Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Yay, in sfarsit un pic singura, doar eu cu cafeaua si tastatura. Si mandra care doarme cu curutzul in sus in patul meu, desi nu cred sa mai dureze mult ca se tot muta de pe o urechiusa pe alta. Baietii tocmai au plecat in tromba, care in delegatie, care la scoala iar eu la 11 am o intalnire, las fata cu o prietena (premiera, sta cu cineva din afara familiei) si ma duc repejor.

 

(intre timp s-a si trezit si-am tras amandoua o portie de discutii si gandacit prin pat...) Asa ca tot ultra rapid am sa scriu ca nu stiu cat o tine distractia cu sosete (noua pasiune, suptul sosetelor...) in scoica. 

 

In primul rand, La multi ani, Daniela draga, sa fii sanatoasa si fericita langa minunata ta familie.  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]

 

Eu de citit va citesc constant (telefonul sa traiasca) dar de scris tare greu. Asa ca-s la curent cu ce s-a discutat (Pisellino sa stii ca nu te-am uitat, na, ca fac si poezii). 

 

Cu diversificarea tot acolo suntem, adica morvov, pastarnac, telina, cartof, cartof dulce si dovlecel (dintre legume, adica) si mar, para, banana (dintre fructe). Ziceam sa mai bag azi ceva (brocoli, de ex) dar ghici cine a uitat ieri sa cumpere. La fructe sunt intr-un oarece impas ca din ce-i pe piata nu prea mai am ce sa-i dau, asa ca probabil voi cumpara niste borcanele cu piure de piersici (sa vad ce gasesc cat de cat natur) si sa mai vedem ce zice pediatra la 6 luni. As mai baga si ceva cereale de orez simplu (de fapt e un fel de faina de orez) de la Milupa, ma gandeam sa le amestec in fructe sa mai schimb gustul/consistenta. Insa deja e nitel problema cu constipatia, de fapt cu consistenta scaunelor, nu cu numarul lor. Mi-am notat sa intreb pediatra cum reglam, dar poate cu broccoli si struguri, daca ii bag, o sa fie mai usor. Momentan, desi are 4-5 scaune pe zi, face niste chestii care arata ca mancarea uscata pt caini  [:-)))] .

 

Nu stiu cine intreba: eu am avut (de fapt inca am) pompa de san de la Avent, cea manuala, si a fost destul de ok. Am si o prietena care a alaptat gemenii pana la 9 luni cu lapte muls cu pompa asta.

 

Nanne,  sa-ti fie de bine Boba si sa o folositi sanatoase. Tare dulcica albinuta. 

 

Am vazut o multime de poze cu dovlecei dulcei, sunt niste frumosi, sa ne traiasca si sa fie fericiti si sanatosi.

 

Andra, o sa fie un pic greu inceputul cand vei fi departe de Missy cu zilele dar o sa va adaptati (eu vorbesc, ca inca plec cu ochii plini de lacrimi si cand ma intorc nu-mi convine nici sa respire lumea in preajma mea [fri]  ). Daca nu poti sa te mulgi in timpul zilei dupa un orar cat de cat fix, mai bine nici nu incerci ca am impresia ca activitatea neregulata cam deregleaza lactatia. Na, m-am gasit sa dau eu sfaturi de alaptat....

 

Arnnia, si eu zic sa stai potolita cu dusul buletinului ca mai pierzi si vremea pe acolo. Distruge-l pe cel vechi daca vrei sa fii super sigura ca nu ai pb mai incolo si gata. Spor la lucru de acasa, stiu cat e de dificil cu un alaturi. Ce proiecte ai?

 

No...s-a cam deja cu scrisul ca s-a prins mandra...Dupa zilele in care au stat dupa fundu ei 2 bunici + tati, greu o mai pacalesc sa se joace singurica si sa mai fac si eu cate ceva, dar asta e, ne adaptam. 

