franta

 

Pastilutza cum a fost imoreuna cu doamna ceapa, a avut efect? Noi am incercat mai demult si nu a avut nici un efect, cica trenbuie sa se inegreasca de la microbi :)))) eu chiar nu cred in acest leac, in altele d....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...