Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

Arnnia, ce pletos dulce :)) tu fa selectia acolo, fete sunt pe aici si sa ne anunti, desi e mai important ca ei sa se placa, viitoare soacra mare :)) sa stii ca si noua a inceput sa ne cada parul, se vede cel mai bine tot de spate. Lasa ca o sa le crească altul si mai frumos ;) despre diversificare, am si eu emotii. Sper sa nu imi dea lacrimile (prea tare) cand o ingurgiteze primul morcovel :) o sa imi zic: fii bărbată!!! :)) nu stiu ce-i cu mine, cand o vad făcând ceva care imi da de inteles ca trece in alta etapa, pac, apar lacrimile! What's goin' on? 

Nici albinuței nu ii place sa doarma in scoica, cum am intrat in casa, cum deschide ochisorii, insa aici a dormit vreo doua ore, de i-am luat caciulița si i-am deschis geamul la dormitor...

 

Mina, prietena ta e "sora" cu fiica vecinilor mei :)), care ieri au venit again la 19.30 sâmbata seara sa isi ia copilul... A, si sa stiti ca nu stau cu ochii pe geam, insa ei cand vin fie sa-l lase, fie sa-l ia, claxoneaza putin cam insistent, pentru ca nu s-a inventat interfonul si toate celelalte pentru ei. Eu sincer nu stiu cum se pot relaxa serile sau in concedii fara copii. Un weekend in doi mai merge, dar seri si concedii nu prea. But hey, that's me...

 

Alina, nu stiu eu prea multe, dar am inteles ca se începe cu cereale fara gluten, cum este orezul. Nici porumbul nu conține gluten, parca. Daca stiti ca aveti in familie (pe linie genetica, deci) probleme legate de intoleranta la gluten, atunci de abia dupa 6-8 luni se pot introduce cele cu gluten - grâu, ovaz, etc., pe acelasi principiu, cate unul nou pe zi.

 

Ieri seara am fost la Ikea si am luat sita-floare, pana ma hotărasc ce iau pentru preparat mancarica. Am luat si doua "ladite" care intra sub patut, ca sa pun hainute care nu ne mai vin - nu imi sa cred cate sunt si cat de mici :)) Nu mai fusesem de cand eram însarcinata; de fapt, am fost ultima oara cu o saptamana inainte de a naste, deci eram 2 in 1 atunci. Saptamana ce vine facem 5 luni...

 

Andra, La multi ani! pentru tati fericit.

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor, sunt o mamica de brumarel din noiembrie 2013, un pic mai mic decat dovleceii vostri dragi. Am o problema si m-am gandit sa va intreb pe voi pt ca sunteti mai avansate. Bebele meu de cateva zile nu mai vrea sa suga, e in greva. Cand ii ofer sanul intoarce capul. Lapte am, imi curg sanii. Am incercat din biberon cu lapte muls, f greu a baut 50 ml in reprize. Ati trecut prin asa ceva? De citit am citit pe net, dar vroiam sfaturi de la voi, daca aveti. Specific ca bebele meu va implini 3 luni joia viitoare. Va multumesc anticipat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, sunt o mamica de brumarel din noiembrie 2013, un pic mai mic decat dovleceii vostri dragi. Am o problema si m-am gandit sa va intreb pe voi pt ca sunteti mai avansate. Bebele meu de cateva zile nu mai vrea sa suga, e in greva. Cand ii ofer sanul intoarce capul. Lapte am, imi curg sanii. Am incercat din biberon cu lapte muls, f greu a baut 50 ml in reprize. Ati trecut prin asa ceva? De citit am citit pe net, dar vroiam sfaturi de la voi, daca aveti. Specific ca bebele meu va implini 3 luni joia viitoare. Va multumesc anticipat!

 

Draga Anaraluca, iti citez ce au scris mamicile pe un grup de alaptat din care fac parte, referitor la greva suptului (eu am scapat de data asta, cuconita mea nu mi-a intrat in greva, sau daca a intrat, nu a fost prea "revolutionara")  - daca cumva nimeresc sa citeasca aici le multumesc pentru sfaturile lor bune [flo2] [flo2] [flo2]

deci:

 

