Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori stralucitori de Ianuarie 2014 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

<p>Laura, am citit ca glicerina boraxata e toxica si pentru adulti, darămite pentru bebelusi. De vina e borax-ul din ea. Si ca multi doctori dau verdict de candida bucala doar daca vad limbuta alba - gresit. Toti  bebelusii au limba alba de la lapte. Cei cu candidoza au rani vizibile pe limbuta si secretia alba e prezenta atat pe cat si in partile laterale, sub limbuta si in interiorul obrajorilor. </p> Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, si  mie pediatra mi-a spus ca glicerina boraxata este toxica pentru radu. prin urmare trebe glicerina simpla cu nistatina/stamicina.

care se obtine de la farmacii care aau laborator de preparare a medicamentelor- este dona la tineretului( cel putin de asta stiu eu ca era in ianuarie functionala - glicerina cu nistatina nu se gasseste de cumparat sub forma naturala, ea trebe preparata. se poate face si acasa, eu am preferat sa o faca o farmacista) .

cat despre relatii, este si o mica problema de dimensiuni...cusaturile oricum mai ingusteaza putin, deci ramane cealalta dimensiune in cauza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Da k- trebuie sa caut numai haine decoltate de acum ...nu stiu pana cand.

Mi s-a prescris fier cand am iesit din spital , l-am cumparat dar nu l-am luat in speranta ca o sa-si revina presiunea prin alimentatie. Doar cafeaua ma ajuta sa nu ma imbat prea tare de cap ,dar il agita pe copil.

Ieri cand mi-a luat presiunea ostetrica ( mai ales ca a fost si ea prezenta la nastere -doar eu nu-mi aminteam ca au intrat o gramada la un moment dat) a insistat sa iau fier .

Felicitari pinkisor si sper sa-ti treaca repede durerea de gat.

 

Feliuta ce mai zici?

 

Am sa mai caut si alte remedii sau poate stiti voi ceva pentru ridicarea presiunii sanguine.

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, borax-ul e toxic. Se foloseste in detergenți si insecticide.  

 

" Boraxul ajuns în contact cu pielea sau ochii, precum și prin inspirare a prafului de borax produce inflamații. Ajuns prin înghițire în tractusul digestiv irită mucoasa, cantitățile mai mari fiind mortale."

 
O solutie mai sigura ar fi curatarea cu ceai de musetel cu bicarbonat îmbibat pe un tifon steril pus pe deget.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

k, cum ti se pare detergentul de pe elemental, acum cand ai de spalat laptic...curata bine?

 

pinkisor- din ce mi-a zis si mie pediatra , infrarix este mai bun decat celalalt gratuit, care din ce am inteles nu se mai administreaza in Europa de vest...noi pt el vom opta plus vaccinul pt enterocolita...desi initial am zis ca nu vom vaccina deloc pana la urma am hotarat sa mergem cu ele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor multumim! Nu am stiu de glicerina boraxata, cum ca e toxica. Da, asa mi-a spus si mie neonatologul imediat dupa nastere, toti bebelusii au limba alba. Dr mea mi-a zis sa dau cu sol de bicarbonat si sa vad daca mai ramane alba.

 

Nelyka, ce bine ca ai fost la control si e totul in regula! In legatura cu asteptatul te inteleg perfect....

 

Ank, multumesc pt detalii. Da asa zicea si dr mea legat de infarix, mai am o luna sa ma decid. La baiat i-am facut pentaximul.Optionale nu i-am facut baiatului dar acum inca nu m-am decis daca vac ceva optional, ma gandesc la rotarix (sper ca asa se numeste). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ank, detergentul improspateaza hainutele,dar nu scoate complet petele de kk si nici pe cele de lapte. Acum folosim si nuci de sapun si ulei esential de tea tree (e antibacterian,purifiant, ajuta in infectii virale, bacteriene si fungice) pe langa detergent. Petele de lapte mai grase nu le-a scos intotdeauna perfect doar detergentul. Mai ramane o urma a lor... In schimb cu tot cu nuci de sapun e chiar ok. Petele de lapte si pe cele de kk le-am frecat putin inainte sa le pun in masina, cu sapun cu bila de bou, e foarte bun si tot natural..

 

Noi nu vom face vaccinuri deloc. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...