Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

Ella, cred ca scaunelul asta l-a luat Flavia, dar pe roz http://www.mykids.ro/2-c2/scaun-metalic-de-masa-copii-bebe-s5/scaun-masa-copii-mykids-baby-meal-albastru-d3936.html

 

Interesant si scaunelul postat de tine, ca are atatea functii

 

Asa face si galusca mea, face tractiuni pana sta in fundulet singura daca ii dai ceva de care sa se prinda. Am mai auzit de un bebe de 8 luni care nu s-a intors niciodata dar la varsta aia mergea deja tinuta de manute. Asa ca sunt fel si fel de copii, fiecare cu ritmul lui, deci nu te ingrijora [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miralexia ai o scumpica de fetita :) e tare draguta  [flo2]

Mina, mai poti? Cred ca ti e greu, dar daca toate sunt moderat cum spui tu, atunci e foarte bine. [flo2]

Felicitari Alina pentru 8 kg!!!  [pk]

Elena, mersi de sfaturi, vad ce iau..ma decid eu.  [flo2]

Andra multumim de completare pentru diversificare, ai tu ceva ce te face sa fii ascultata :))))) [biz]  poate experienta cu primul bebe. [flo2]

Ella  [flo2] , nici Alexandru nu s-a intors, decat asa cand are el chef, dar nu il stresez.

 

Dupa cum observati sunt extrem de succinta,  [alcool]  [alcool]  [alcool] reusesc sa va citesc dar mai greu cu scrisul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

A venit tatiiii!!! Si noi suntem intregi :)) albinuta a mai facut falcute, dar pare ca nu a prea crescut in inaltime. Vedem noi saptamana viitoare la controlul de 5 luni.

Stiam ca am sa ma descurc, cumva; ce-i drept eu am mancat cam anapoda, dar tot nu am slabit [alcool]

Am mai iesit la o plimbarica, am fost la kineto, ne-am distrat si noi ca fetele...

Am mai apucat sa citesc uneori, de scris, cam dificil, pentru ca gaseam ceva de facut.

Ne-a sosit si noua scaunul. Nu l-am montat inca, pentru ca nu a avut cine si oricum mai este timp. Sa speram ca il vom folosi cu multa placere ;-)

Ieri mi-a sosit si Boba 4G, pentru ca o testez si pe asta. Manduca nu prea a incantat-o pe micuta, mi-a tot plans cand o puneam in ea sau nu statea prea mult, se impingea, dadea sa scanceasca. ce-i drept, ea nu prea are stare. Remarc totusi ca in Boba ii place, o fi de la "scaunelul" inaltator?! Astazi am iesit la plimbare, i-am pus un costum de fleece subtire peste hainele de casa, cover-ul deasupra, si am iesit afara acum dupa-amiaza. Nu a zis nimic, cred ca i-a placut sa vada totul de la inaltime. L-am intampinat si pe tati asa afara. Dupa toate astea, cred ca castiga Boba ;-) saptamana viitoare ma hotarasc sigur!

Mergand cu ea in brate, mi-am dat seama ca nici mie nu imi place sa o plimb cu carutul, cum nici ei nu ii place. Cel putin landoul l-am folosit de max. 10 ori, pentru ca plangea tare rau. Mai mult am plimbat-o in scoica. Sa vedem ce o sa zica cand o sa trecem la varianta sport. Oricum eu intentionez sa iau unul tip umbrela in vara si pe asta cred ca il vom vinde. Atunci va fi trecut deja la scaun de masina, deci nici scoica nu va fi necesara, iar depozit in casa nu are sens sa facem. La urmatorul bebe, daca va fi, nu cred ca o sa mai fac investitia asta. Scoica si atat... plus un carrier. Am ganduri mari! :))

 

Pana una alta, va arat limbuta :))

 [olala]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A trecut si ziua de azi. Pana la urma mi-a iesit cu totul altceva, nu ce planuisem initial sa fac. A iesit un tort sah cu budinca de ciocolata facuta cu lapte de soya, cu esenta de migdale si unt de cocos razuit (astea toate sa aromatizeze crema). Mi-a fost lene sa mai fabric leul, de fapt, sincera sa fiu, m-am trezit ca nu aveam niste ingrediente (martipan pentru limba si niste English drops pentru ochi), asa ca am razuit ciocolata si din bucata aia de unt de cocos pe deasupra, am scris numele strumfilor cu si am pus niste stelute albe si 2 stegulete. Totul facut printre picaturi ca m-au fentat strumfii azi si n-au dormit decat vreo 1 ora si jumatate impreuna (atata s-au suprapus doar, de obicei dorm si 3 ore dupa-amiaza, amandoi deodata, dar saptamana asta le-a fost dat programul peste cap ca ne-am tot dus sa o luam pe Alma de la scoala la ora 14..Au facut la scoala un test, sa vada cum e daca toatele zilele dureaza programul pana la 14 in loc de 15.15 in 4 zile si la 12 miercurea)..

