Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

minunile noastre nov-dec.2012...dupa 1 an!


Recommended Posts

Ce faceti fetelor?

 

Stef are un program de somn bine stabilit dar are perioade cand nu l mai respecta si chiar nu am ce face ca nu il pot obliga daca el nu vrea.Si ritualul de somn e acelasi de fiecare data.Copii sunt diferiti si ce merge la Stef nu merge la altcineva.Nepotelul meu dormea dupa 23 in fiecare noapte si eu stiu cat s a chinuit sora mea sa il culce la o ora rezonabila.

 

Avem 4 maselute in plus, de fapt doar cativa coltisori iesiti.De papat papa binisor,tot timpul este pe fuga,vrea sa daca totul singur,la cumparaturi cand mergem devasteaza tot,vrea sa impinga el carutul fara nici un ajutor.E fiarte rusinos si cu copii si cu adulti,prea rusinos as spune.

 

O zi minunata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 456
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutari fetele..Soare si -13 grade la noi azi, ieri insa au fost +5! Nu am reusit sa ne mai ducem la activitatile alea, am sunat si amanat fiindca Nicholas a fost amarat tare de la maselute, venea si ne arata unde il doare, cu degetelul, muream de mila lui... I-am dat cu ceva Calgel, insa plangeeee si rontaie  chestiile alea cu apa..are si el vreo 3 iesite si acume gingia umflata f tare jos pe stanga..probabil ca sparge azi maine..Greu rau cu maselutele, la dintisorii de pana acum nu am avut problem..mi-e tare mila de el, dragul meu drag..

 

[flo2]  [flo2] Mena, te pup si ma bucur ca ai inteles exact ce am spus, era numai o parere; eu recunosc ca eu tin f mult ca somnul lui sa fie respectat, fiindca el si-a facut programul asta si mi se pare normal sa ii pastrez ritmul, noi la 18.00 cel tarziu suntem home si in we, daca plecam pe undeva...Cand o sa si-l schimbe iarasi, vin si spun [:)] Deoamdata a pastrat un singur somn peste zi (sau deloc) si o energie fantastica.

[:)] Ieri dupa amiaza s-a jucat cu un baietel de 2 ani jumate si cu unul de 5.Cel de 5 cara toate jucariile si le ascundea in balcon:),cel de 2ani juma si le pitea in spatele lui mami lui si Nicholas cum avea una in mana se ducea repede sa o dea celui mic, [:)] care fugea de el....El e foarte sociabil,chiar si cand e obosit, uneori ma bucur uneori nu ma bucur ca da chiar tot. [:)] Glumesc, imi place mult ca nu e egoist, iti da si ultima bucatica de papa daca I-o ceri, iar la jucarii nu se supara daca toata lumea le ia numai pe ale lui, el e rabdator..

 

Ieri ma intreba soacra de ce nu vreau sa ii dau baiatului tort insiropat cu o tona de rom..Ghici de ce? [:)]

 

va las, nu mai am nici fructe nici legume pentru pui, plecam la cumparaturi

O saptamana buna sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

noi am avut un sf de saptamana greuuuu...are 8dinti,4 masele si au inceput caninii.... ori i-a spart ieri,ori mai are putin.si,ca si cum nu era de ajuns,i-a mai iesit si o afta pe limba,tot in partea dreapta,jos,unde ii iasa caninul....offff....si maselele au chinuit-o dar parca nu asa rau...a baut f f mult lapte zilele astea,de mancat mai putin.si suc de portocale,ceai,apa,orice,numai lichid sa fie...ieri am iesit in parc si ne-am jucat in nisip...(si in cap avea nisip)...a fost de maneca scurta!! Nu am specificat temperaturi,da,sa nu avem probleme dupa...ok?!

BUBU i-am luat porumb sa ii fierb.sigur ii va placea.asteptam sa se simta mai bine.buna ideea.taare greu si cu maselele...Irina nu a balit asa nici cand i-au iesit primii dinti...e jale mare.se juca,umbla si tot venea la mine,isi ridica mainile,sa o iau in brate si isi punea capul pe umar...apoi isi amintea si imi dadea un pupic....apoi se cerea jos...si asa tot sf de saptamana.pupici la Nicholas.

o saptamana buna la toata lumea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi. Bubu mic vad ca si-a schimbat ora de trezire de sapt trecuta...cum se face lumina mai reped se trezeste si el. Duminica la 6:30era fresh...eu zombi. La 8 a adormit iar ca de...nu-si facuse somnul, dar eu tot trezita am ramas. In dim asta am pus o patura in geam sa fie mai intuneric in camera si a dormit pana la 8....sper sa-l pot prosti asa ca sincer nu-mi vine sa ma trezesc cu noapte-n cap :-) .

