Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mexxa, Raluca, Pastilutza, am apucat sa citesc in urma si am vazut ca aveti o perioada mai grea zilele astea...Va doresc sa treceti cu bine peste ea! 

Raluca, cum bine zicea Mexxa, pastila nesimtirii e uneori sfanta.

Vad ca sunt multe fete pe aici care intampina cam aceleasi probleme cu ”neamurile”. Din proprie experienta, va spun ca nu trebuie sa va iubeasca nimeni altcineva decat sotul. Punct. 

Restul, daca e un buna ziua sau o discutie de complezenta e totul minunat.

Cat despre ”grija” unora de a va comenta la sot va spun ca asta e ”boala” a lor care nu se vindeca asa usor. Ci cu ani de indiferenta din partea voastra ;)

Orice ar fi, oricum ar fi, nu va varsati nervii pe saracu sot de parca ar fi el vinovat pt tot neamu. Si da, nu are cum sa se ”rupa” de mama chiar daca ii comenteaza sotia. Ce ar putea sa faca este sa invete si el replica e ok mama, sunt baiat mare acum, ma descurc :)

Eheee lasati-i pe altii sa ii ...chinuie grija de noi si noi sa ne vedem de prioritatea nr 1 din viata noastra si anume de familia noastra care e compusa strict din subsemnatele mult comentate, sotii si copiii din dotare. Restul, sunt optionali.

 

Multumesc fetelor de incurajari pt treaba asta cu relactarea. Nu merge senzational dar..macar incerc. Oricum, alta treaba nu am perioada asta.

Ah, decat diversificarea. Se pare ca ne place supa de morcov nu gluma...(NOT). Am facut azi iar supita si i-a placut mai mult. Era sincer mai buna asa cu legumele fierte parca morcovul ala nu era asa strident la gust ca aseara cand l-am fiert la aburi. Dar, deschide gura si apoi face niste strambaturi...de la a 3 lingurita deja buzele sunt lipite parca cu super glue. O luam incet incet. Azi 2 lingurite maine trei si tot asa.

 

Am atasat o poza ca sa vedeti ce mutrita plina de ”incantare” avem la supa de morcov

post-122679-0-98428400-1392989349_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella eu pe al meu l-am primit recent de la vara mea. Intentionam sa cumpar unul insa ea s-a oferit sa mi-l dea pe al ei ca baiatul ei care are 2 ani nu il mai foloseste. M-am scos deci :))

Cert e ca il folosesc sa o pun in el atunci cand am treaba in bucatarie. Si recent, l-am folosit sa ii dau sa pape supa. Pana o pun in scaunul de masa, adica atunci cand va sta bine nesustinuta in fundulet, o sa ii tot dau in leaganul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multe lunite Emma, Patrick si Edward!!!

Miralexia, o scumpica si o frumusica e Alexia!! Nu stiu ce sa te sfatuiesc cu privire la schema, dar astept si eu interesata raspunsurile fetelor mai cu experienta. Cate luni are ea acuma? Lasa ca o sa se invete ea, e mai greu acuma la inceput dar sa vezi cand prinde gustul ce o sa mai baloteze. Si mutritele astea pline de "incantare" sunt parte din frumusetea acestei etape din viata lor [:)]

Arnnia, ai dreptate, si mie imi place ce fac, si am observat ca imi prinde bine putin timp departe de casa, in care sa vorbesc si despre altceva decat scutece si mancare :)
Referitor la scaun, da si mie tot cel verde mi-a placut.. eram un pic indecisa intre cel bej si cel verde, dar pana la urma l-am luat pe cel verde ca mai aduce o pata de culoare decorului neutru din casa :) Chiar ma uitam la scaunelul ce si l-a luat Flavia, si intr-adevar are toate functiile lui Siesta, nu strica sa te uiti si la el.

Mina, bine ai revenit [:D] Asa e si soacramea, la inceput avea niste emotii de mi-era si mie teama sa o las cu pitica, vazand-o cat de nepriceputa parea. Acuma s-a obisnuit, dar tot asa, toata atentia e asupra copilului, nu mai face si ea o mancare ceva hahaha am si pretentii nu? Macar spala vasele, am scapat de grija asta. Abia astept sa vina mama sa o pun sa imi faca toate mancarurile mele preferate. Sunt sigura ca nu o sa mai trebuiasca sa ridic un deget acasa. Asa lui soacramea nu pot sa ii spun de la obraz, dar se mai ofera si ea sa faca una alta. Oricum cu fetita nu am ce sa ii reprosez, poate numai excesul de grija asa cum zici si tu. Toata ziua o rasfata, ba in brate, ba ii canta, ii vorbeste, o plimba, ii pune paturica pe mijloc cand sta pe burtica (deh, sa nu o traga curentul), caciula in cap daca e mai racoare jos la bucatarie... te doare capul! De-aia copilul meu nu se rostogoleste inca, e prea cocolosita! [batcap]

Cu loteria e simplu, trebuie sa nimeresc toate 6 numerele din 49 si I'm set! [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena si eu care credeam ca Rares e ultimul la intors din aceasta odisee, pur si simplu nu vrea, dar depune eforturi considerabile la ridicat in fundulet singurel, cata ambitie....

 

Cum se numeste scaunelul din Romania, care la luat Fkavia?

Din curiozitate, ca eu am plasat dorinta pt asta http://www.kinderkraft.ro/kinderkraft-scaun-de-masa-multifunctional-planet-p-1.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello la mamici si bebici!