 

Cum am facut slalom printre strumfi, sortat diverse la mansarda, tortuletul dietetic si aproape 100% vegetal (doar ouale n-au fost vegetale [:)] ) si gatit cina, acum sunt franta de zici ca am fost pe front [:-)))] .

Oricum, nepotica Sofie a fost tare incantata ca am facut tort de care sa poata papa si ea si m-a pupat de vreo 10 ori si a tot laudat tortul.

 

Pisoii au stat azi prima data amandoi in scaunele la masa. Patrick s-a plictisit repede si se tot lasa pe spate. Edward statea ca un director si era tare incantat ca sta in fundulet, cum vrea el mai mereu.

 

Andra, cred ca te-ai simtit bine cu ai tai. Si eu am admirat pozele tale cu ei. Ce bine semeni cu fratele tau!

Si eu m-am descurcat singura, de fapt ne-am descurcat singuri (sotul si cu mine) cu Alma si chiar a fost mereu foarte bine, pe d-ra am dus-o la cresa , mai apoi la childminder, ca si tine...Acum insa e vorba de 2 bebelusi, nu unul. De aceea consider ca in cazul nostru varianta "mama" e deocamdata cea mai buna. Si nu e nici asta batuta in cuie. Vom vedea pe parcurs cum va fi.

 

Miralexia, si mie mi se pare ciudata putin supa aia de legume..Nici aici nu se recomanda nicaieri supa, doar piureurile.La fel stiu si eu ca Andra ca zeama de la fiertura de legume nu e foarte ok din cauza nitritilor si din aceste considerente se recomanda fie lp, lm, ulei de masline sau chiar apa fiarta separat.

 

Eu citesc mereu ce scrie fiecare si ma informez din toate partile (fie info din Ro, fie info de aici), sintetizez informatia si imi trasez propriile reguli. Eu de aceea m-am apucat sa incerc branza de vaca de casa, pentru ca mi se pare interesant sa fac si eu ceva ce mancam cu placere cand eram mica la bunica [:)] . Almei nu tin minte sa-i fi facut. Si aici se folosesc iaurturile sau branzicile de-a gata (mascarpone, ricotta, etc...)..Citind insa etichetele branzeturilor, de orice fel, din comert, am vazut  ca aproape toate contin ceva aditivi, aproape toate au si sare...Asta a fost pentru mine un motiv in plus pentru care sa incerc si varianta cu branzica de casa. Sunt tare happy ca am incercat pentru ca pisoilor le place tare, tare  mult in combinatie cu fructe. Din nou, intuitia mea a fost buna.

Azi am adaugat la legume (fasole verde, telina, morcov, ardei rosu) si niste macaroane din faina integrala. Am adaugat si o lingurita mica de unt (pt cantitatea dubla de piuree, deci pt amandoi; oricum aici m-am inspirat de la Flavia) si a fost un mare, mare succes la cina. Poate si faptul ca au papat cu noi la masa a ajutat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, de nu era Nanne, si uitam sa vin cu raportul legat de dieta mea [:)] .Asadar, raportez

- 8 kg, din 2 ianuarie pana acum. Dupa cum vedeti, nu ma duc cu viteza luminii, ci catinel, ca melcul, dar constant [:)] . Pana pe la sfarsitul anului sigur ajung unde vreau.

Dupa ce ma duc la job, de fapt dupa vreo saptamana, doua, o sa ma duc si la sport de vreo doua ori pe saptamana. Nu am de gand sa fac cine stie ce exercitii pentru abdomen, ci sa chiar evit zona asta deocamdata , mai ales ca la mine taietura e acum dubla fata de cum era la Alma.Cine are cezariana, stie cam la ce ma refer, mai ales cele care sunt la a doua (Mina, de exemplu). Vreau mai degraba Callenetics sa fac pentru celelalte parti ale corpului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa trecem la lucruri serioase :))

 

La multe lunite fericite Emma, Edward si Patrick! [artif]

 

Ela, imi pare rau sa citesc prin ce ai trecut, important este ca esti acasa alaturi de Rares.

