Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute iubite de iulie august 2013 (28)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

se face tare simplu doar eu am facut-o in decurs de 6 ore..cu ilinca care ba dormea ba nu ma lasa.. [:-)))]

 

maria  ai nevioe de :

 

250 gr biscuiti simpli

250 gr unt sau margarina de prajituri gen rama..dar e mai fin cu unt

50 gr zahar

400 gr fructe de padure , eu am pus visine caci trebuie fructe acrisoare ..e tare dulce crema de ciocolata

350 gr ciocolata alaba sau neagra cum doresti..eu am luat menaj alba..

500 ml frisca

2 pliculete gelatin

1 plic gelatina de decor

 

 

blatul

 

se pune untul la topit pe foc mic si cand e topit se adauga biscuitii sfarmitati ..eu i-am sfarmat cu mana am lasat si bucati mai mari asa de 1-2 cm , se omogenizeaza si se pune pe forma de tort cu pereti detasabili , se indeasa sa fie cat mai compact stratul..se pune in frigider

 

crema de cicolata

 

in 50 ml frisca se pune la foc cu ciocolata taiata bucati si se topeste si se amesteca sa se omogenizeze bine...

 

300 ml frisca se bat cu mixerul pana se face tare , se aduga gelatina preparata anterior si racita pana la punctul la care este inca lichida se adauga in frisca se amesteca in continuare si se adauga si ciocolata..cand s-a racit sa nu fie fierbinte caci altfel nu se mai prinde gelatina..si se pune peste blatul de biscuiti..se baga la rece -eu am bagat in congelator..

 

spuma de fructe

 

15o ml frisca se bate si se pune gelatina ca anterior

fructele se fierb 10 min cu cele 50 de grame de zahar..se strecoara dar nu de tot..cand e racita compozitia se amesteca cu frisca..se pune peste crema de cioclata ..si iar la rece..

 

deasupra se orneaza cu ce se doreste si se face gelatina colorata..este de cumparat din comert

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici. Noi zilele acestea suntem in prize. Astazi am avut evaluarea psihosomatica si suntem din toamna scolarite la clasa pregatitoare. Ce trece timpul. Scuze ca nu am mai intrat,, dar am reusit un pic sa va citesc.

|zilele acestea nu cred ca reusesc sa raspund, maine am o zi full... maergem la portile deschise la o scoala private, si sambata la o scoala de stat. Si luni incep inscrierile la scoala.. asa ca .. timpul nu imi mai permite momentan sa incerc sa scriu. O sa ma revansez cat de curand.. sa treaca nebunia cu scoala.. si dupa aceea apele se mai linistesc. Noi suntem bine si incerc sa tin pasul cu tot... sunt obosita, dar trece perioda asta si revin pe fronturi alaturi de voi dragi mamici. Va pup si o seara placuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...