Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama,adolescenta si tatal vitreg - un trio expoziv


Recommended Posts

Ioana, m-am pus in situatia ta si mi s-a zbarlit parul de oroare la gandul ca tatal vitreg al fiicei mele si-ar permite sa ii citeasca jurnalul, sa-i rascoleasca prin haine si lenjeriile intime, sa-i comande sa se comporte cum vrea el si cand vrea el. Eu, nici sotului meu si tatal fetei mele, nu ii permit asemenea atitudine fata de copil, dar altcuiva !

 

Principala vinovata esti tu, fiindca inca de la inceput trebuia sa-i interzici categoric sotului tau sa iti persecute copilul, iar in momentul in care ai observat ca ii cauta prin lucruri, sa il ameninti cu divortul. Nu stiu cat ai fi reusit sa il convingi sa inceteze, caci imi face impresia ca-i place in mod deosebit sa ii rascoleasca prin lenjerii. :x

 

Alizee, nu stiu unde ai citit tu undeva de haine si lenjerii si de ce brodezi scenarii cu acuzatii grave?

Eu am scis clar: i-a rascolit prin lucruri si i-a citit jurnalul.

Nu prin haine, lenjerii etc. I-a rascolit prin ghiozdan, carti, sa vada ce citeste si a dat peste jurnal. Jurnal care era public, in sensul ca il dadea sa il citeasca toti colegii din clasa, ba unii mai si scriau si ei cateva randuri sau pagini.

Binenteles ca e interzis sa citesti jurnalul cuiva daca acesta nu ti-l ofera. M-am suparat si i-am interzis ca vreodata sa mai faca asa ceva. Dar...faptul a fost consumat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 220
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Marcia, aici este vorba despre un tata vitreg care citeste jurnalul fiicei vitrege, ii rascoleste lucrurile personale, ii pune conditii cand catadicseste sa ii ofere ceva sau sa-i faca un favor, deci despre un barbat cu comportament abuziv.

Cat de mare sa fie toleranta unei mame, fata de un asemenea sot, pt a ramane in continuare cu el ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, nu stiu unde ai citit tu undeva de haine si lenjerii si de ce brodezi scenarii cu acuzatii grave?

Eu am scis clar: i-a rascolit prin lucruri si i-a citit jurnalul.

Nu prin haine, lenjerii etc. I-a rascolit prin ghiozdan, carti, sa vada ce citeste si a dat peste jurnal. Jurnal care era public, in sensul ca il dadea sa il citeasca toti colegii din clasa, ba unii mai si scriau si ei cateva randuri sau pagini.

Binenteles ca e interzis sa citesti jurnalul cuiva daca acesta nu ti-l ofera. M-am suparat si i-am interzis ca vreodata sa mai faca asa ceva. Dar...faptul a fost consumat.

 

E vina ta ca nu ai precizat ce inseamna "lucruri".

 

Incearca sa fii la fel de tepoasa si in viata ta personala, atunci cand iti aperi fiica de abuzurile sotului tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, oricat de mult si-ar iubi o femeie sotul, in momentul in care acesta incepe sa-i cotrobaie fiicei vitrege, adolescente, prin lucrurile personale, e cazul sa-si puna niste intrebari : oare omu' nu are cumva un fetis ?

Alizee, scuza-ma, o sa-ti pun o intrebare directa si personala: cati ani are copilul tau? sau copiii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, am citit subiectul.

 

Si Marcia se mai cearta cu ta-su si, fiind ft suparata pe el, imi spune ca ar fi bine sa divortez  [:)] Iar daca nu-i convine ceva cand ii zic eu, o arunca pe-aia : eu seman cu Papi, da? si e ft mandra de faptul ca seamana cu el. La un moment dat discutand de ce va face ea mai tarziu, a zis : Mami a facut o facultate, Papi nu; eu seman cu Papi, deci nu tb sa fac o facultate. Cu toate ca ea afirma mereu ca vrea sa se faca doctor veterinar.  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, scuza-ma, o sa-ti pun o intrebare directa si personala: cati ani are copilul tau? sau copiii?

 

Oh, ma iei pe mine la intrebari ? Asta te ajuta pe tine sa iti rezolvi problemele ?

