Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014 (3)


Recommended Posts

Neata, scuze ca nici eu n-am mai prea activat, mi-e mai usor pe fb...

Zicea cineva ca de la laptele praf se mareste fortat stomacelul? noaaaaaaaaa, ia de aici..

Mihu manca la 2 sapt aproape 60 ml completare...si acum la fel!!! si de asta se trezeste des , foarte des...colac peste pupaza va ziceam ca noaptea nu vrea sa suga la san...acu nu mai vrea nici biberon...mai mult de 40 ml (si aia cu rugaciuni si acatiste nu mai papa)...de obicei 30 ml, cateodata chiar 20..incerc sa-i dau si san noapte da el doarme butuc...eu nu mai inteleg...e marait rau, probabil e la puseu si mi se mai ca creste in lungime vazand cu okii...azi o sun pe pediatra sa vad ce-mi zice...altfel el e alert, chiar agitat zilelel astea...nu e mofluz, lesinat sau ceva....face tot inventarul..pipi, caca, e in norme...cu mancatul noaptea stam prost...idei, sfaturi, ceva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimi !!

 

Si mie imi e mai usor pe Facebook. [batcap]

 

Ank, cum a fost botezul ? Azi aveti scaldatul,  nu ? [il]  Pentru noi scaldatul a fost foarte frumos, strumfa nu a plans, am facut poze si am stat pana seara tarziu cu tot felul de povesti vanatoresti (mai mult preotesti). [:-)))]

 

Laura, aaa, deci Mihu incepe sa nu mai pape asa de mult? La fel face si fetita mea. Noaptea papa doar o masa si aia foarte dureaza putin (maxim 10 minute, la un sigur san).Cred ca trec si ei prin  faze de hranire...Ba sunt mancaciosi si nu le ajunge, ba se satura cu putin. Sunt curioasa ce va spune pediatra voastra. Eu pana acum am mers cu incredere in Eva, i-am oferit credit,ca stie ea ce face si nu o fortez nici intr-o directie si sunt multumimta de aceasta decizie. 

Daca udati scutece si Mihu este energic inseamna ca stie el ce face.  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scaldatul de dupa botez/Scoaterea din mir

 

E ca o baie obisnuita, dar trebuie sa fie prezenta si nasa/nasul. Daca ai mai multi nasi, il alegi pe cel mai nas dintre nasi. Sigur aveti un/o nas/a de baza. Acesta/aceasta trebuie sa puna in cadita in care face baie bebe mai multe "ingrediente" pentru a alcatui o "ciorba de bebe".

 

Noi am procedat astfel (Reteta ciorbei de bebe,da?) :

 

 

Am pus apa in cadita.  Nasa a inceput sa puna,pe rand urmatoarele "minunatii" si in timp ce le punea in apa spunea cuvintele din paranteza:

 

- lapte (Sa fie curata ca laptele)

- miere (sa fie dulce ca mierea)

- verighetele noastre si cercelusii ei ( sa fie bogata) - se pot pune si alte bijuterii

- mir, (sa fie binecuvantata ca mirul,sa fie parfumata ca mirul ),noi am mai pus si uleiuri esentiale

- petale de trandafir (sa fie frumoasa, inmiresmata ca petalele)

- ou (sa fie sanatoasa ca oul)

- busuioc( sa fie parfumata)

- sare si piper ( sa dea savoare vietii)

- menta (sa creasca usor ca menta)

- o pana alba ( sa treaca usor prin probleme, ca o pana) Am gasit o perna cu pene si de acolo am luat-o.

- picaturi din lumanarea de la botez ( asa se pune, nu ma intrebati de ce)

- banda aia pe care a pus-o preotul la lumanare dupa ce au inconjurat cu ea cristelnita

- bani ( Nu am fost de acord cu banii,pentru ca sunt plini de microbi/bacterii, dar am pus in apa fierbinte si apoi tinut 2 zile o bancnota de 5 lei in alcool de 90 grade pentru a o steriliza. Nu am pus-o in apa ci sub cadita,asa ca a fost inutila sterilizarea mea)

Sunt cadita am pus o carte, sa citeasca/invete fetita.

 

Hmmmm...Am uitat oare ceva? Parca nu. Cam asta am pus noi. 

 

Aaaa, am uitat cel mai important "ingredient" al ciorbei de bebe : bebele !!

Se ia una bucata bebe speriat si se introduce in apa cu toate cele mai sus mentionate. Cu o crenguta de busuioc se face semnul crucii pe bebe, la fiecare manuta, pe fata, pe cap, pe piept, pe picioruse, pe spate), apoi nasa il uda/spala bine-bine cu apa respectiva, ca la orice baita. Dupa ceva cateva minute de baie, bebele se scoate si apa se arunca ( cu toate cele din ea) la un copac/floare sau macar pe iarba/pamant. Apoi,daca mai aveti nevoie de bijuteriile din aur puse in apa, le puteti culege de pe jos.  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramo, cu sau fara ingredientele din apa copilasii sunt minunati. Asta e asa, o traditie...Daca era dupa noi nu o faceam deloc,dar nasii si parintii mei au insistat:

Cum sa nu facem baita??? [wow]

Vreti sa va miroase rau fetita?

 

Si asa am refuzat sa ii dea o gura de apa din cadita,iar toata lumea e convinsa ca o sa ii miroase gura toata viata. [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si noi in febra pregatirilor de botez. Sambata la 11 e marele eveninent. am emotii. Ieri am fost la cumparaturi. Vroiam sa-mi iau si o rochie dar nu prea am gasit ce vroiam. Tre sa mai slabesc, dar culmea, am o pofta de mancare acum, abia astept sa pot urma o dieta. E destul de obositor, pt ca dc facem acasa, tre sa fac curatenie generala, si imi cam ia timp. Pe care nu-l prea am. Bebe nu prea doarme ziua, are zile si zile. O sa vina maine seara soacra si mai sta ea cu el, sa am timp de curatenie. Si la meniu am dileme, sper sa nu fac prea putin, dar nici prea multe cum fac de obicei. Vom face salata boeuf, salata de vinete, icre, cascaval, muschi file, masline, si chiftelute. Apoi sarmale cu mamaligutza; friptura, mici, carnaciori, ciuperci, si cartofi prajiti/natur, salata de rosii, castraveti; tort si prajituri. Sper sa fie bine, abia astept sa il crestinez pe micutz.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...