Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand apar primele greturi in sarcina?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Eu am deja de vreo săptămână, dacă nu mai bine, grețuri continue. Mi-e greață toată ziua, dar nu vomit, și mi-e foame tot timpul, dar nu pot mânca. Deja lămâia a devenit necesară, altfel nu pot mânca nimic și mă chinui să ronțăi în fiecare zi cât de mult pot. Și totuși, tot mi-e foame. Deși mi-e foame tot timpul, nu pot mânca din pricina stării de greață care nu dispare... o grozăvie. Totuși, se putea mai rău, nu mă plâng. Sunt doar curioasă dacă au mai trecut și altele prin ceva asemănător? Mie mi-e foame și când merg la culcare, și când mă trezesc. Ronțăi mereu câte ceva pentru a nu avea stomacul gol, așa cum se recomandă, dar de senzația de foame și greață parcă mi-e imposibil să scap. Mă tot gândesc că poate nu mănânc eu suficient din pricina stării, nici nu știu ce să zic.  [biz]

 

PS: cred că sunt în săptămâna a 6a de sarcină. Miercuri merg la primul consult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Sincer, la mine grețurile cele mai nasoale au început undeva prin săptămâna 6 - 7 după prima ecografie, când am început să iau și vitaminele prenatale prescrise de dl. doctor (Femibion 1) și ceva ovule cu progesteron. O fi și imaginația mea, dar a doua zi de vitamine deja m-a luat cu grețuri, pe care le resimt din plin încă și acum în săptămâna 10. Bineînțeles că am întrerupt vitaminele acum o săptămână și ceva când nu mai rezistam deja, dar nu prea a mai ajutat. Oricum, se pare că prin săptămâna 12 ar trebui să se termine problemele legate de greață și vărsături, așa că fiți tari și dați cu ceai de ghimbir și lămâie. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Absolut,difera de la persoana la persoana,in cazul meu primele semne le-am avut in jurul a 2saptamani,greturi usoare dimineata(fara varsaturi),durerea sanilor(ceva mai intens decat de obicei in timpul menstruatiei) si...cam atat,tensiunea mi.a luato` un pic razna 14 cu 9,dar cam atat si bineinteles intr.un final lipsa menstruatiei ! Dar repet,difera de la persoana la persoana,o buna prietena nu si.a dat seama decat in luna a 2 cand i s.au intarit convingerile din lipsa menstruatiei,ca e insarcinata ! nici la inceput si pe tot parcursul sarcinii nu a avut niciun alt simptom.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...