 

Au venit 2 usere care scriu ca nu este atat de important copilul, si te simti incurajata ?

 

Gresesti, lasandu-ti sotul sa aiba asemenea atitudine fata de fiica TA.  Ghinionul fetei este ca nu se poate baza nici pe tatal natural, desi, decat sa fie la cheremul sotului tau, eu cred ca i-ar fi mult mai bine in casa tatalui ei, alaturi de bunicii care nu isi fac un scop in viata de a o teroriza pe ea. Nici acum nu duce o viata dezordonata, de ce ar face-o intr-un mediu in care s-ar simti in siguranta ? Adica, la tatal ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, am citit subiectul.

 

Si Marcia se mai cearta cu ta-su si atunci imi spune ca ar fi bine sa divortez  [:)]

 

Si fii-mea face la fel ! [:D]

Dar sotul meu nu face instructie cu ea, nu ii cotrobaie prin lucruri, facand pe gardianul la inchisoare. Si, chiar daca se mai zbarleste la ea, lucrurile nu degenereaza niciodata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, ma iei pe mine la intrebari ? Asta te ajuta pe tine sa iti rezolvi problemele ?

 

Au venit 2 usere care scriu ca nu este atat de important copilul, si te simti incurajata ?

 

Gresesti, lasandu-ti sotul sa aiba asemenea atitudine fata de fiica TA.  Ghinionul fetei este ca nu se poate baza nici pe tatal natural, desi, decat sa fie la cheremul sotului tau, eu cred ca i-ar fi mult mai bine in casa tatalui ei, alaturi de bunicii care nu isi fac un scop in viata de a o teroriza pe ea. Nici acum nu duce o viata dezordonata, de ce ar face-o intr-un mediu in care s-ar simti in siguranta ? Adica, la tatal ei.

Da, voi toti ma ajutati intr-un fel sau altul.

Dar nu toata lumea are suficienta experienta sa isi dea cu parerea in orice privinta. Unii au trait ceva similar si cu siguranta parerea lor este folositoare celui care cere pareri.

Altii nu au trait nimic similar dar simt nevoia sa puna la punct pe cineva care iese din tiparul conceptiilor lor.

O a treia categorie sunt care care, chiar daca nu au o experienta personala relevanta fix in acel domeniu, au o gandire clara + un bun simt inascut si sunt capabili sa puna punctul pe "i", transant, dar fara sa jigneasca.

 

O seara buna!

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa raspund si eu la intrebarea ta Buflea.

Pentru mine ar conta enorm parerea fie`mi. Exact pt ca inainte de toate noi suntem deja o familie si orice schimbare ne ar afecta pe amandoua.

 

Asa a contat si pt mama mea. Dar nu a fost bine... a ramas singura si nu cred ca este deloc confortabil pt ea.

Nici pt mine nu e bine. Pt ca mereu cea cu care s-a sfatuit (m-a intrebat) am fost eu. Si acum ma simt vinovata fatza de ea ca nu si-a trait viata. 

 

Are dreptate Buflea. Tu ca mama trebuie sa fi fericita. Pt ca din fericirea ta se hraneste si copilul. Iar nefericirea chiar daca acum nu o poate analiza intr-o buna zi o va face. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum la noi in familie eu sunt "sefa"; au decretat-o si Marcia si sotul [:D]

 

De umblat nu umblam in lucrurile celuilalt, respectam sfera privata a celuilalt (cum dealtfel nu deschidem plicurile adresate unuia dinre noi). Si Marcia are un jurnal si imi arata singura ce a scris in el (e mereu pe biroul ei, dar noi nu-l deschidem). Al meu sot a fost crescut asa, la mine insa a fost cu totul altfel (mama ne-a controlat mereu, lucru care m-a enervat la maxim si pe care l-am urat, asa ca eu am decis sa fiu altfel cu copiii mei). Controlul asta nu mi-a folosit la nimic (ai mei mi-au interzis sa am prieten pana la 18 ani, cu toate astea am avut prieten la 16  ani, fara ca ei sa stie....si nu stiu nici in ziua de azi de el).

 

Dar si mie mi se intampla sa ma aflu cateodata la mijloc, intre fiica-mea si ta-su  [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...