Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama,adolescenta si tatal vitreg - un trio expoziv


Recommended Posts

  • Răspunsuri 220
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Rufus, era vorba despre ton ....dar fiecare avem zile mai bune sau mai proaste.

 

A, despre ton era vorba (ciudat...parca mai scriai ceva...cum ca nu era vorba de fata mea...in fine, mi s-o fi parut).

In cazul acesta, las-o pe Alizee sa se planga, daca doreste, de "tonul meu" si sa-mi ofere posibilitatea sa ma explic.

Nu vad problema ta...a ba da, am inteles: e forum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, despre ton era vorba (ciudat...parca mai scriai ceva...cum ca nu era vorba de fata mea...in fine, mi s-o fi parut).

In cazul acesta, las-o pe Alizee sa se planga, daca doreste, de "tonul meu" si sa-mi ofere posibilitatea sa ma explic.

Nu vad problema ta...a ba da, am inteles: e forum.

Tu ai citit titlul acestui topic:

"Mama,adolescenta si tatal vitreg - un trio expoziv"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca un copil are parintii pe care-i are, buni, prosti cum sunt. Si ca daca mama se recasatoreste, omul respectiv e sotul mamei, nu tatal copilului. Mai ales daca tatal natural este inca in peisaj.

Sunt exceptii fericite, parerea mea, cand sotul/sotia nr.2 devine parinte pentru copil. Si asta trebuie sa se faca treptat, cu mult tact, si numai daca asta e dorinta copilului, nu impus de ceilalti.

In cazul despre care vorbim evident fata nu il accepta ca parinte si gata. Nu e nimic rau in asta. Cu atat mai mult cu cat domnul este autoritar, dictatorial as zice eu si incapabil sa-si tina firea. Bine ca avem pretentii de la o adolescenta dar de la adulti nema.

 

Probabil, cat a fost mica, fata a acceptat asa cum o fac copiii, iar pe masura ce creste nu mai accepta, bravo ei.

 

Edit: cand spun ca un copil are parintii pe care ii are ma refer la copil care traieste cu parintii naturali, nu la cei abandonati, apoi adoptati. Acolo bineinteles e vorba de altceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca este sa functioneze - se vede, daca insa nu functioneaza spune si tu, cum sa te bagi cu de-a sila in gatul cuiva? Cu atat mai mult a unui copil? 

 

Nu poti.

Ai doua optiuni:

1. adio si-un praz verde!

2. il lasi in ale lui (asta in cazul in care mama accepta sa existe si atat copilul ei pe langa tine, ca daca nu, se aplica prima optiune).

 

 

Desi...eu n-am vazut copil pe care sa nu-l atragi, daca chiar vrei...copiii se ataseaza destul de  usor daca stii cum sa-i iei ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate useritele care sustineti ca nu copiii va conduc viata si daca ati vrea un barbat in viata voastra, nu ar conta parerea copiilor vostri, ati accepta ca acel barbat sa se comporte cu fii/fiicele voastre ca acest sot al userei ioanatzuca ?

Si, daca da, care ar fi motivele ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pana la pag 8 am citit.

parerea mea,  problemele sunt mult mai  adanci si serioase. intre tine si fiica ta mai ales. 

asa ceva e de neiertat, parerea mea de mama. reactiile ei sunt perfect normale. 

cum mai si voi asteptati de la ea sa se schimbe? pai schimbati-va voi primi, schimbati-va serios nu asa de suprafata. cei care dau o directie in casa sunt parinti. dar directie buna si sanatoasa, insotita de iubire, nu dictatura si ascultare la comanda. 

tu ca mama cauti soluti rapide si usor aplicabile cu copilul tau. ele exista, dar trebuie sa le gasesti singura si sa ai rabdare sa le aplici. 

 

ceea ce spuneai ca ati discutat, e un fel de bagat gunoiul sub pres. problema nu e rezolvata decat la suprafata, adevarata problema e inca acolo in interior si candva va exploda afara. 

 

spunea si marius, si ii dau dreptate suta la suta, fiica ta nu are repere. cele pe care tu ca mama ar trebui sa i le dai, sa i le oferi,  lipsesc aproape de tot. nu te insela, fiica ta isi va cauta singura aceste repere. si nu iti va placea ce vei vedea mai tarziu. 

 

ce trebuie sa faci? pur si simplu sa o iubesti pe copila ta asa cum este. sa ii fi un real sprijin, sa vada si sa simta de la tine iubire. sa fi prietena cu ea, sa stie oricand ca se poate baza pe tine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate useritele care sustineti ca nu copiii va conduc viata si daca ati vrea un barbat in viata voastra, nu ar conta parerea copiilor vostri, ati accepta ca acel barbat sa se comporte cu fii/fiicele voastre ca acest sot al userei ioanatzuca ?

Si, daca da, care ar fi motivele ?

 

In mesajul initial am scris doar ca sotul meu s-a implicat mult in cresterea ei, dar a facut si anumite greseli, pe care ea acum, la adolescenta, i le reproseaza, fara a mai tine cont de toate lucrurile bune pe care el le-a facut.

 

Am enumerat cateva dntre partile lui negative, fara insa sa subliniez si partile pozitive - care au predominat. Si nici nu vreau sa incep sa insir aici n lucruri pozitive, nu ar avea sens.

Daca el ar fi fost doar rau sau ar fi facut lucruri grave cu adevarat, cu siguranta nu ar mai fi existat in preajma noastra acum.

Daca aveam nevoie de sfaturi pentru divort as fi scris la sectiunea "probleme in cuplu". Dar noi avem, predominat, probleme de "Adolescenta". Combinate si cu un tata, care nu este tatal natural, dar care a facut infinit mai multe pentru copil decat tatal natural.

 

Asa incat, intrebarea lui Alizee nu are substanta deoarece realitatea nu a fost asa cum ea, cu ostentatie, tot incearca sa o zugraveasca. Nu stiu de unde vine incrancenarea  asta?

 

Pentru "useritele care sustineti ca nu copiii va conduc viata si daca ati vrea un barbat in viata voastra, nu ar conta parerea copiilor vostri"  - deja voi ati descris CUM ati vrea sa se se comporte sotul cu copilul/ copiii - iar abordarea voastra este corecta, realista. Multumesc,

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...