Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

Mina, din pacate pe sotul meu il influenteaza socrela cum vrea ea, eu nu voi avea niciodata dreptate in fata ei

Imi facusem planuri sa ma duc in vizita si la ea, socrela, cu bebe, cum ma duc la mama, dar pur si simplu nu pot sa ma duc singura. Stiu ca nu fac bine, ca tebuie sa gfie aproape de nepot, dar am ajuns in situatia sa nu mai pot. Ea ori cand doreste sa vina este binevenita, doar ca nu mai putem fi apropiate cum am fost o data....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, cer scuze, sunt restanta cu cititul..promit sa recuperez. 

Intru repede sa va pun o poza cu bubu a mea care se pare e fan poze. de mica ii place sa pozeze :)

 

Ella, ma intrebai cum merge relactarea. Destul de greu. De abia reusesc sa ii dau sanul, tot la fel, refuza..Insa si daca reusesc sa ii dau zilnic sa suga macar 5 minute, daca tot mai e ceva lapte, eu consider ca e bine. Nu e mult, dar e tot ce pot sa fac. Oricum, nu mi-am setat asteptari mari tocmai sa nu cad in butoiul cu depresie. Prefer sa fiu zen ca am obsevat ca si ea simte starea mea...

Daca o sa ii pot da zilnic sa suga cate putin poate e bine. Macar ceva anticorpi sa mai ajunga la ea...

 

Ieri a venit medicul ei si am discutat despre diversificare. Si o sa revin intr-un alt mesaj sa scriu schema aici. Va rog mult sa imi dati o parere despre aceasta schema fetelor care aveti experienta. 

Acolo unde am dubii o sa scriu cu verde in mesaj. 

Aseara i-am facut o supa din morcov si un picut de telina si desi deschidea gurita cand vedea lingurita ca vine spre ea se stramba intr-un mare fel...Eu am fiert la aburi in sita de inox dar nu mi-a placut ca parca nu s-au fiert foarte bine. Poate trebuia sa tai bucatelele mai mici. In fine, cert e ca azi repet si fierb in apa. Asa poate ia din aroma pronuntata de morcov ca am senzatia ca era f strident facut la abur.

 

Cred ca era musai sa incepem ca am observat ca de cateva zile bubu nu mai mananca asa bine. adica suge maxim 100 de ml la masa si apoi plescaie de zor. dupa jumatate de ora ii dau si restul din biberon si uneori il bea, uneori nu, face foamea pana la masa urmatoare cand bea poate mai mult. Ciudat, oricum. Faptul ca ii fac cate 180 de ml si bea maxim 130 de ml sa zicem..Pana acum cateva zilea bea 150 de ml la fiecare dintre cele 5 mese. De vreo 5 zile mananca anapoda. Insa a luat in greutate de la inceputul lunii pana acum 500 de grame deci nu e problema.

post-122679-0-09605000-1392976706_thumb.jpg

post-122679-0-48094300-1392976826_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce papusa ai acolo, Miralexia! [il] [il] [il] [il]

 

Pisoii implinesc azi 6 lunisoare si ma tot pregatesc de dimineata sa fac un tortulet in forma de cap de leu si cu produse vegetale si indulcitor ca nepotica mea Sofie (vin socrii si nepoatele la cina, cumnata fiind operata si in spital) are intoleranta la lactoza si la zahar. Pur si simplu am debitat eu o reteta, insa ma intreb cand apuc sa purced la treaba. Cred ca doar dupa ce dorm puii si vine Alma de la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela: la multe lunite pisoilor tai! Ce repede trece timpul. Emma face azi 5 luni. Noi suntem azi in Berlin la ambasada, ii facem fetitei pasaport. Acum doarme in sala de asteprare pe taica-su. Sunt aici multi bebelusi de toate varstele, toti cu tzitzi in gura. E ft amuzant. Am transformat amabasada in sala de alaptare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multe lunite si multi ani fericiti si Emmei! [flo2] Sa creasca mare si sanatoasa ca frumoasa foc este oricum.

Azi e si ziua mamei mele. Face 59 de ani. Isi petrece ziua la control la medicul ei din Baia Mare (are diabet si a mers acum la un control inainte de a veni la noi). Duminica zboara la sora-mea sa il vada si pe nepotelul Lucas, iar pe 4 martie ajunge la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta este schema de diversificare pe care am primit-o de la medic. Adica pe care am notat-o eu in mare graba.Sincer, imi era mai bine sa imi dea o foaie direct scrisa cu tot ca sa nu am mereu impresia ca poate nu am inteles/notat eu bine :)) De aceea, va rog sa imi dati si mie o parere vis a vis de schema asta. Dileme am si eu cateva la ea si o sa le marchez pe parcurs cu verde.

 

De la 6 la 7 luni

1. supa (eu ii voi da la masa de la 14.30) din: 50% morcov si 50% alte legume cum ar fi dovlecel, telina, pastarnac, radacina patrunjel, ardei, ceapa, cartof dulce) + 2-3 pic de ulei de masline. Legume fierte pasate, subtiate cu apa in care au fiert (nu cu lapte ca cica vrem sa obisnuim copilul si cu alte gusturi pe urma sa nu ceara lapte in orice).

