Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elena, Andra, lapte praf aveam, apa calda aveam, nu luasem biberonul cu tetina, nu aveam cu ce sa il hranesc. Ma gandeam sa cumpar bibe si tetine, dar tetinele trebuiesc soalate si fierte inainte de utilizare, iar bibe trebuia dezinfecrat, deci nu ma ajuta deloc asa ca am facut cale intoarsa acasa. Ar fi bine daca s-ar gasi gata preparat, dar in Romania, nu. Nu gasim nici lp pentru testat gustul...

Asa am mai uitat si eu un oamoare, o carpita, dar nu am avut mustrari de constiinta....dar sa nu il pot hrani pe bebe a fost sufletul meu greu incercat, noroc ca bebe nu a plans

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madmazel primeste doar lapte de la mine, exceptie facand doua situatii cand am lipsit de acasa, o data vreo 5 ore si jumatate, si o data 9 ore. Atunci a primit lp la biberon ( din cel la sticluta, gata preparat, si a papat OK-ish, prima data cam vreo 80 ml, a doua oara vreo 120 ml din 200 cat erau in sticluta). In rest, e alaptata la san exclusiv si nu am avut probleme cu ea, sa nu vrea sanul.

 

Eu ma intorc la lucru pe 10 martie, si problema e ca nu voi putea sa ii las lapte de-al meu muls... deoarece nu am unde sa ma mulg. Eu nu lucrez intr-un birou, sau intr-un singur loc, sa pot baga pompa si sa am unde sa tin laptele in conditii bune. Iar sa scot lapticul in vreo toaleta de politie, sau de tribunal, sau de cabinet medical, intre doua programari... nu e o solutie acceptabila. Mai ales ca intre programari pot avea o ora libera, sau jumatate de ora, sau 5 minute...timp in care e posibil sa fiu nevoita sa iau busul sau trenul, sau pot sa fiu blocata in vreo sala de tribunal, circa de politie sau sala de nasteri ore in sir.  Asa ca in alea 9-10 ore cat piticuta va fi la childminder, va papa ce solide va papa (ea mananca deja binisor la pranz, piure +lapte de la mine, de saptamana viitoare o sa incep sa ii dau porridge la  micul dejun) si va primi lp, iar acasa va fi alaptata la san, la cerere, dimineata pana la 8, apoi de la 6 seara incolo. Iar "productia" laptelui se va adapta la nevoile ei, prima saptamana va fi mai grea dar apoi va fi OK. Am trecut si cu Mister printr-o situatie asemanatoare, el avea 9 luni cand m-am intors la lucru, baiul cu el a fost e ca a refuzat orice lp si biberon (cuconita accepta OK) dar manca "solide" in timpul zilei,  si l-am alaptat pana aproape a facut el 2 ani. Cam asta e planul, sper sa mearga si sa fie bine. Nu e ideal, dar c'est la vie!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, da stiu ca o alaptezi exclusiv, de aia te si intrebam daca a facut mofturi la LP. A mea nu a vrut deloc, si mi-ar fi prins bine in situatii de urgenta sa pot sa ii dau LP.

 

Am observat si eu ca productia de lapte s-a adaptat la programul meu de acum, parca seara cand ajung acasa am mai mult lapte, ceea ce inainte nu era cazul. La fel si dimineata.

 

Imi pare rau ca nu ai cum sa pompezi, dar asta e natura jobului. Sa ai grija cu umplerea sanilor prea tare in timpul zilei. Oricum, bine ca a inceput sa manance multe solide in timpul zilei, seara si dimineata o tratezi cu ceva special [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de la tati ca prima data a fost tare surprinsa, ea are tendinta sa bage totul in gura si a facut o mutrita tare incantata cand a descoperit ca din biberon curge lapte, ceva de genul "ooo, nu m-am asteptat, nu e ce primesc de obicei da' it's OK", iar a doua oara  - acum 2 weekend-uri - l-a primit fara mofturi.. de la frate-sau, Mister a fost tare incantat sa-i dea biberonul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In urechi o sterg dupa baita cu un prosop, doar pe afara dar atentie dupa urechi, si acolo poate fi murdara si chiar sa miroasa.