"In jurul varstei de 3 luni, se produce un salt de dezvoltare a bebelusului. El trece de la etapa de nou-nascut la cea de bebelus. Brusc, devine contient de lumea din jur. Pt prima data observa LUMEA. Este fff usor de distras. Intoarce capul de la san la fiecare 5 secunde... sau poate refuza sanul cu totul. Suge fff putin ca timp (dar poate ca suge des!) In orice caz, toti sufera o schimbare de apetit. Nu e nimic ingrijorator, daca papa ceva cat de cat. In primul rand, bebelusii sunt acum mult mai eficient. 5 minute de supt la 3 luni sunt ca 20min la 1 luna In al doilea rand, chiar daca ia mai putin in greutate - bebelusii nu sunt robotei. Ei au perioade cand mananca mai mult, altele cand mananca mai putin, exact ca si adultii. Ei cresc in salturi de multe ori. Deci, ceea ce traiti voi e ceva fff firesc - bebe creste si asta e f bine. Nu creste doar fizic (prin papa) ci face achizitii intelectuale in perioada asta. E ca si cum tu ca adult ai o activitate atat de captivanta (o carte, un film, un joc, o conversatie), incat uiti sau nu vrei sa pierzi timpul mancand. Asa si bebelusii. Dar nu-ti fa griji, vor mai veni si pusee de crestere, si veti recupera. Deci, e f bine ce se intampla, nu te stresa ca transmiti stresul, si nu fi f insistenta. De acum incolo veti trai perioade ff diferite. Nu trebuie sa te ingrijorezi, trebuie sa ai incredere in bebe. El stie exact ce face, chiar daca tu nu stii"

 

."..am avut noroc ca noaptea dormea bine si imi puneam ceasul sa sune din 2 in 2 ore si ma duceam si-l alaptam fara sa se trezeasca pt ca atunci nu refuza sanul. Asa a crsescut el, cu mesele de noapte. O perioada a mers si cu plimbat in brate si atasat, dar nu statea mai mult de 10 min asa. O consiliera in lactatie m-a sfatuit ca pe perioada crizelor, sa stam la orizontala amandoi, eu cu sanul langa el, sa stie ca este acolo si cand vrea el, sa se apuce de supt. Asa reusea sa ma manance putin si pe timpul zilei. Ce ne-a scos pe noi din greva a fost o vizita de o sapt la ai mei, cu ocazia sarbatorilor. Aaa si eu m-am muls foarte foarte mult in perioada lui de greva, ca sa mentin lactatia."

 

"stat mult in brate, piele pe piele, sanul la indemana sa-i miroasa a lapte si a mami Si alaptat in locuri f linistite . DAR, nu te stresa, eu zic ca greva se agraveaza daca mama se streseaza."

 

Multa rabdare si cat mai putin stres, sa treceti cu bine peste perioada asta grea [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arnia, ce pletos frumos! [il]

Andra, La multi ani fericiti sotului!

Sa stii ca si eu nu ma voi stresa prea tare weekendul viitor cand imi voi serba ziua de nastere (joi o sa am si eu 35 de anisori [:)] ) si sambata si duminica. Mi-am propus (asta daca apuc si asta) sa fac doar un tortulet cu mana mea , si ala din acela necopt (ori gen Tiramisu cu piscoturi, ori cu un fel de bezea de-a gata si crema de cafea). O sa fac maine deja cumparaturile peste granita la Kaufland ca ies la juma de pret si oricum acum voiam sa fac diverse rezerve serioase prin camara pe cand incep serviciul. Mai iau de acolo o tarta, ceva..O tarta cu mere am comandat sa-mi fac socrul meu, macar atata sa puna osul si el [clo].

De mancare fac din timp (in cursul saptamanii) Boeuf Bourguignon cantitate mai mare (din vreo 3kg de carne) si atunci la cina o sa arunc niste rosti la cuptor si incropesc o salata verde cu rosii cherry si m-am scos. Desi imi place sa bucataresc si altadata chiar stateam si aproape doua zile in bucatarie (nu din obligatie, ci de bunavoie si placere personala [alcool] ), acum sunt tare realista si cu picioarele pe pamant de cand cu gemenii. Stiu simplu: daca vreau sa ma simt bine, tre sa las garda jos si sa ma domolesc eu insami ca nimeni nu oboseste in locul meu.