 

Sambata eu am exagerat cu curatenia, am ridicat si tras mobila, sters peste tot, periat covorul...ce mai hamalit la greu ca de 2 zile ma resimt, ma doare operatia, spatele. Ei bine si dupa ce termin eu tot, f mandra de mine ca am facut curatenie ca la carte vine dl. Socru si-mi intra incaltat pana in mijlocul casei, pe covor, pe parchet...exact pe unde insistasem eu ca stiu ca pe acolo sta pe jos bubu meu....el venea de la tara, nu va povestesc cum aratau pantofii lui plini de noroi. Sincer...am facut o criza de nervi...imi venea sa-i dau cu ceva in cap...mai da chiar asa..chiar daca nu faceam curat, intrii incaltat cand stii ca puiul sta numa pe jos si toata ziua e cu mana in gura. Mi se pare nesimtire maxima. Si dupa ce ii fac observatie tot el e suparat..ca ce ma aprind asa, ca daca e vb de asa nu mai vine...ei na...nu mai veni. El nu accepta observatii de la nimeni, el nu greseste niciodata si una doua ma ameninta ca nu mai vine, de parca pe mine tare ma afecteaza si parca tare des vine...ca nu-l vede pe bubu meu cu lunile. Asa tare m-am enervat ca tremuram toata...bineinteles a trebuit sa o iau de la capat cu igienol si tot tacamul.

 

Deci Bubu...ce daca ii dadeai si o gura de rom...dormea mai bine :-) :-) :-) :-) . Eu nu stiu ce e cu bunicii astia, parca nu au crescut copii ( de fapt socrumiu e total pe dinafara in ce priveste copiii ca el nu a luat parte la cresterea lor)

 

Bioana, offf saracuta irinuca, am auzit ca doare f tare cand ies caninii, saracuta, o pupam tare tare si sa treaca repede.

Bubu papam si pe Nik ca si lui ii ies maselutele

 

Almy ma bucur ca ati avut wk frumos, casute ati mai vazut?

 

Mena, stiu ca e greu tare cand ai de facut si papa si puiul e mofturos...la mine se intampla mai tot timpul sa fie mofturos cand am de facut mancare, parca ar sti.

Si bubu meu se culca in functie de cum se trezeste dim si de cat doarme la pranz. Din ianuarie i-am facut un program ca nu mai puteam, adormea si la 12, era prea de tot pt un bebe ca el. Acum incercam din rasputeri sa ne tinem de programul asta...la 1_1:30 adorme si doarme pana pe la 3_4 apoi seara adorme pe la 9_10...depinde cat de mult l-am obosit :-)

 

Azi i-as face niste papanasi, sper sa ma si lase :-)

O sapt fumoasa sa aveti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicute. De cateva zile si eu incerc sa ii fac un program prichindelului. Nu prea imi iese insa :-( . tot la 11 ajunge sa se culce. Ziua, insa, e mai bine. Adoarme la 1:30-2 minim o ora si jumatate. Sunt happy ca a venit caldura. Azi se anunta 20 de grade si am stat vreo 3 ore afara. Astept sa se trezeasca, sa ii dau papa si iesim din nou la joaca. A inceput sa prinda incredere si sa ceara sa mearga mult mai mult tinandu.se de un deget. Azi ii fac surpriza si il scot cu masinuta afara. O sa iau si slingul just in case.