Azi Emma mi-a lins marul din care mancam eu cand nu eram atenta. Nu se stramba deloc ci il lingea cu satiafactie. Cred ca e pregatita pt diversificare dar mai asteptam 2-3 saptamani ca nu ne grabeste nimeni. Are toata viata ca aa guste mancaruri. Scaunelul il folosim deocamdata la plimbari pe hol. Rade cu hohote cand o plimb cu scaunul. In fund nu prea sta si nici nu o fortez. Ei ii place ft mult pe burtica pt ca se poate deplasa singura prin mersul ramei. Daca o pun in fund intre perne face ce face si ajunge din nou pe burta

Cred ca o aa mearga de-a busilea ft repede dar nu o sa stea in fund prea curand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa o pot alapta si eu pe pitica si dupa ce ma intorc la servici, adica din septembrie. Mai mult pana atunci dar eu ma gandesc cum o sa fac in garzi. O sa lipsesc 24 de ore de acasa, probabil o sa o aduca la mine la spital sa ii dau sa suga, o sa ma si mulg seara si noaptea. Nu cred ca o sa fie usor si sper sa nu am mai mult de 3-4 garzi pe luna. Oare pot sa folosesc pompele din spital de pe gineco? Ar trebui sa intreb. Au unele profi super bune.

Piselino dar ce pompa ai inchiriat de la farmacie? A mea era super buna. Ameda era firma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci m-ati uitat  [soricel]

zilele astea am fost atat de ocupata ca n-am avut timp nici sa ma uit in oglinda(nu ca as avea ce sa vad [batcap] ) deci vrusei sa va intreb ce fel de pompe de san folositi voi?eu o am pe asta electrica din farmacie dar nu mi se pare mare treaba am citit pe net ca asta manuala de la avent e buna tare si stimuleaza lactatia, mi-am luat si eu una de pe ebay tre sa vina zilele astea voi ati avut din asta avent? si declar oficial ziua nr 1 fara suzeta(asta e vina ta nanne ca vazui pe fb aia cu "nu cenzura zambetul copilului tau" [:)] ) bre eu nu-mi inchipuiam cum adorm copiii fara suzeta fiind al doilea suzetar pe care il cresc dar i-am dat azi lui albert un colt din paturica lui pufoasa si a invartit-o de cateva ori, a scheunat umpic si s-a culcat [fal]

Cam asa si eu cu timpul..N-am avut timp nici sa ma piaptan azi...Mi-am dat seama abia dupa ce revenisem acasa cu mandra de la teatru..Noroc ca nu m/a vazut nimeni [:-)))]

Pisoii au fost tare, tare maraiti dupa vaccinul de ieri.

Azi le-am vandut swing-ul, asa ca m-am vazut nevoita sa fac eu pe swing-ul, cu fiecare pe rand in brate.Imi simt bratele de parca am fost la sala de sport si am facut ore intregi de exercitii pentru bicepsi [:-)))] .

Acum il asteptam pe sot cu noul swing, care cica se poate folosi pana la 11kg.

 

Si eu doar pompa manuala de la Avent am folosit-o cu succes. Daca n-as fi uitat-o in concediu acasa, poate imi era mai usor si nu pierdeam asa repede laptele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In urechi o sterg dupa baita cu un prosop, doar pe afara dar atentie dupa urechi, si acolo poate fi murdara si chiar sa miroasa.

Azi Emma mi-a lins marul din care mancam eu cand nu eram atenta. Nu se stramba deloc ci il lingea cu satiafactie. Cred ca e pregatita pt diversificare dar mai asteptam 2-3 saptamani ca nu ne grabeste nimeni. Are toata viata ca aa guste mancaruri. Scaunelul il folosim deocamdata la plimbari pe hol. Rade cu hohote cand o plimb cu scaunul. In fund nu prea sta si nici nu o fortez. Ei ii place ft mult pe burtica pt ca se poate deplasa singura prin mersul ramei. Daca o pun in fund intre perne face ce face si ajunge din nou pe burta

Cred ca o aa mearga de-a busilea ft repede dar nu o sa stea in fund prea curand.

La noi e invers ..Baietii vor sa stea in fund si nu se omoara cu statul pe burta. Mai ales Edward. El adora deja sa stea in scaunul de masa, chiar la masa, sa se joace cu manutele pe masa mare. Bate cu palmutele in masa de parca ar canta la percutie..Azi i-am pus o jucarioara cu muzica si luminite pe masa si era ultra incantat. Rezistenta tare jucaria, de fapt tamburina era, la cat a traznit-o pisoiasul.

 

Patrick sta mai mult pe burtica, se si intoarce partial, insa si el vrea alte pozitii.. De obicei, adoarme pe burta, oriunde il pun [:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...