 

La multi ani la copilasi!

 

Nu am mai scris in ultimele zile fiind ocupati cu familionul, de ieri dimineata am ramas iar doar noi. A fost frumos sa avem musafiri dragi, dar e bine si sa fim inapoi la rutina noastra.

 

Ieri am fost la control, 8 kg si aproape 67 de cm (66 3/4 mai exact), constant pe linia de 75 de percentile [pk] [pk] [pk]

 

Cu diversificarea merge bine, azi am introdus si para facuta la abur si amestecata cu banana. Pana acum piticuta a papat piureuri de morcov, pastarnac si brocolli facute la abur (combinatii), intr-o zi cand nu am ajuns sa gatesc (cules familion de la aeroport din Edinburgh) i-am dat un borcanel de pastarnac si cartof de la Hipp organic si i-a placut, deci bifam si cartoful, iar fructe banana, mar si para (marul si para coapte la abur).

Prefer sa fac la abur, deoarece asa vitaminele se pastreaza mai bine. De asemenea, morcovul fiert prea mult constipa  - am grija sa nu tin morcovul la abur mai mult de 10-15 min.

 

Miralexia, ce frumoasa ai tu acolo [il] [il]  Schema pare OK, cu cateva comentarii, unul fiind ca aici nu se recomanda sa subtiem piureul cu apa in care au fiert/am "steam-uit" radacinoasele din motive de nitriti. Deci ni se recomanda sa folosim fie un pic de lapte (lm sau lp), ulei (un pic) sau apa obisnuita, eventual fiarta si racita. Si aici nu se da supa la copii, ci doar supa-crema, care e un piure mai lung, deoarece se considera ca supa "lunga" doar umple burtica si are prea putine nutriente.

Combinatiile sunt OK, problema poate doar sa apara in sensul ca bebelui nu ii place ceva, sau nu tolereaza ceva si daca ai introdus mai multe deodata, nu stii ce nu ii place sau ce nu tolereaza si trebuie sa scoti tot ce e nou si sa reintroduci cu randul dupa aceea. Dar poate totul sa fie ok din start [:)] De ceapa nu stiu nimic. Suc nu se da aici la copii decat rar, de sete, super-diluat (1/8 sau 1/10), nu e bun deoarece contine multe glucide si afecteaza dintisorii. Fructele se introduc ca piure sau bucatele, zdrobite (citricele catre un an, restul sunt ok )  Aici nu face nimeni branzica " de casa", la bebelusi li se da cottage cheese, branza de vaca, ricotta, care e ca urda, mascarpone in piureuri, sau chiar cheddar, mozarella. Iaurturi tot asa, nu stiu pe nimeni sa faca in casa, toata lumea ia din comert, fie simple, fie cu fructe.

 

Eu cereale am dat ca masa intotdeauna, uneori amestecate cu piure de fructe (si mascarpone, ca jupanul era un slabanog si un "fussy eater" si avea nevoie de calorii [help] ), uneori doar simple gen porridge.  Domnisoara va primi si ea porridge, dar simplu, saptamana viitoare.

 

Aici dupa 8-9 luni se considera ca cel mic poate manca aproape cam tot ce mananca parintii (doar fara sare, zahar adaugat, miere pana la 1 an, albus tot dupa un an). Bineinteles, nu se recomanda chestiile procesate gen mezeluri, ci e vorba de mancare gatita si "chestii de bun simt", mancare sanatoasa. Adica prajeli nu se recomanda la nici o varsta, dar daca familia mananca la masa spaghete bolognese, sau somon cu piure de cartof si legume, nu e nevoie sa ii gateasca separat la bebe, i se pune separat portia lui si e zdrobita cu furculita in "textura" preferata si gata. You get what I mean :) Si da, 500 ml de lapte pe zi minimum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca vorbeati de ajutorul primit de la rude, bunici etc. La noi e simplu... avem 3 seturi de bunici si-s cu totii in tari straine [:)] , Romania, Franta si Anglia, fiecare cu probleme lui, deci din acest pedeveu nu ne ajuta nimeni, pe bebelina, ca si pe frate-sau, o crestem eu si tati, cu ajutorul childminder-ei. Eventual bunicii din Franta si din Anglia il vor lua pe jupan la ei in vacanta la vara, acum ca e mai marisor.  In Romania nu il las fara noi, din mai multe motive pe care nu o sa le discut aici. Nu ne-a fost usor mereu, dar am facut treaba buna cu jupanul, si sanatosi sa fim sa facem la fel si cu cuconita. Facand haz de necaz, macar asa nu avem pe cine da vina in caz ca cel mic ne face vreo nefacuta, si alea bune si alea rele de la noi le-a invatat, nu de la vreo bunica,matusa, verisor etc [batcap] [batcap]

 

Mira, mult succes in continuare cu relactatia, orice gurita de lm pentru bebe e un plus, deci multe multe felicitari [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

 

Fetelor care treceti prin momente mai grele, mult curaj si tot inainte, aveti multa grija de voi in primul rand - ca daca nu o faceti voi, atunci cine? - si ... faceti ca voi indiferent cine ce zice. In viata asta nu ajungi sa faci pe plac niciodata la toata lumea, deci important e sa fii tu multumit de actiunile si alegerile/deciziile tale, ca altfel e clar ca nu-i vei putea multumi pe toti oricum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...