 

Irilac, parca il descrii pe socra miu :-(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul la 1.5 ani:  

Citit azi la Mamica.ro:

 

 

Evita sa-i dai suc, nectar, ceai si orice alt lichid in afara de lapte si apa la aceasta varsta. Dintii lor sunt atat de vulnerabili la a face carii incat orice substanta care contine zahar, inclusiv majoritatea sucurilor (cele de fructe contin fructoza, adica tot zahar) vor creste riscul de a dezvolta carii dentare. La fel si ciugulitul continuu intre mese poate ataca smaltul dintilor, crescand sansele aparitiei cariilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Irinus are si 7 treziri pe noapte...nu ma lasa nici sa ma uit in gura...ea care dormea asa de bine...trebuie sa o supere tare caninii astia...si mai e si afta...

eu ii fac dimineata suc dintr-o portocala.ceai ii dau cu un scop,deci rar..ea are o alimentatie variata si oricum nu ii place nimic dulce...daca ar fi dupa dr.de aici nu ar bea mai mult de 500 ml de lapte pe zi...ori asa cum e acum si nu mananca, bea multttt lapte....

va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mamici!

 

Ia uite, ne-am mutat!

Trecu ceva vreme de cand nu am mai fost pe aici. Intre timp ne-am luptat cu o otita seroasa, cu maselele care incep sa se iteasca si cu o viroza care a pus-o in cap vreo 2 saptamani, dar fara muci (doar tuse, si asta rara). Febra intre 39 si 40.5 vreo doua zile, niste drumuri la urgenta, impachetari, dusuri calai, stomac revoltat, de-astea. A slabit 450 g, i-am scos lactoza din program la recomandarea pediatrei de la urgente, si nu ii place neam lactoprivul ala, in loc de 300 ml la o masa se oprea pe la 100, mancarea de regim era maxim desconsiderata, lichide nu voia, ii infigeam cana in gura din 5 in cinci minute ..... Ca tratament nu am avut cine stie ce, pt ca nu stiam exact care e problema; doar regimul strict, maxima hidratare (de la urgenta imi recomandasera si hidrasecul dar dupa ce am citit prospectul nu am vrut sa-i dau), antitermice (panadol si nurofen; novocalminul l-am refuzat), espumisan  in caz de burta dureroasa si protectis pt refacerea florei. In concluzie, la un an si 4 luni, are 77 cm si 8950 grame :))(si astea dupa ce a inceput sa recupereze pierderea).

Acum e in revenire, incet incet trecem la program normal de masa, si la alimente normale. Si m-am mai linistit si eu. Intrasem in panica pt ca i-am facut o groaza de analize, nu iesea nimic nici la sange, nici urina, nici copro si incepusem sa ma gandesc la toate nenorocirile pamantului.  Se pare ca a fost doar o viroza totusi (ceea ce intituleaza Almy stomach flu) Si cu ocazia asta am mai slabit si eu 2 kg.  

 

La desene tot nu o las sa se uite regulat. Dar am mai coborat putin stacheta si daca nu-i mai intram in voie cu nimic, deschid duck tv 2 minute, ii povestesc tot ce se intampla pe ecran si apoi trecem la alta activitate. Sa zic ca am ajuns si noi la o medie de vizionare de 2-4 minute pe saptamana (ceea ce mie mi se pare enorm pt 1 an si 4 luni, dar incerc sa ma adaptez si eu opiniei generale). In plus am dus-o si la oftalmolog (de 2 ori pana acum, o data la sase luni, si o data in februarie anul asta) si e hipermetroapa. Teoretic s-ar corecta in timp, practic la ea nu s-a schimbat mai nimic de la sase luni si pana acum. Asa ca am luat de lege recomandarea de a evita expunerea la ecrane gen TV, telefon, tableta etc. Si cum deocamdata nu are cu cine si cum sa schimbe impresii pe tema asta, nu se considera fruct oprit :)).

 

Bioana, gradinita voastra e foarte tare! Uite eu pana acum nu am avut curaj sa ii dau plastilina. Ia sa incerc o miscare de-asta ....desi mi se impupazeaza vazul gandindu-ma cum o s-o lipeasca ea peste tot. La capitolul creioane colorate am avansat – le cauta si mi le adce impreuna cu blocul de desen, si ma pune sa ii desenez. Cel mai tare o distreaza “chipul lui ionica” (linie, linie, punct si punct, linie linie, si-un rotund, linie linie si o burtica, asta-i chipul lui ionica = spranceana, spranceana, ochi, ochi, nas, gura, capul, gatul (2 linii paralele), rotund mare pt corp, si la “asta-i chipul lui ionica” – mainile si picioarele).

