Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama,adolescenta si tatal vitreg - un trio expoziv


Recommended Posts

Marius si daca, copilul nu vrea si nu accepta pe nimeni asa, din principiu? ce te faci, ramai singur toata viata ? 

Am spus clar - nu discut de fitze si/sau orgolii. Este o mare diferenta intre asta si a-i baga pe gat o persoana din afara nedorita. Oricare parinte isi da seama de diferenta pentru ca este inconfundabil.

Mai ramane doar aspectul de - egoism?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 220
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca n-ai prea inteles despre ce este vorba aici.

Si las-o mai moale cu "tatal vitreg", daca te-ar auzi fie-mea "vitrega" cum vorbesti, ti-ar pune repede eticheta de "depasita" si ti-ar spune ca tata e ala care o creste nu ala care-si zice natural...

Ce ton......

Aici nu era vorba despre fiica ta.

Din cite povesteste mama fetei, pentru ea chiar e vitreg din toate punctele de vedere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius si daca, copilul nu vrea si nu accepta pe nimeni asa, din principiu? ce te faci, ramai singur toata viata ? 

 

E posibil ca la inceput sa nu vrea pe nimeni, dar adultul care intra in viata lor (a copilului si a mamei) are OBLIGATIA sa se faca acceptat, poate chiar si dorit si iubit, depinde.

 

Daca nu poate, e exclusiv vina adultului, nu a copilului, care evident isi vrea mama/tatal inapoi doar pt el. Copilul nu poate gestiona aceste situatii. Adultul, insa, da, poate DACA vrea.

 

Acum zic si eu ca szivarvany, singuratatea nu este grea pt toata lumea. Unii chiar isi fac o viata frumoasa cu prieteni in jurul lor.

 

Ca asa pot sa intreb si eu (in contextul de la subiect) si daca mama nu poate sa renunte la un partener pe care copilul nu-l suporta, ce face copilul, rabda pana se face mare, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad singuratatea ca pe ceva absolut oribil si in niciun caz solutia nu este cautarea unui partener contra singuratatii.

Eu sunt foarte fericita acum, cand am liniste, multa liniste.

Asta incerc sa spun, ca suntem foarte diferiti si cu nevoi diferite.

Si niciodata nu am sa pun in carca fie mi alegerile mele de viata. Asta ar fi culmea, sa aiba ea remuscari ca eu am ales o cale sau alta.

 

Nu am vrut sa te supar!  [flor]

Am zis doar sa vezi cum gandeste si un adult ai carui parinti au divortat acum ... aproape 30 de ani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca la inceput sa nu vrea pe nimeni, dar adultul care intra in viata lor (a copilului si a mamei) are OBLIGATIA sa se faca acceptat, poate chiar si dorit si iubit, depinde.

 

Daca nu poate, e exclusiv vina adultului, nu a copilului, care evident isi vrea mama/tatal inapoi doar pt el. Copilul nu poate gestiona aceste situatii. Adultul, insa, da, poate DACA vrea.

 

Acum zic si eu ca szivarvany, singuratatea nu este grea pt toata lumea. Unii chiar isi fac o viata frumoasa cu prieteni in jurul lor.

 

Ca asa pot sa intreb si eu (in contextul de la subiect) si daca mama nu poate sa renunte la un partener pe care copilul nu-l suporta, ce face copilul, rabda pana se face mare, nu?

 

1. Obligatia de a fi acceptat/iubit? Ohhhh asa ceva nu exista. Nu poti iubi cu forta e un nonsens.

2. "daca mama nu poate sa renunte la un partener pe care copilul nu-l suporta, ce face copilul, rabda pana se face mare, nu?"

 

Pai asa cum spuneam e o chestiune de - egoism fata de propriul copil?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...