Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elena, eu trag un plans si la mutatul din landou la carucior, vrei si tu? :))))

ioi cum trece timpul

Ma bag si eu la o boceala! [:D] Si de emotii si de griji, ca deja trebuie sa ii cumpar garderopa noua, ca nu ii mai vine nimic din cele de 6 luni care le are acuma. In landou macar o mai acopeream cu paturi, in scaunelul de la carucior trebuie sa ii iau deja alta geaca/costum de fas, incaltari, plovere... Sper sa vina odata primavara [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

Situatia mea cu laptele e la fel, tot mai putin, desi iau si pastile si beau si ceai. M-am hotarat sa fac tot posibilul sa ma odihnesc mai mult si sa ma supar mai putin, desi partea a doua e mai grea, alternativa ar fi sa pierd laptele si nu e bine. Starea lui Stef e la fel, tot scaune proaste, am o vaga impresie ca mai e ceva ce ii face rau pe langa lactatelșe deja scoase d emai bine de 2 saptamani.Sunt disperata!! Acum ii dau si fier si face si mai rau... mai apos, dar sunt maxim 3 pe zi. In schimb a inceput sa zica mama, uitandu-se la mine sau ca strigat, adic a e constient  ca ma cheama. Ma topesc!!! Zice si Ale, adica o striga pe sor-sa. 

Tot nu se intoarce pe nicio ăarte, in schimb daca il pui la 60 sau chiar 45 de grade se ridica in fund, de cele mai multe ori fara sa se tina de ceva.

citesc si tot citesc si sunt convinsa a o sa incepem diversificarea si noi tot cu legume.

Si la noi striga Edward "mama" (asta cand se enerveaza mai ales [:-)))] ) si "Alllllma" (asta o zice cu un zambet larg, pana la urechi). Patrick deocamdata vorbeste in silabe, insa nu am deslusit ceva sa chiar semene a cuvant [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna fetelor,

foarte pe fuga dieta ca dupa o raceala am avut doua zile full de  party Andrei face 17 ani azi  si l-am sarbatorit  sambata acasa cu hoarda de pusti si duminica babalai..deci o gramada de treaba

 

Saptamana I+II: carne fiarta, fripta, grasimi(slaninuta )unt, margarina, supa de carne, branza , cascaval , mezeluri,masline, castraveti, muraturi la saramura , apa, cafea ceai

 

Saptamana III+IV: tot ce era inainte +telina, varza,ardei gras, salata verde

 

Saptamana V+VI: tot ce era inainte + ceapa+usturoi ,fasole verde,rosii, ardei iute,visine, capsuni ,zmeura, suc de rosie

 

Saptamana VII+VII tot ce era inainte+ toate zarzavaturile  smantana, ciuperci sfecla de zahar

 

La multi ani lui Andrei! Ce baiat mare ai! [flo2]

Chiar se poate slabi cu slaninuta si smantana [:-)))] ...Ca sa vezi ce mi-a sarit mie in ochi [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim frumos pentru urarile pentru tati!

Azi venim cu tortulet, piticuta noastra a implinit 6 luni! Nici nu imi vine sa cred!!!

 

Si noi am modificat pozitia caruciorului, sa stea Missy in fund, deja sta foarte bine pe poponet si nici o sansa sa o mai poti scoate ea fiind la orizontala.

 

Flavia, La Multi Ani lui Andrei!

La multi ani fericiti, Pixie! Sa cresti mare, sanatoasa si sa ai o copilarie frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna fetelor,

foarte pe fuga dieta ca dupa o raceala am avut doua zile full de party Andrei face 17 ani azi si l-am sarbatorit sambata acasa cu hoarda de pusti si duminica babalai..deci o gramada de treaba

 

Saptamana I+II: carne fiarta, fripta, grasimi(slaninuta )unt, margarina, supa de carne, branza , cascaval , mezeluri,masline, castraveti, muraturi la saramura , apa, cafea ceai

Saptamana III+IV: tot ce era inainte +telina, varza,ardei gras, salata verde

Saptamana V+VI: tot ce era inainte + ceapa+usturoi ,fasole verde,rosii, ardei iute,visine, capsuni ,zmeura, suc de rosie

Saptamana VII+VII tot ce era inainte+ toate zarzavaturile smantana, ciuperci sfecla de zahar

Merci Flavia, banuiesc ca cu asta ai dat tu 8 kg jos, dar eu nu am curaj sa o tin, e periculoasa rau pt mine. In primele 2 saptamani te poti constipa rau doar proteine. Am mai tinut demult una disociata, am slabit, dar apoi cui ii cadea oarul sau alte bazaconii. Am o cunosyinta are era sa isi piarda dantura cu o dieta dsociata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arnnia, asa e, eu stiu cel mai bine, evidement :-D. Momentan insa ma bucur ca are cine veni in ajutor.

Asa e, bine ca iti sare in ajutor!

Drum bun maine spre casa! Cu siguranta vei pretui acum dublu zilele libere, alaturi de pui. Ma gandesc ca asa va fi si la mine..