 

Pe 1 martie am fost cu ea la teatru de pici. A incantat-o foarte mult partea de deschidere – muzica, dans, foiala copiilor in fata scenei, era tot o topaiala si chiuiala pe ea. Cand a inceput povestea insa, s-a plictisit dupa 5 minute, asa ca ne-am dus in spate cu alti pici care se plictiseau. O sa mai incercam, o data pe luna macar, diverse variante, poate poate :)

 

Lacra, alta varianta decat sa-l pui cat mai des in contact cu alti copii nu ai; oricum cat sunt mici sunt recunoscuti drept antisociali si individualisti, nu e mare tragedie. A mea lesina de placere cand o baga copii mai mari in seama, pe cei de-o varsta cu ea ii cam ignora, in varianta soft; in varianta hard i-ar cam tranti :P. Si nu prea imparte jucariile; tine de ele cu toata forta daca incearca vreunul sa i le smulga din mana, si-si incrunta toata fata aia mititica, gura i se transforma intr-o linie subtire – pe mine ma distreaza la culme, nu i-o arat, dar in sinea mea lesin de ras. Incearca ateliere pt pici, cauta pe net, sigur gasesti.

In saptamanile cat a fost bolnava, a si plouat, si maica-mea nu a avut unde sa o scoata din casa. Plangea pe langa usa de la intrare, ii aducea maica-mii ghetele, tragea de geaca ei (are cuier la inaltime de pitici). Pana la urma, am dus-o seara in mall si-am dat-o in niste oratanii de-alea cu fise, ca nu mai aveam trai cu ea, si am incercat si un shopping in hipermarket – am pus-o in carut, pe stativul ala de la maner – pfuai ce mandra era cocotata acolo. A fost chiar cuminte (comparativ cu ce-am citit pe aici)

 

Mena te invidiez! Mara nu mananca ciorba neam. Nici cu legumele pasate, nici strecurata, nici cana, nici pai, nici biberon, neam. Persist in a incerca tot felul de retete, dar nu am succes. Accepta supa de pui cu galuste, dar asa, mai mult de dragul meu.

 

Bubule, stai sa vezi cum o sa fie cu timpul cand te vei intoarce la job....... Mamzelle are cana cu pai de la 1 iunie (nasa ei), deci avea vreo 7 luni pe atunci. A durat cam 1 saptamana pana s-a prins cum sta treaba, si de atunci se descurca binisor. La ea a durat muult mai mult sa prinda faza cu suflatul. I-a adus o prietena de-a mea o ciripica (pasare) in care trebuie sa sufli si ea fluiera, daca ii pui apa scoate niste sunete tare haioase. Ei bine, cu aia s-a chinuit vreo 2 luni pana s-a prins cum sta treaba cu suflatul :)).

Legat de “altoit”, ma indoiesc ca vor ramane traumatizati copiii, pur si simplu isi vor imagina ca asta e normal, o vor aplica si ei la randul lor si uite asa nu o sa iesim niciodata din stadiul asta de ...nici nu stiu cum sa-i spun ....lipsa de cultura e ceva frumos. Si eu am momente in care imi vine s-o mananc la modul minim rautacios, dar in situatii extreme ma limitez la a ma posta cu fata la nivelul fetisoarei ei si a-i vorbi pe un ton ferm si total diferit de cel explicativo-laudativ. Expresia de inceput e “mai copile” ..... face asa o fatuca de-mi vine sa mor de ras. Dar functioneaza, pt ca juma de ora dupa aceea e asa de spasita ...... ne intelegem de minune.

Cu ce povestea Irila (canapea + palme), eu prefer sa o las sa experimenteze o data, sa vada rezultatul si a doua oara se fereste singura: am lasat-o sa-si prinda degetele la usi (culisante, batante), desi ii explicasem de nu stiu cate ori cum se inchide usa, si ca poate sa-si raneasca degetele si ea nimic. Dupa ce si le-a prins de 2 ori, inchide usile ataaaat de finuuuuut.  Am lasat-o sa se cocoate pe marginea unui dulap de pe care altceva decat sa cada inapoi nu are ce sa faca, asa ca am asteptat-o sa cada singura si imi arata ca s-a urcat acolo si apoi a cazut in fund si a facut “au”, sa se agate de uscatorul de rufe ca sa vada ca ala o sa cada peste ea, sa mearga cu spatele fara sa se asigure, sa se urce aiurea pe diverse jucarii- pe minge in special (bine nu va imaginati ca stateam la distanta si-mi radeam in barba, am avut grija sa atenuez consecintele dar pe cat posibil sa o las sa le experimenteze cat de cat). 