LP ti-au explicat fetele: o masura la 30 ml. De ce scrie in oz = ounces = uncii pe sticla? Se numeste globalizare. Poate sticla ajunge in UK sau SUA, care folosesc inca sistemul imperial de masura, desi in UK au inceput sa il foloseasca pe cel metric din cate observ la englezu' Jamie sau scotianu' Gordon, la ale caror emisiuni ma uit si eu, chiar daca nu gatesc ;-)

Bine ca a luat in greutate, eu cred ca nu ii place LP, de mananca atat de putin, iar la masa de cereale - rade biberonul. Noua nu ne-a placut NAN, am luat Hipp Combiotic 1, iar dupa 6 luni, as vrea sa il schimb cu Humana, ca este mai convenabil ;-) Sper sa ii placa.

Raluca, multa putere si iubire iti doresc alaturi de puii tai si de sot! Sa se ridice negura din jurul tau.

Miralexia, scumpa foc e micuta ta. Te felicit pentru incercarile de relactare. Am eu niste comentarii referitoare la zen-ul tau, care parea ca lipseste in anumite mesaje si pe care il consider esential, asa cum zicea si Elena, in relatia cu bebe. Nu cred ca primirea de biberon sau alte chestii influenteaza in rau bebe, pentru ca sunt persoane care nu alapteaza direct deloc, ci doar prin intermediul pompei si al biberonului si o fac destul de mult timp. La fel cu suzeta, care se spune ca nu trebuie data la bebe in primele 6 saptamani, am observat iarasi destul de multi bebe cu suzeta din primele zile si sunt si alaptati cu succes, dar si cu suzeta non stop. Eu, in schimb, nu i-am dat suzeta, si nu o accepta nici acum decat daca este fff nervoasa. Si atunci doar pana ii trece "criza", dupa care o ejecteaza. O iau cu mine, just in case. Evident, ca la Murphy, cand ar fi "nevoie", o uit acasa :) - asta e o paranteza.

Ce vreau sa zic legat de mesajele tale, este ca foarte important ca bebe sa primeasca chiar si 5-10 ml de LM, eu asta incerc in continuare. Daca nu se intampla, asta e, nu e capat de tara. Important este sa fie ea fericita! La fel de bine, dincolo de ceea ce scriu cu caps unele doamne pe forumuri si bloguri ca toate femeile pot alapta, ca suntem mamifere, bla, bla, pot sa zic sa suntem cele mai evoluate si, in acelasi timp, cele mai sensibile mamifere care exista. Doamnele astea ar ajuta mai mult daca ar vorbi cu calm si frumos si nu cu un ton intransingent "nu alaptezi, nu esti o mama buna".

Eu zic ca orice femeie care si-a purtat puiul in pantec timp de 9 luni (sau mai putin, dupa caz) este o mama adevarata pentru copilasul ei, daca ii ofera caldura, atentie si liniste. Nu LM sau LP defineste relatia aceasta. Ce usor ar fi daca doar in asta ar consta maternitatea! Maternitatea e cu mult mai mult de atat si dureaza pana la sfarsitul zilelelor noastre!

 

Va rog eu sa incercati sa nu va mai intristati din cauze mai mult sau mai putin importante, ca e LM, ca sunt vorbe aruncate la nervi, ca sunt nu stiu ce priviri sau barfe venite de orisiunde. Ganditi-va la voi si la cei mici! Problemele si vorbele-n vant se mai pun si la fund, vorba cuiva, insa daca voi sunteti linistite, la fel vor fi si copii vostri. Asta este ceea ce conteaza! Peste ani nu o sa va mai amintiti lucrurile neimportante, ci zambetul copilului, iar pe acela trebuie sa il traim cu toata prezenta noastra astazi!

