Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama,adolescenta si tatal vitreg - un trio expoziv


Recommended Posts

Copila ta e perfect in grafic. Chiar draguta as putea spune daca se abtine de la comentari rautaciose la adresa tatalui vitreg.

Mama mea a avut 3 relati dupa divort. Din nefericire pt ea toate 3 au cam fost in perioada adolescentei mele.Atunci probabil ca s-a simtit ea pregatita de o alta relatie ... cred ca la vreo 5 ani sa zic de la divort.

Tin minte ca unui tip i-am pus un biletel in geanta de servici in care scriam " mama are mai multi amanti iar tu esti cel mai enervant dintre ei!"  [:)]  te rog sa nu ne mai deranjezi.

Bineinteles ca maica-mea a aflat, ca ala ia spus. Dar nu m-a dus la psiholog si nici la taica-miu. 

da, asa este, copila este in grafic, nu comentez nimic in legatura cu asta.

Dar cazul tau ca adolescenta pusa brusc in fatza unui sir de barbati care se perindau prin viata mamei tale nu are nici o legatura cu cazul nostru, chiar niciuna! Simpatica reactia ta, dar doar atat.

La psiholog doresc sa o duc nu ca sa se poate frumos cu tatal vitreg ci ca sa poata vorbi si cu altcineva despre problemele ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 220
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

da, am avut discutia. Sotul (calm - s-a calmat dupa o discutie tensionata doar intre noi doi) i-a pus 2 intrebari:

1.vrei sa inchidem conflictul dintre noi?

2.nu esti pregatita sa raspunzi, deci ramanem in situatia in care suntem?

 

Spre surprinderea mea, a raspuns "Vreau sa inchidem conflictul"

Si el a zis "ok, asta inseamna ca de acum incolo ne purtam normal unul cu celalalt, nu ne mai reprosam si nu ne mai acuzam pentru chestii din trecut. Nu trebuie sa fim prieteni, dar nici nu avem obligatii unul fata de celalat. Ok?"

Ok, a spus si ea. Fara fitze, fara dat ochii peste cap, fara tristete, culpabilitate sau orice alt sentiment pe care, cu siguranta voi o sa incercati sa il analizati.

Acum, sa vedem ce va urma.

Mai vin furtuni.... si mai trec.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam doar sa-ti spun ca adolescenti pot fi foarte enervanti cateo data. [:)]

Nu au fost nici la maica-mea in sir indian barbatii ca pe vremea aia iti facea cineva cunostinta cu cineva... o intreaga poveste. Acum imi pare rau pt toate rautatile de astea. 

Dar probabil ca atunci cum spuneai si tu, pusa brusc in faza acelei situatati...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una , nu cred ca nu vor mai exista situatii de "fara fitze. Fara ochi dati peste cap. Fara tristete". Cred ca asta a fost doar prima furtuna. Vor mai urma si altele. Spun din experienta.

 

Doar ca acum am ajuns sa inteleg ca aceste episoade sunt normale in viata adolescentilor, am invatat sa le accept, si inca incerc sa invat cum sa ramana cat mai putine urme dupa ce trece furtuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, pareri, chestionari sau ajutor. Asa cum au fost postarile voastre: la obiect, pe langa obiect, transante, dure, intelegatoare sau in diverse alte feluri, ele m-au ajutat sa depasesc un moment dificil din viata. Momentul nu este total depasit, dar atitudinea mea este schimbata acum si sper sa gasesc mereu puterea de a media relatia dintre fiica mea si sotul meu. Nu stiu daca vreodata se va putea sa aiba ei doi o relatie de prietenie (respect, atentie, implicare). Eu o sa ii ghidez si sper ca si ei, amandoi, sa inceapa sa isi doreasca armonia casei noastre - si sa si faca ceva pentru asta!

Imi dau seama ca nici eu nu am putut reda in scris si doar in cateva paragrafe toata viata noastra si, pe alocuri, poate nu m-am facut bine inteleasa, nu am gasit formulele  potrivite cu care sa zugravesc intregul tablou. De ex. multa lume a inteles ca eu as vrea sa o trimit la tatal natural, ceea ce este total eronat. Ca as fi o mama ca si-ar putea abandona copilul pentru un barbat - si mai eronat. Sau ca eu si ea vorbim pe ascuns in casa, cand de fapt eu doar inchid usa ca sa ii spun chestii de genul "Te rog sa iti faci patul. Acum!" si sa negociem pe tema asta uneori si cateva minute.

Nu am mai putut raspunde tuturor neintelegerilor ca cele de mai sus, fiind intr-o stare tensionata, cu repercusiuni si asupra starii fizice (palpitatii puternice, investigate medical, dianostic: stres, indicatii: eliminati stresul!).

Inca o data, multumesc, si cu siguranta voi ramane printre voi, parintii de adolescenti!

Sunt unul dintre primii membrii DC - cativa ani (2001-2005) membru activ, apoi doar cititor - dintr-o lipsa acuta de timp! Dar dependenta, ca multi dintre voi, de DC [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum a pus problema la discutia aia, sotul tau nu are intentii rele ...continui sa cred ca conflictul este creat de fata ta, care nu il respecta, indiferent ce a facut pentru ea, pentru simplu fapt ca nu ii este tatal natural.

 

Incerc sa ma detasez de cazul tau dar sa continui discutia ca principiu ...

 

Merita o familie de genul asta (cu copil dintr-o relatie anterioara), sa se destrame doar pentru ca copilul nu il accepta pe noul partener al parintelui natural ???

 

Atentie, nu vorbesc de extreme, vorbesc doar de o relatie normala, fireasca intre doi oameni, pe care copilul, din diverse motive (gelozie, teama, hormoni) nu il accepta si creaza o gramada de conflicte.

 

Eu zic ca NU ...si astept parerile voastre, astept sa ma contestati ca sa ma pot justifica.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...