Acum are o chestie noua in “meniu” – pune mana pe diverse chestii “murdare” (pantofi, colacul de la toaleta, presul de la usa) si apoi vine la mine cu manecile suflecate sa o spal pe maini, sau daca suntem in parc “mangaie” bine pe jos apoi vine si-mi arata ca e murdara ca sa ii dau servetel sa se stearga.

 

Eu am luat, pentru colturi, forme speciale de spuma, groase si moi. Am avut fix 3 chestii de blindat, si numai bine ca a dat cu fruntea de cantul de la o comoda de pe hol.  Asa ca acum avem pe lista si benzi pentru margini .......

 

Angelique, si eu refuz tot ce i se ofera fiica-mii in parcuri. Nu stiu de ce simte lumea nevoia sa imparta pufuleti si sticksuri si covrigi, mie imi vine sa ii/le iau la palme, mai ales ca ii intind ei direct fara sa ma intrebe pe mine inainte. Astfel ca m-am vazut obligata s-o dotez pe fi-mea cu biscuiti. Daca nu am facuti in casa, iau de la organix. Asa ca acum oriunde mergem am 2-3 bucati de rontaiala; in caz ca se gaseste cineva sa-i intinda vreo prostie si eu sa refuz, sa nu risc o drama plangacioasa si sa-i dau copilului o varianta. Si cand mai aud si “ei, dar o bucatica nu are ce sa-i faca” sau “da’ invatati-o doamna sa manance si de-astea” simt ca o iau razna direct.

 

 

Irila, legat de spanac:

Oparit(fiert) , si apoi facut (scazut la foc mic) cu suc de rosii +/- carne (vita, peste),

oparit, apoi la cuptor cu ou +/- branza proaspata

sau cu orez, cu paste

azi chiar asta are miss in meniu: spanac, cu sos de rosii si cu paste (plus ce ierburi ai chef sa pui, eu am marsat pe busuioc de data asta)

 

Doamne, Bioana, ai curaj sa o lasi sa stea asa in picioare pe scaun?!?!?! Pai a mea ar incerca sa:

1)      Se arunce in cap

2)      se cocoate pe blat

3)      zgaltaie scaunul

4)      foloseasca la orice altceva instrumentarul de bucatarie

Si Mara plange cand o spal pe par. E jale mare, chiar si cu minunatul cozoroc anti sapun in ochi

 

 

In rest, am mai bifat doua petreceri de motate. A fost in elementul ei, la ambele au existat locuri de joaca (una chiar a fost la un loc de joaca cu animatori, baloane, etc), n-am avut treaba cu ea. Motatele au mai plans, vociferat, a mea lua orice mamica de-i iesea in cale la joaca. Iar la un moment dat i-a facut o amica “tit” pe nas si atat i-a trebuit, s-a apucat sa se plimbe pe la toata suflarea de la petrecere sa le faca si ea tit pe nas.   Vizite la si de la amici cu toddlers,  parcuri de week-end-ul trecut si cam atat. Acum ca si-a revenit vremea, in week-end mai stam acasa doar pt somnul de pranz si noaptea :). I-am luat motoreta de-aia fara pedale, merge cu ea, dar nu stie sa vireze, si e distractiv si nu prea s-o vad cum se duce tinta catre un obstacol cu cea mai senina fata din lume.

La plimbare nu prea mai iesim cu caruciorul de prin Ianuarie. Mers pe jos, de mana obligatoriu cat suntem pe strada, la liber in parc, cu troscaleta (asa spun eu motocicletei). SI toata lumea ii spuen baietel -  cand o sa aflu in ce lege scrie ca fetele e musai sa fie imbracate in roz, o sa fac si o reclamatie pe tema asta.

 

Intre timp, o poza cu shopper-ul :)

 

post-115092-0-09811000-1395150241_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...