 

Eu nu am probleme cu familia, nici cu socrii, nici cu parintii mei, si, totusi, daca ar fi, le-as ignora si nu as deschide subiectul acesta cu sotul; m-as astepta sa nu plece urechea la ce zice una, alta despre mine. Eu cu el m-am casatorit, cu el am copil, pe care cu el vreau sa il cresc. Am facut copilul asta pentru mine si pentru el. Punct. Ma deranjeaza cand spune soacra mea: ce bucurie ne-ai facut! parca eu am nascut, ca sa fac pe altii fericiti, insa stiu ca nu o spune cu rautate, desi eu ii zic: ca am facut copilul pentru mine, nu ca sa fac fericiti pe ceilalti. Da, eu am o limba mai ascutita. Sau mai zice: ne rugam sa traim sa o vedem la scoala! Aici iar ma face sa ma simt aiurea rau: ca si cum nu puteam sa fac bebe mai repede?! Parca eu am fost "de vina". Sunt carcotasa ;) asta sa vedeti problemele mele... Nu sunt mari, dar sunt filolog si ma leg mult de sensul cuvintelor, straturi, substraturi, desi uneori nu sunt...

 

Andra, ma bucur ca ai petrecut bine alaturi de ai tai. Sunt total in asentimentul tau. Parerea mea este ca copii trebuie crescuti de parinti si atat. Ca se intampla o vacanta, un weekend, este in regula, pentru ca copii trebuie sa isi cunoasca bunicii si sa fie rasfatati, dar si asta cu limita, pentru ca apoi tot noua ca parinti ne vine greu sa il readaptam la rutina lui/ei.

 

Am un caz, chiar deasupra mea de mama care a facut un copil si il planteaza la bunici. vreo 3 zile la unii, 3 zile la ceilalti (acum este deasupra mea), si ei il vin si il iau sambata pe 20-21 [batcap] , posibil petrec vreo 2-3 ore duminica impreuna si apoi iar la ceilalti bunici. Asta cand sunt in Bucuresti ;) ei se duc petrec weekenduri la munte/mare si trec atunci duminica dupa-amiaza, iau pustiul, se duc la un loc de joaca si il returneaza la bunici dupa vreo ora-doua [alcool] parinti adevarati, ce mai! Bunicii (cel putin "vecinii" mei nu il scot afara, nu au minima consideratiune ca dedesubt este un bebe) nu au niciun interes sa il educe, ca e nepotul iubit, orice face, e cel mai frumos, cel mai destept, nu ii fac fata, il mai duc uneori tot la loc de joaca la ora 19-20, se intoarce suprastimulat, in rest e in casa si alearga tot timpul ca "nebunul" dintr-un colt intr-altul si tranteste diverse de activeaza monitorul din camera albinutei. Sa mentionez ca are vreo 3 ani si ar fi trebuit sa mearga, dupa parerea mea, la gradinita. Cine e interesat de asta? Parintii, in niciun caz, ca ar insemna sa il ia acasa, dar asta le-ar deranja distractia, cu care sunt obisnuiti... Mi-am varsat naduful [soricel]

 

Felicitari pentru Pixie cea in forma!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanne, ma mananca putin degetele si nu ma pot abtine sa nu scriu...Asta ca tot veni vorba de straturi si substraturi [:-)))] si de cauza analizei cuvintelor (filologia, si in cazul meu, bat-o vina [:)] ).

 

Nici eu NU SUNT DE ACORD ca un copil sa fie crescut de bunici, sa fie educat doar de acestia si parintii sa dispara din peisaj. Mama mea va fi la mine in casa pe post de dadaca/childminder, avand insa si oportunitatea de a se bucura de statutul de bunica.. Ani la rand a suferit enorm sa fie asa de departe de Alma. Acum are ocazia si de a-si intari relatia cu ea, care s-a imbunatatit considerabil in ultimii doi ani (Alma o prefera pe soacra, aproape absenta de altfel in viata ei, dar tot mai "prezenta" decat mama din cauza distantei in km).

Mama va face pe dadaca in timpul in care noi vom fi la job. In rest, tot noi ne ocupam de copii. Mai mult, eu voi avea 1 zi pe saptamana rezervata copiilor, la fel va avea si al meu sot. A preferat sa ii taie 25% din salar si sa aiba lunea rezervata copiilor, decat sa isi petreaca doar serile si weekendurile cu ei. Cand vom fi noi acasa, mama are pur si simplu liber sa faca ce vrea: ca o vrea sa se plimbe, sa fie pe Skype cu sora-mea sau fratele meu, sa citeasca o carte, etc...Va fi totul la alegerea ei.

Pe scurt: eu nu pot fi asa categorica ca voi cu ideea asta ca NU E BINE ca bunicii sa se ocupe de copii, ca parintii , doar ei trebuie sa ii ingrijeasca.