 

Cantitate: initial 2-3 lingurite si crestem treptat pana la 200 de ml (daca mai vrea lapte bine, daca nu iarasi bine); intai supa crema si apoi din ce in ce mai tare, sa ajunga pana la finalul lunii sa pape un fel de piure mai gros 

Pana la 10 luni sa introduc treptat fasole verde, spanac, brocoli. (de mazare ce stiti? intra oare in categoria legumelor introduse dupa 10 luni gen varza, conopida, etc?)

-e ok sa ii dau din prima toate aceste legume combinate (medicul mi-a zis ca nu are ce reactie sa aiba)

- e ok sa ii pasez si ceapa? Eu mai citisem ca se fierbe si se scoate pana la x luni (apropos, cate daca stiti?)

- e ok sa ii pun ulei de masline?

 

2. suc de fructe (la masa de la ora 11) din mar, para, morcov, piersici - sa le incerc pe rand.

Cantitate: pana la 50 ml/zi 

- oare o fi ok sa ii dau acest suc? medicul e de parere ca daca legumele le introducem solide sa ii dau suc de fructe pt vitamine urmand ca mai incolo sa ii dau fructele crude piure (atentie nu coapte ca deja stomacul e obisnuit) 

- am intrebat eu daca ar trebui sa i-l dau diluat cu apa...si a zis ca da, ar merge si asa. Citisem parca undeva de 1 parte suc si 3 parti apa. Voi ce stiti?

 

De la 7 la 10 luni

-carne (pui, curcan): In supa adaug carne fiarta pasata initial o lingurita dupa care cresc la o bucatica (nu mi-a zis ce gramaj sa fie) astfel incat sa avem 3 mese de carne/saptamana.

- galbenus de ou initial 1/3 pana ajungem la 1 galbenus de ou 2 zile/ sapt (deci 2 galbenusuri?)

- cereale (orez, paste integrale,quinoa) - atentie nu in lapte, ci ca mancare. Dar ce cantitate oare- banuiesc ca zilnic dar cat??

Pot sa ii iau si cereale de bebe si sa ii dau cu lapte dar cu lingurita dupa masa de la pranz si apoi in completare cu lapte. 

- fructe : pot sa introduc o bucatica de banana subtiata (cu iaurt de exemplu), pepene galben, mango, avocado. Fructele proaspete si razuite.

- branza si iaurt facut in casa (am vazut in fuga ca circulau retete pt astea, mi le dati si mie pls? Nu dat cu rosii, nu am apucat sa le salvez) - ce cantitate nu mi-a zis. ah si banuiesc ca se dau zilnic

- combinatiile de fructe cu branza sau branza cu iaurt sunt ok

 

Zilnic ar trebui sa avem 500 de ml de lapte.

 

Va multumesc anticipat pt parerile voastre si raspunsul la multele mele dileme (alea cu verde :D)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, cer scuze, sunt restanta cu cititul..promit sa recuperez. 

Intru repede sa va pun o poza cu bubu a mea care se pare e fan poze. de mica ii place sa pozeze :)

 

Ella, ma intrebai cum merge relactarea. Destul de greu. De abia reusesc sa ii dau sanul, tot la fel, refuza..Insa si daca reusesc sa ii dau zilnic sa suga macar 5 minute, daca tot mai e ceva lapte, eu consider ca e bine. Nu e mult, dar e tot ce pot sa fac. Oricum, nu mi-am setat asteptari mari tocmai sa nu cad in butoiul cu depresie. Prefer sa fiu zen ca am obsevat ca si ea simte starea mea...

Daca o sa ii pot da zilnic sa suga cate putin poate e bine. Macar ceva anticorpi sa mai ajunga la ea...

 

Ieri a venit medicul ei si am discutat despre diversificare. Si o sa revin intr-un alt mesaj sa scriu schema aici. Va rog mult sa imi dati o parere despre aceasta schema fetelor care aveti experienta. 

Acolo unde am dubii o sa scriu cu verde in mesaj. 

Aseara i-am facut o supa din morcov si un picut de telina si desi deschidea gurita cand vedea lingurita ca vine spre ea se stramba intr-un mare fel...Eu am fiert la aburi in sita de inox dar nu mi-a placut ca parca nu s-au fiert foarte bine. Poate trebuia sa tai bucatelele mai mici. In fine, cert e ca azi repet si fierb in apa. Asa poate ia din aroma pronuntata de morcov ca am senzatia ca era f strident facut la abur.

 

Cred ca era musai sa incepem ca am observat ca de cateva zile bubu nu mai mananca asa bine. adica suge maxim 100 de ml la masa si apoi plescaie de zor. dupa jumatate de ora ii dau si restul din biberon si uneori il bea, uneori nu, face foamea pana la masa urmatoare cand bea poate mai mult. Ciudat, oricum. Faptul ca ii fac cate 180 de ml si bea maxim 130 de ml sa zicem..Pana acum cateva zilea bea 150 de ml la fiecare dintre cele 5 mese. De vreo 5 zile mananca anapoda. Insa a luat in greutate de la inceputul lunii pana acum 500 de grame deci nu e problema.

super,imi vine s-o mananc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...