Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12


Recommended Posts

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mi-a iesit branza [:D] deci e un deliciu a iesit pufoasa si super super buna atat de buna ca am mancat-o aseara pe toata care asa simpla fara nimic care cu banana(robi)care cu legume(albert) deci v-o recomand cu mare drag din zer framant azi niste gogosi [:D]

Ella prin ce ai trecut bre [:(] bine ca s-a terminat si nu a fost mai grav

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost horor , dar a trecut, cand imi aduc aminte plang, abia reusesc sa ma opresc, incerc sa ma bucur de orice si sa traiesc langa puiul meu. Nici dusmanilor nu le doresc sa treaca sau sa sima durerea mea.stiu ca sotul a sus la nervi si disperare acele vorbe si nici nu m-am suparat pe el. I-a fost greu sa fie singur cu bebe asa mic. El se sperua de acea luna aproape de 2 ani cand trebuia sa stea el cu copilul si a zis ca ii e frica, dar de ce iti e frica nu scapi. Din toata aceasta poveste a iesit si ceva bun, o comunucare perfecta dintre tati si fiul sau. Cand ajunsesem acasa il intrebam eu pe sot ce vrea bebe, ca isi schimbase modul de plans cand era ud, vroia papa sau diar alint. El il dezobisnuise cu luatul in brate, eu iar l-am schimbat, ca nu ma satur de bebe

Mai imi spunea si o dctorita in sital care nu avea copii ca daca sunt cu gandul la bebe si stau trista nu o sa ma fac bine, imi venea sa dau cu ea de azvarlita.

Nu am intratin detalii cu povestirea mea, ji-ar trebui timp si mulkte lacrimi in care sa povestesc cate intepaturi aveam de la perfuzii si analize perfuziile mai trebuiau schimbate ca ma jenau la pompatul lapteluu), incat se gandeau sa imi caute vene la pucioare...sau ca soacra mea imi putea trimite zilnicc prin socru o farfurie de mancare, dar nu a facuto niciodata, nici macar un telefon nu mi-a dat...(mi s-a confirmat ca a fost suparata pe mine ca eu nu am fost la ea cand a fost ea operata, dar socrul mi-a interzis sa ma duc pt ca eram insarcinata, dar am compensat ducandu-ma acasa si facand mancare si calcand rufe, asa gravida cum eram)

Nu stiu ce fac cu tiroida, ca eu prea curand nu mai calc prin vreun spital si la cat de curajoasa eram eu, experienta asta ma speriat cumplit

 

 

Gata...acum ma pregatesc sa pec cu bebe afara

Ah ce as manca si eu o amandina, suna delicios reteta....

 

Mina succes cu evenimentul

 

Va pup si va imbratisez fetele mele dragi

 

Sanatate sa avem si sa ne bucuram de orice lucru marunt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor

 

Ella  ai trecut prin niste clipe horror si imi pare rau pentru asta...Noua, fetelor care am fost ok din punct de vedere al sanatatii, tot ne-a fost poate greu in anumite momente din punct de vedere al starii de spirit. La tine nici nu vreau sa ma gandesc cum a fost. Si departe de bebe..Bine ca ai depasit momentul, sper sa nu mai treci niciodata prin asa probleme de sanatate, iti doresc sa fii sanatoasa,  sa fii mereu aproape de bebe. Cred ca e greu cand bebe refuza sanul ca si eu am trecut prin asta, dar asa cum ne-au incurajat si fetele, noi am facut tot ce am putut sa nu pierdem laptele si ne-am straduit sa ii mai alaptam.

Acum tot ce conteaza este sa iti revii si fizic si psihic si sa rasara soarele si pe strada ta. Sincer,te admir ca mai rezisti... pentru mine ar fi multe cateva ore departe de bubu, aproape 4 saptamani ar fi enorm...

 

Elena amandina e prajitura mea preferatareteta mea de amandine (o am de la mama, care o are de la sora ei care o are de la o prietena care lucra la o cofetarie ;) este urmatoarea:

 

Blat: Se face din 8 albusuri batute spuma tare cu 8 lg de zahar si 8-9 linguri de faina. Se coace intr-o tava cu hartie de copt.

 

Sirop: 800 ml apa, 200 gr zahar, 2 lg cacao - se amesteca si se fierb pe foc in cateva clocote, apoi se pune la racit. Cand e rece se pune o fiola de esenta de rom.