Ei bine, avand in vedere ora la care scriu acum mesajul asta, n-am mai stat sa infloresc nimic si am spus cam pe sleau ce am avut de spus [:-)))] .

Enfin, nu ma cert cu nimeni. Sper sa se inteleaga asta...Dar la fel cum ai punctat tu, in cazul comentariilor legate de alaptat,Nanne, ei bine, la fel ma astept sa poti relativa si situatiile diferite de viata, care ii includ pe bunici, implicarea acestora in cresterea copiilor.

 

Eu sunt un copil chiar "crescut" partial de bunici, cand mama a avut atata nevoie de sprijin (mai ales moral) dupa moartea fratelui cel mare. Nu a suferit nimeni din asta, am avut cu totii o relatie super si bunicii mi-au inspirat niste valori si principii dupa care ma ghidez adesea si astazi. [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanne, ce scumpa e Albinuta ta, cum scoate ea limbuta! Sper sa ii placa in Boba, intr-adevar, un carrier ergonomic e ideal pentru bebe. Daca as sta mai bine cu banii, cred ca as investi si eu in asa ceva, dar avem sling, avem wrap, iar madmazelei ii place in carucior... ne descurcam cu astea.

 

Daniela, felicitari pentru kilele pierdute, la cat mai multe.  In legatura cu cine are grija de bebe, una e sa stea mama sau soacra cu cel mic (la tine doi ) in timpul zilei, cat timp sunteti la serviciu, alta e sa fie "pasati" copiii pentru crescut la bunici - la genul asta de situatie se referea Nanne, la parintii care isi trimit copiii sa fie crescuti de catre bunici si ii vad doar in weekend, sau o data pe luna. Desi nici aici nu as fi asa de categorica, uneori se ajunge in situatia cand asta e cea mai buna solutie - eu am fost crescuta de catre bunici, ai mei parinti treceau in anul 4 la medicina cand m-am nascut eu (neplanificata ), care stiti si voi ca nu e o facultate pe care sa o poti face part-time sau la ff, apoi urma secundariatul... asta a fost situatia, in nici un caz nu m-au lasat ai mei la bunici ca sa poata sa petreaca si sa se distreze. Dar sunt atatia care o fac... fac copiii sa-i lase la bunici si ei sa-si duca viata "ca pana atunci". Dar sunt si destui bunici carora li se pare acest lucru complet normal si natural, sa se ocupe de nepoti, si in caz ca parintii acestora au alte pareri se lasa cu certuri serioase in familie.

 

La noi, repet, situatia e simpla. Fie ca imi convine, fie ca nu, noi alternativa nu avem decat sa ne crestem singuri copiii - si prefer sa vad partea buna in asta, decat sa caut si sa ma leg de greutati si de inconveniente. Ca tot nu rezolv nimic [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanne, ce scumpa e Albinuta ta, cum scoate ea limbuta! Sper sa ii placa in Boba, intr-adevar, un carrier ergonomic e ideal pentru bebe. Daca as sta mai bine cu banii, cred ca as investi si eu in asa ceva, dar avem sling, avem wrap, iar madmazelei ii place in carucior... ne descurcam cu astea.

 

Daniela, felicitari pentru kilele pierdute, la cat mai multe.  In legatura cu cine are grija de bebe, una e sa stea mama sau soacra cu cel mic (la tine doi ) in timpul zilei, cat timp sunteti la serviciu, alta e sa fie "pasati" copiii pentru crescut la bunici - la genul asta de situatie se referea Nanne, la parintii care isi trimit copiii sa fie crescuti de catre bunici si ii vad doar in weekend, sau o data pe luna. Desi nici aici nu as fi asa de categorica, uneori se ajunge in situatia cand asta e cea mai buna solutie - eu am fost crescuta de catre bunici, ai mei parinti treceau in anul 4 la medicina cand m-am nascut eu (neplanificata ), care stiti si voi ca nu e o facultate pe care sa o poti face part-time sau la ff, apoi urma secundariatul... asta a fost situatia, in nici un caz nu m-au lasat ai mei la bunici ca sa poata sa petreaca si sa se distreze. Dar sunt atatia care o fac... fac copiii sa-i lase la bunici si ei sa-si duca viata "ca pana atunci". Dar sunt si destui bunici carora li se pare acest lucru complet normal si natural, sa se ocupe de nepoti, si in caz ca parintii acestora au alte pareri se lasa cu certuri serioase in familie.

