Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama,adolescenta si tatal vitreg - un trio expoziv


Recommended Posts

Cum nu ?

 

Eu inteleg ca asa face cu toata lumea ...nu zicea mama ca asa ii face si ei si tatal ii reproseaza mamei ca fata nu o respecta ?

 

Nu zicea mama ca a plecat de cateva ori de acasa la tatal natural pentru ca a refuzat sa-si faca patul si sa-si impature lucrurile ?

 

Poate metodele alese de tatal vitreg nu sunt cele mai diplomate ...dar daca mama nu prea se poate impune, e greu sa stai pe margine pentru ca nu esti tatal natural. Si oare de ce am impresia ca mama nu prea se impune.

 

Sigur, nu cunoastem amanunte ...dar daca adultii se inteleg bine, mi se pare absolut nefiresc sa-si lase barbatul pentru un copil in calduri ...

 

Pana una alta, pare ca tatal vitreg este un nebun, tatal adevarat alt nebun ca nu o lasa la mall si coafor, bunicii nebuni cs sunt depresati, mama o nebuna ca o pune sa-si faca curat in camera ...un adolescent care ia ce-i convine de la adultii din jur, ea nu are nici o vina, se cara dintr-o casa in alta cand nu ii convine ceva si din partea ei, sa dispara toti cei ce o calca pe nervi.

 

In casa in care locuieste trebuie stabilite reguli care sa satisfaca pe toata lumea, fie ca sunt de acelasi sange sau nu.

Toti cei din casa trebuie sa se respecte intre ei. Am zis "respecte" si nu "iubesc" ...

 

Si DA, mama mai activa si mai ferma, astfel incat tatal vitreg sa poata sta deoparte.

Am inteles sa traiti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 220
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu recunosc nu prea inteleg moda asta de a merge la pshiholog pentru orice in Romania.

Uneori la virsta asta poate sa nu aiba chiar efect negativ.

Un adolescent se poate simti foarte inconfortabil. 

Pai de ce crezi tu ca facultatzile de psihologie din Romania scot ...psihologi pe banda? [:D]

 

 

Discutazi,discutazi...nu va impiedicatzi d emesajul meu! [:D]

 

N-am citit subiectul cu atentzie din pacate,timpul nu mi-a permis ,insa am s-o fac cu sigurantza,mai ales ca am puncte comune cu autoarea lui(a doua castaorie,copil "crescut" de al adoilea sotz-crescut intre ghilimele,da ? ca nu s-a amestecat in educatzia lui ...da ,a dat sfaturi cind a fost intrebat(de copil),m-am consultat cu el in luarea unor decizii(in ce priveste copilul)...insa nu s-a impus ca formator de personalitate.Insa asta este si mentalitatea...

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa o conving pe ea sa mearga la psiholog? Ce argumente sa folosesc? Mi-a spus ca nu o intereseaza, ca e pierdere de timp si orice i-ar spune psihologul ea considerea ca nu a gresit cu nimic si nu are de ce sa se schimbe.

Are dreptate. Nu a gresit cu nimic si nu trebuie sa se schimbe. dar un psiholog i-ar fi de mare ajutor, fie si pentru motivul de a avea pe cineva obiectiv unde sa spuna ce are pe suflet, si unde sa defuleze toata tensiunea acumulata acasa. Un psiholog nu o sa o judece, nu o sa o faca sa se simta vinovata si nu o sa ii tina teorii, dar o sa o ajute sa vada lucrurile din mai multe unghiuri, sa constientizeze si sa verbalizeze anumite trairi pe care poate le are dar nu ii sunt clare etc.Cred ca i-ar prinde bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit doar postul tau initial, Ioana. Nu m-a tinut inima sa citesc in continuare. Nu-mi vine sa cred ce citesc!

 

Cum adica tu nu vorbesti cu copilul tau in prezenta sotului???? tu te auzi ce spui aici? TU te consideri o MAMA NORMALA? Trezeste-te, femeie, copilul tau are nevoie de tine, cum poti sa-l dai deoparte?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit doar postul tau initial, Ioana. Nu m-a tinut inima sa citesc in continuare. Nu-mi vine sa cred ce citesc!

 

Cum adica tu nu vorbesti cu copilul tau in prezenta sotului???? tu te auzi ce spui aici? TU te consideri o MAMA NORMALA? Trezeste-te, femeie, copilul tau are nevoie de tine, cum poti sa-l dai deoparte?

Miriama, cred ca nu m-am facut suficient de bine inteleasa: vorbim separat pentru ca, pe de o parte, nici copilul nu vrea sa mai vorbim in prezenta lui si, pe de alta, reactia sotului la aproape orice vorbim este exploziva.

 

Crede-ma, ma doare inima, si la propriu si la figurat. Am renuntat la a-i mai face educatie in prezenta lui.

 

Acum el promite ca nu se mai baga, dar nu poate, este depasit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, imi cer scuze daca tonul meu a fost prea agresiv, nu am avut nici o intentie sa te jignesc, inteleg ca vrei sa impaci si capra si varza insa situatia ti-a scapat de sub control, (sau n-a fost niciodata)...

 

In orice caz, desi este normal ca toti cei ce convietuiesc intr-o casa sa respecte aceleasi reguli, copilul acesta este la varsta cand are maxima nevoie de prezenta, ajutorul, suportul si intelegerea parintelui.

 

Aici tu esti parintele ei, sotul tau este un intrus pentru ea, l-a perceput de la inceput asa si el n-a stiut sa castige respectul copilului. Cel mai bine pentru el ar fi sa stea "in banca lui", sa ii ceri tu sfatul daca simti ca ai nevoie, dar el sa nu-si mai dea cu parerea in mod direct copilului. Prapastia dintre ei e suficient de mare ca sa permita acum vreo punte de legatura. Poate va veni cu timpul, pe masura ce fata trece de perioada aceasta dificila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, imi cer scuze daca tonul meu a fost prea agresiv, nu am avut nici o intentie sa te jignesc, inteleg ca vrei sa impaci si capra si varza insa situatia ti-a scapat de sub control, (sau n-a fost niciodata)...

 

In orice caz, desi este normal ca toti cei ce convietuiesc intr-o casa sa respecte aceleasi reguli, copilul acesta este la varsta cand are maxima nevoie de prezenta, ajutorul, suportul si intelegerea parintelui.

 

Aici tu esti parintele ei, sotul tau este un intrus pentru ea, l-a perceput de la inceput asa si el n-a stiut sa castige respectul copilului. Cel mai bine pentru el ar fi sa stea "in banca lui", sa ii ceri tu sfatul daca simti ca ai nevoie, dar el sa nu-si mai dea cu parerea in mod direct copilului. Prapastia dintre ei e suficient de mare ca sa permita acum vreo punte de legatura. Poate va veni cu timpul, pe masura ce fata trece de perioada aceasta dificila.

Asta si incerc sa fac, dar nu are rabdarea si intelepciunea necesare sa stea deoparte. stand in casa cu noi!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...