Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cumparare locuinta - OUG 200/2008


ioanacarmen

Recommended Posts

Doresc sa achizitionez un apartament prin credit ipotecar. In contract sunt stipulate urmatoarele:

„Declar, totodata, cunoscand prevederile codului penal privind falsul in declaratii, ca, la data incheierii prezentului antecontract de vanzare, indeplinesc conditiile prevazute de OUG 200/2008, privind modificarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cat si prevederile HG 1618/2008 privind modificarea si completarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, aprobate prin HG 44/2004 cu privire la aplicarea cotei reduse de TVA de 5% (respectiv că nu am deţinut şi nu deţin o locuinţă achiziţionată cu cota redusă de TVA). Declar, totodata, ca aceste conditii vor fi mentinute pana la data autentificarii contractului de vanzare.”

In 2002 am contractat prin credit ipotecar o locuinta de la ANL, unde am beneficiat de subventie conform OUG nr 59/2002 ca si completare a legii 152/1998.

As dori sa stiu daca indeplinesc conditiile prevazute de OUG 200/2008 pentru a putea achizitiona acum apartamentul platind TVA de 5%, fara nici un fel de probeleme.

multumesc

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...