 

La noi, repet, situatia e simpla. Fie ca imi convine, fie ca nu, noi alternativa nu avem decat sa ne crestem singuri copiii - si prefer sa vad partea buna in asta, decat sa caut si sa ma leg de greutati si de inconveniente. Ca tot nu rezolv nimic [:)]

Andra, fiecare dintre noi face cum considera mai bine de cuviinta. Daca nu aveam nicio varianta, si eu ii duceam pe gemeni la cresa, chit ca mi se parea cam devreme pentru ei si chiar daca ma costa dublu fata de parintii care au un singur copil. Aproape nu s-ar merita dpdv financiar sa lucrez.  Din fericire pot beneficia de varianta asta cu mama la noi pe post de childminder.

 

Am inteles exemplul acela cu copilul pasat de parinti bunicilor sa-l ingrijeasca ei si pot face diferenta....Ce am comentat eu in postul de mai sus , de fapt ce m-a intrigat si determinat sa scriu sunt cuvintele astea, mai ales prima fraza (nu exemplul cu pricina): "Parerea mea este ca copii trebuie crescuti de parinti si atat. Ca se intampla o vacanta, un weekend, este in regula, pentru ca copii trebuie sa isi cunoasca bunicii si sa fie rasfatati, dar si asta cu limita, pentru ca apoi tot noua ca parinti ne vine greu sa il readaptam la rutina lui/ei."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, pe forum eu nu scriu cu substraturi, adstraturi, etc. ;) Parerea mea este ca copilul trebuie crescut de părinți, in casa acestora, in camera, patul lui/ei, iar bunicii doar ajuta, asa cum este cazul tau, al Pastilutei, Alinei, Elenei, etc., dar si a bonelor/childmander-elor. 

nu sunt de acord cu părinții care doresc sa aiba "viata socială" si isi vad copilul maximum 12 ore/saptamana. In rest, copilul nu este adormit seara de parinti, bunicii cresc copilul la ei acasa, cu program sau fara, acestia se trezesc noaptea cand copilul plânge, etc. Este strict exemplul pe care l-am dat.

nu cred ca trebuie profitat de faptul ca bunicii sunt disponibili sa isi crească nepotul, evident ca majoritatea bunicilor isi iubesc nespus nepotii, iar noi sa ne vedem de viata noastra, linistiti fiind ca sunt la bunici.

Insa, daca voi fi nevoită sa las copilul la bunici, cred ca as alerga vineri seara la orice ora as termina serviciul, sa il/o iau cu mine, ca sa pot sa "profit" de cat mai mult timp petrecut împreuna.

nu vorbim iar de ce fel era viata in anii 70-80, cand am crescut noi, iar părinții noștri nu beneficiau de weekenduri, era complicat cu caldura, mâncarea, parintii nostri se chinuiau cu cozi, alimente la cota/cartela, etc. Pe langa faptul ca mare parte din bunicii la care eram lăsați, locuiau la casa, nu eram dusi sa stam intr-un alt apartament, unde sa stam închiși intre alti pereti, doar ca mama si tata sa aiba viata socială, sa isi vada de întâlniri cu prietenii, etc.

 

la fel ca si voi, cand va fi timpul sa ma întorc la munca, copilul meu va creste in casa lui, iar bunicii vor veni, cu placere, sa aiba grija de ea, cand timp noi nu suntem acasa. Va avea programul ei, mâncarea ei, rutina ei. Ca bunica ii va pune o caciulița pe cap sa nu o tragă curentul :)), asta nu e asa important, adica la asta as inchide ochii, insa nu la ciucalata ;) Oricum, am discutat acest lucru cu părinții mei, care si ei de abia asteapta, s-au autooferit si se gandesc la variante, pentru ca si-ar dori sa se mute mai aproape de capitala, ca sa fie mai aproape de mult iubita lor nepoata. Recunosc ca si mie mi-ar placea, ca as putea sa ies mai linistita la o sala, la mici cumpărături, apoi la serviciu, stiind ca este pe maini bune. Daca nu se va putea varianta asta, mi-ar placea sa am o bona de incredere, asa cum are Andra. Si asta e atat de greu de gasit... Si am auzit de chestii atat de horror atat in RO, cat si in afara cu asa numite bone, ca te infioara.

 

la asta m-am referit in mesajul meu anterior, unde am zis ca sunt sub influența strict a cazului din vecini, zicand ca mi-am varsat naduful ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...