Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama,adolescenta si tatal vitreg - un trio expoziv


Recommended Posts

  • Răspunsuri 220
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ioana, m-am pus in situatia ta si mi s-a zbarlit parul de oroare la gandul ca tatal vitreg al fiicei mele si-ar permite sa ii citeasca jurnalul, sa-i rascoleasca prin haine si lenjeriile intime, sa-i comande sa se comporte cum vrea el si cand vrea el. Eu, nici sotului meu si tatal fetei mele, nu ii permit asemenea atitudine fata de copil, dar altcuiva !

 

Principala vinovata esti tu, fiindca inca de la inceput trebuia sa-i interzici categoric sotului tau sa iti persecute copilul, iar in momentul in care ai observat ca ii cauta prin lucruri, sa il ameninti cu divortul. Nu stiu cat ai fi reusit sa il convingi sa inceteze, caci imi face impresia ca-i place in mod deosebit sa ii rascoleasca prin lenjerii. :x

 

Despre el citesc ca ai cuvinte de lauda : are grija de fiica ta, vrea sa aiba o relatie cu ea, in schimb ea, nerecunoscatoare, nu il accepta.

 

Nu toate mamele au spirit de sacrificiu pt proprii lor copii, dar gandeste-te ca este singurul tau copil, al carei suflet depinde de tine, ca mama a ei, sa ii fii sprijin, iar tu ii reprosezi tot ei, toate devierile de comportament ale sotului tau.

 

Ai casa ta, nu ai ramane pe drumuri, iar tu ai redeveni o femeie linistita si independenta. Ceea ce ai tu cu sotul tau nu este iubire, ci o relatie disfunctionala, bolnava.

 

Parca va vad la batranete : el un batran ursuz care iti mai si carpeste una daca nu faci cum vrea el. Nu e gluma; barbatii cu asemenea comportament nu devin mai buni la batranete, dimpotriva.

 

Fa-ti un bine, atat tie cat si fiicei tale, si divorteaza de un asemenea om. Sunt sigura ca iti vei recastiga fiica, cu conditia sa nu ii reprosezi vreodata "sacrificiul" tau pt ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e foarte ok sa fii happy numai tu cu ea sau, pe viitor numai tu cu tine si ea pe langa.

 

In cazul asta, cei ca tine ies din aria mea de interes.

Eu discutam despre cei prinsi intre dragostea romantica si dragostea de parinte ...si care are mai multa prioritate atunci cand exista un conflict.

 

Cred ca par extrem de egoista, dar eu consider echilibrul emotional personal mai important decat confortul adolescentului imatur vis-a-vis de o persoana straina.

 

Pentru ca adolescentul creste, pleaca, isi vede de viata lui si culmea, peste ani, ajunge chiar sa inteleaga situatia. Dar o relatie abandonata din cauza acestui conflict, cred ca lasa in urma numai regrete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ...sigur ca stim. Ce vreau sa spun este ca, dupa mine, a pune copilul mai presus de echilibrul personal si a-ti construi un confort in care prezenta lui este dominanta, prezinta un risc de pierdere a identitatii mai tarziu, cand copilul pleaca la casa lui, nu mai are nevoie de tine, nu mai esti una din prioritatile lui, asa cum el a fost ani buni prioritatea si factorul tau decizional ...si asta e valabil in toate domeniile - profesional, emotional, social, familial.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca sanatatea psihica si emotionala a copilului este mai importanta decat indragosteala noastra de o persoana care nu e compatibila cu copilul si care-i poate provoca traume prin comportament inadecvat.

Cand ne indragostim, nu este obligatoriu sa ne si casatorim. Copilul e copil, iubitul e iubit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu gandesc ca Buflea, la un moment dat copiii vor pleca pe drumul lor si atunci tu ca parinte ramai fie singur, fie cu partenerul. Si Marcia m-a intrebat o data pe cine iubesc mai mult, pe ea sau pe ta-su; i-am raspuns ca ii iubesc la fel de mult - pe ea ca pe copilul meu si pe el ca pe sotul meu. Ea e acum la pre-pubertate, sa vedem ce va fi peste cativa ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...