 

Crema: 4 galbenusuri se freaca spuma cu 250 gr zahar si apoi la baie de abur intr-o cratita cu apa se amesteca pana se face ca o smantana. Cand e gata se pune la racit.

1 pachet de unt se freaca bine cu mixerul cu 3 lg cacao si se amesteca apoi cu crema de galbenusuri cu zahar si se incorporeaza.

 

Blatul se taie pe jumatate pe lungime, se insiropeaza partea de jos cu 2/3 din sirop , se pune crema, apoi celalalt blat, faci cateva gaurele cu o scobitoare si pui restul de 1/3 de sirop. 

Tava cu amandina se pune in frigider sa stea cateva ore la rece. Apoi se taie praji in patrate frumusele si se glazureaza fie cu glazura de casa, fie cu ciocolata de menaj topita la foc f mic in 2-3 linguri de ulei. Se orneaza cu mot de frisca :) Eu l-am omis de data asta si tot au fost buuune rau.

Per total, dintr-o tava de praji au iesit aproape 30 de amandine sau ceva de genul, depinde cat de mici/mari le tai. Cert e ca daca mananci o singura praji te indulcesti cat pentru o saptamana. Prefer reteta asta pentru zilele cand am musafiri. Asta daca nu am chef sa coc vreo 80 de coji de eclere :))

 

Asa de plictis, uneori ca doar nu am timp berechet cu bebe, ma bate gandul sa imi fac un site sa imi pun retetele acolo.Mai am cunostinte care ma mai intreaba de unele retete. Intre timp, m-am apucat sa transcriu intr-un caiet frumos toate retele mele de pana acum sa i le las mostenire lui bubu :)

Mira, tu nu pui cacao in blatul de amandine si nu faci si glazura?Cam asa fac si eu amandinele, dar cu blat cioco si cu glazura din ciocolata cu lapte.

Eu pastrez o cutie de pantofi plina de retete decupate din reviste, niste albume unde am lipit sau scris retete, ordonate pe categorii.Mai am si un fisier pe desktop=ul laptopului, unde tot adaug retete noi + un sertar mare de carti. Si tot mai apar retete care mi se par interesante. [:)]

Acum imi fac colectie de retete sanatoase, gen salate, mancaruri cu legume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a iesit branza [:D] deci e un deliciu a iesit pufoasa si super super buna atat de buna ca am mancat-o aseara pe toata care asa simpla fara nimic care cu banana(robi)care cu legume(albert) deci v-o recomand cu mare drag din zer framant azi niste gogosi [:D]

Ella prin ce ai trecut bre [:(] bine ca s-a terminat si nu a fost mai grav

Pisellino, zilele astea cu siguranta ma apuc si eu de branzica asta..Din cati litri de lapte ai facut tu?Daca se trece asa repede si e asa de buna, o sa fac (cred) cantitate dubla..Adica din 6 L de lapte sa iasa 1kg jumate.Ai luat lapte gras? Cat de gras, de fapt?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela: multa sanatate.

Flavia: si eu am facut o lucrare stiintifica despre clostridium diff. E nasoala rau enterocolita data de cd si trece greu.

Noi am fost azi la vaccinul de 4 luni. A urlat ca din gura de sarpe. Parca mai rau decat la celelalte. Raportam 6200gr si 66 cm. Dr. ne-a dat ok-ul la diversificare la 6 luni cu legume, nu cu cereale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pierdut linkul de la branzica....

 

Alina euiau si acum vancomicina si inca 2 sapatamani de acum in colo si am tot timpul o jena la stomac

 

Am uitat sa va zic ca pe langa toate astea am facut si fisura anala in spital, ca dupa scaun moale te constipo.....sii am luat si o exema pe mana, acum imi vine sa rad, cum naiba le-am facut eu pe toate....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa vezi ce smantana iti iese faina dany ca nu e nici extra grasa ca aia de tara si are un gust delicat bune tare

Imi inchipui! Citind reteta ta de branzica, mi-am adus instant aminte de bunica si, implicit, branzica si smantanica ei. Cam asa le facea si ea. De aceea vreau si eu sa incerc varianta asta. Mi se pare cea mai bio dintre toate si cea mai gustoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...