 

Noi am constientizat ca avem o mica problemuta pentru perioadele in care mama se va intoarce in Romania, si anume lipsa implicarii altora din neamurile de pe aici. Ne gandeam ca vreo 2-3 zile ne vom putea baza si pe socrii si vreo 2-3 zile pe matusa sotului, care si ea a intrat la pensie...Dar soacra crede ca se va duce la plimbare cu prietenele (inca nu e batuta in cuie vreo iesire cu prietenele ei pe atunci, dar ea asa presimtea ieri cand a incercat fiu-sau sa o roage deja, sa stim o treaba, adica sa avem deja asigurat back-up..), iar apoi crede ca se vor duce deja in vacanta in UK (acelasi loc de 20 de ani, aceeasi perioada,....tot de 20 de ani [batcap] ) Flexibilitate pentru nepoti...zero barat. Matusa sotului a intrebat de ce vine mama la noi (pentru a nu stiu cata oara) si de ce nu ii ducem pur si simplu la cresa (iar pt a nu stiu cata oara)...Prin urmare, sotul nu mai vrea sa le ceara absolut nimic neamurilor olandeze...Urmeaza sa vedem cum ne descurcam noi doi cu zilele libere (sa cerem o mini vacanta de cate ori merge mama acasa, pe rand, ca sa ne ocupam noi de copii)..Teoretic e faisabil, dar sa vedem daca sefii nostri ne dau zile libere cand vrem noi. Eu o sa merg oricum cu ditamai lista de cerinte din prima zi de lucru. Asta e, ne descurcam noi. Am observat ca de cate ori ne pun bete in roate unii sau ne intorc spatele, parca mai bine ne unim fortele noi si tot o dregem cumva. Sper sa ne iasa..In cel mai rau caz, o sa fac apel la network-ul meu de cunostinte din Ro de pe aici si o sa platesc pe cineva la negru vreo 2-3 zile cand nu ne iese pasenta sa fim noi liberi.

Cum zicea Andra, n-a fost candva sa nu fie cumva...sau cam asa ceva [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, la multi ani, la multi ani!

 

In sfarsit Rares s-a intors de pe burta pe spate, prima oara cu niste nervi de zuceai ca cine stie ce s-a intamplat :))), a 2 oara a facuto atat de repede ca nici nu am apucat sa il filmez, apoi ia aratat si lui tati de vreo 2 ori. Deci lectiile predate au dat roade, gata cu linistea noastra.

 

Ce au crescut dovleceii, uite acusi facem si noi 5 luni, inca un pic, dupa botez. La caruciorul sport trecem la 6 luni,ana atunci vine si caldura, tocmai bine

 

Pe mine ma mai doare burta, niste crampe, sper sa nu recidiveze clostridium, ca duminica trebuie crestinat puiul. Am fost si ieri la restaurant si am schimbat un pic meniul si am ales sa fie decorat cu albastru sala, abia asteptam...

 

Arnia, tu ai luat baloane, cu ce le-ai umflat?

 

Nu stiu ce sa cumpar la nasii copilului, dati-mi idei....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na seara!

 

La multi ani pt Andrei de Flavis si pt Tati de Pixie!!!!

 

 

eu tot pe coclauri, azi in Iasi, ma intorc maine seara. F obosita si f stresata ca s departe de pui, deja sotu se vaita ca nu se mai poate intelege cu mine.... Maia e bine cu bunicii, tati si fratiorul, o cam chinuie gingiutele ziua, insa noaptea doarme destul de bine. Am discutii cu bunica over protective care doarme cu fata in pat si se vaita ca asta mica se foieste toata noaptea dar nu vrea sa ma creada ca ea doarme cel mai bine in patutul ei. Of. Abia astept sa termin tura asta de evenimente si sa-mi acord catva timp in care sa fiu doar mamica pt copii.

 

Va pup, noapte buna!

i-auzi! vezi ca la noi ninge  [batcap]

spor, curaj si odihna cand te intorci!!!

 

eu am deja o sapt de cand dorm cu Stef in pat din motiv ca am de facut un tratament cu ovule... abia astept de joi sa-l mut inapoi la el in patut si sa-l iau doar spre dimineata. jumatate de noapte dorm cu spatele la el, departe de el sa nu-l calaresc  [fri]

 

la multe lunite micutei tale, Andra!

 

ella, noi le-am luat o lenjerie, desi la botez nu se da nimic. ei ne-au dat o icoana si copilului hainute pentru mai multe varste. insa noi n-am facut petrecere, i-am chemat la masa.

 

eu si Ale ne-am apucat de martisoare, ceva foarte simplu, din carton colorat, cu un perforator in forma de floricele , apoi am decupat din hartie de diverse culori floricele si ea le-a lipit, am dat o gaura si am pus ata de martisor. cred ca daca apuc, pun si o poza...

 

va doresc o saptamana excelenta!!

 

post-124326-0-56847400-1393312446_thumb.jpgpost-124326-0-62649800-1393312457_thumb.jpg'

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...