 

Pup si poate revin mai incolo. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am crezut ca s-a intamplet minunea....bebe a supt 2-3 minute dintr-un san, apoi la 10 minute a mai supt un minut cu tati de fata

. Am zis sa fac o ultima incercare sa ii dau cu lingurita de la masa de la ora 6 seara, iar noaptea cand este adormit sa apuce sanul. Nu avrut decat la 10 seara, noaptea nu a supt deloc, urla ca din gura de sarpe de foame, asa ca la 4 dimineata am cedat si i-am dat din nou biberonul. Am plans de fericire, un sentimnt minunat, curgea si lapte, nu mult dar il gusta cu placere, pacat ca a tinut prea putin....sa il mai chinui sa ii dau lapte cu lingurita nu mai pot, sa il aud din nou cum plange mititelul de foame iarasi nu ma mai tin nervii, e prea dificil. Ti se rupe sufletul cand il auzi....stiu ca am facut tot ce tine de mine, dar nu am cum sa il oblig, poate daca nu lipseam atat era altceva....

 

Arnia, poti sa uiti orice acasa, dar titicile tale nu ai cum sa le uiti.... :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, e foarte bine ca a supt bebe, ma gandesc ca poti sa mai incerci de fiecare data, ii oferi sanul, daca vrea, minunat, daca nu, ii dai biberonul si e OK. In nici un caz sa nu ii oferi sanul cand e tare tare flamand, el atunci vrea laptele rapid, asa cum s-a obisnuit ca iese din sticluta, de aceea a urlat asa de tare. Dar cine stie, daca ii mai oferi sanul e posibil sa-l mai accepte [flo2] [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani faini si fericiti, Daniela, si petrecere frumoasa! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

 

Mina, deci sunteti destul de avansati si voi cu diversificarea. Mie nici nu imi vine sa cred ce bine papa cuconita, o sa ii dau si azi morcov cu dovlecel, ca i-am pastrat o bucatica de ieri, si, la sfatul lui tata, o sa-i pun si un pic de galbenus de ou - avem niste oua de la tara, ne-au vizitat prietenii lui tati sambata si ne-au adus din "recolta" gainilor personale, ei au o mini-ferma si isi cresc tot ce au nevoie in gradina si au si cateva gaini. Cu kk nu am avut probleme pana acum, face de 2-3 ori pe zi, "normal-ish", consistenta moale, ieri nu a facut deloc, ma ingrijorasem un pic, dar de dimineata a dacut deja de 2 ori si e totul OK.

 

In legatura cu lm, mulsul, alaptatul, sunt de acord cu tine si cu sfaturile tale, pentru care multumesc frumos  [flo2]  [flo2]  [flo2]  Nu ma voi mulge, voi lasa ca productia lm sa se stabilizeze singura. Oricum, stiu ca lm e la "cerere si oferta", atata timp cat conita va cere sa suga, va fi si laptic pentru ea acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, deci sunteti destul de avansati si voi cu diversificarea. Mie nici nu imi vine sa cred ce bine papa cuconita, o sa ii dau si azi morcov cu dovlecel, ca i-am pastrat o bucatica de ieri, si, la sfatul lui tata, o sa-i pun si un pic de galbenus de ou - avem niste oua de la tara, ne-au vizitat prietenii lui tati sambata si ne-au adus din "recolta" gainilor personale, ei au o mini-ferma si isi cresc tot ce au nevoie in gradina si au si cateva gaini. Cu kk nu am avut probleme pana acum, face de 2-3 ori pe zi, "normal-ish", consistenta moale, ieri nu a facut deloc, ma ingrijorasem un pic, dar de dimineata a dacut deja de 2 ori si e totul OK.

 

  Cum am mai zis, relaxarea ma-sii face minuni la diversificare pt fetele noastre  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] Am cerut si eu un pui de tara de la bunica sotului, asa ca sapt viitoare cred ca bagam carnita. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...