Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Studiu recent - mamografie


Recommended Posts

Marti s-a facut public un studiu recent despre mamografii, utilitate vs inutilitate. Eu sunt cu palparea la domiciliu, la ginecolog si eco anual. Dar am facut si mamografii, chiar inainte de 40 de ani, pentru ca as fi facut orice imi recomandau medicii cand eram cu sabia deasupa capului.

Iata insa ce zice studiul (primul link e din New York Times si are trimitere la studiul propriu-zis, al doilea link e o sinteza in romana):

 

http://www.nytimes.com/2014/02/12/health/study-adds-new-doubts-about-value-of-mammograms.html?hpw&rref=health&_r=1

 

http://totb.ro/studiu-mamografiile-sunt-mai-degraba-inutile/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

 

articolul asta e vechi... am citit ceva similar in acelasi ziar acum vreo 2 ani...sint multe surse si voci care afirma acelasi lucru: pericolul de false positive e mare, iradierea cu pricina poate fi daunatoare, etc

pe de alta parte si frica e mare... inteleg ambele tabere.

 

n-am facut si nu voi face "teste" pe mine..cuvintul in sine ma sperie. 

ele pot oferi raspunsuri si confort psihic unor persoane aflate in situatii cu semn de intrebare, no doubt.

este o alegere personala.

 

eu imi iau confortul psihic din alte metode. preventie la maxim, detox pina in pinzele albe, si peace of mind, ca face cit 7000 de teste.

cind te stresezi, atunci vine napasta. verificat, garantat si ultraexperimentat - oricit de sanatos ai fi, sportiv si cu dieta perfecta.... asa ca...

 

Love and peace!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se stie ca mamografia este indicata DOAR in cazurile de suspiciune de cancer mamar. NU se mai recomanda de rutina, de-aia era si interzisa sub 40de ani pe post de mijloc de preventie a cancerului mamar.

Cand ai o tumora si ecografic e prezumtie de cancer mamar poti face si mamografie.

Eu as face direct biopsie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai o tumora si ecografic e prezumtie de cancer mamar poti face si mamografie.

Eu as face direct biopsie.

 

Eu asta nu stiam, deci asta am aflat nou din studiu. Ca mamografia nu influenteaza cu nimic pozitiv procentele de supravietuire in cazul de cancer mamar (depistare la timp). Si ca faci, si ca nu faci, si ca se confirma prin mamografie, oricum ajungi la biopsie, deci mai bine pas mamografie de tot, nu?

 

Cam asta zici si tu, Xio, inteleg bine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...