 

Daca tot se practica pozele, ia sa pun eu inca vreo cateva cu tontoneii mei:

post-8211-0-31932700-1393183365_thumb.jpg

post-8211-0-98334400-1393183420_thumb.jpg

post-8211-0-88833600-1393183473_thumb.jpg

post-8211-0-75155800-1393183528_thumb.jpg

post-8211-0-68905800-1393183576_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, ce nesimtiti oamenii aia ce au fumat asa aproape de copii!! [batcap] [batcap] [batcap]

Si aici e interzis fumatul in spatii publice! Si ce bine ca exista legea asta. Daca esti prins fumand risti o amenda serioasa...Doar la Coffee Shops e permis (sa se fumeze orice, inclusiv aproape orice droguri), insa acolo e de la sine inteles ca nu intra oricine si nicidecum copii. Chiar daca am fost ani de zile fumatoare si m-am lasat de doua ori (o data la sarcina cu Alma, a doua tura la inceputul sarcinii cu gemenii si nu mai am de gand sa ma reapuc...numai cand ma gandesc ca un pachet de tigari aici e aproape cat un pachet de lapte praf, mi se face direct parul maciuca si imi dispare orice amintire legata de fumat [:-)))] ), tot nu pot avea niciun dram de intelegere pentru cei ce fumeaza langa copii.

De cand s-a nascut Alma, si la noi acasa am impus o regula: oricine fumeaza o face in gradina pe orice fel de vreme, ca o fi burnita, grindina sau viscol, nu ma intereseaza [:)].

Eu m-am suparat tare ca si la botez au fost vreo doua  persoane ce au tinut mortis sa fumeze in sala. Le-am vazut  cand fumau deja tacticos, desi la inceput am rugat civilizat asistenta sa iasa in curtea interioara a restaurantului (care era super, de altfel, acolo era terasa unde se putea sta si acolo la masa, la o adica). Noroc ca nu erau chiar in zona carutului ca le scoteam afara, cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce baietei si ce fetite avem aici mai mare dragu',  ia sa vedem Nanne ce inventezi la urmatorul capitol :))))) in titlu :d [pk]  [pk]  [pk]

Fetelor a fost o toamna foarte bogata si plina de minunatii - toamna  2013

 

Mina,  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  m-ai amuzat cu impartitul feonului si samponului..dar e de groaza cu parul asta - si ganditi-va ca eu il spal in fiecare seara pe cap, cred ca de asta i-au iesit si cheliute  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] .

 

Nanne, o sa fiu o soacra teribila  [alcool]  [alcool]  [alcool] dar sa ajung acolo ca poate ma schimb sa ajung o soacrea cool  [alcool]

 

Andra, cat sta Pixie in jumper?

 

Daniela, ce au crescut baietii nostri!!! [flo2]

 

Anaraluca, sper sa treci cu bine de acest hop, ai incredere in tine si urmeaza sfaturile de mai sus. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O multime de copilasi frumosi!!

 

La noi in casa nu se fumeaza period. Adica punct. Fara discutii. Cine vrea sa fumeze (si abia daca avem vreo 2-3 fumatori printre cunoscuti) ies in gradina.

 

Arnnia, cateva minute o data o lasam in Jumperoo (nu e din acela care se agata de usa, e din cel cu activitati), deci foarte controlat si limitat.

 

Noi am iesit dupa-masa asta in pub, ne-am intalnit cu amicii si ne-am simtit cu totii f bine, inclusiv copilasii - Madmazel a incercat sa puna mana pe orice a putut, pahare, cani, tacamuri... copil strangator si harnic [biz]

Imediat pun si eu poze pe contul comun [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O multime de copilasi frumosi!!

 

La noi in casa nu se fumeaza period. Adica punct. Fara discutii. Cine vrea sa fumeze (si abia daca avem vreo 2-3 fumatori printre cunoscuti) ies in gradina.

 

Arnnia, cateva minute o data o lasam in Jumperoo (nu e din acela care se agata de usa, e din cel cu activitati), deci foarte controlat si limitat.

 

Noi am iesit dupa-masa asta in pub, ne-am intalnit cu amicii si ne-am simtit cu totii f bine, inclusiv copilasii - Madmazel a incercat sa puna mana pe orice a putut, pahare, cani, tacamuri... copil strangator si harnic [biz]

Imediat pun si eu poze pe contul comun [:)]

Andra, chiar ma intrebam oare de la ce varsta sa caut si eu un Jumparoo...Sau oare sa iau direct masuta cu activitati ?Acuma imi caut cumparator pentru swing-ul meu ca Edward a depasit deja 9 kg si nu mai are voie (oficial) in el. Il mai pun cateva minute din cand in cand, dar stau cu ochii pe lel atunci. Mi-e ca se dezmembreaza bietul swing. Chiar ma gandeam sa iau altul temporar, ce se poate folosi pana la 11kg. Nu de alta, dar imi trebuie o solutie alternativa pt cand va fi mama aici, singura cu doi pisoi ce vor atentie simultan. De aceea la mine swing-ul a functionat perfect ca unul era in el, langa mine, celalalt in bratele mele si vice-versa..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...