Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

minunile noastre nov-dec.2012...dupa 1 an!


Recommended Posts

N-am stiut de musetel, eu stiam ca pe noi cu asta ne spala la ochi cand mergeam mult cu trenul si nu ni se deschideau ochii dimineata, sincer daca stiu de ce, dar bunica ne zicea ca de la curent, deh, cum era pe atunci! Am sa citesc ce are contraindicat musetelul.

Am dormit 4 ore, dar sunt fresh la ce lipsa de somn aveam. Prevad zi lunga la birou azi :-(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 456
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut, mamici!

 

Irila si mie imi plac nazdravanii zvapaiati, dar sa-i vad de la distanta. Cand sunt direct implicata si trebuie sa ma tarasc in patru labe pe la si pe sub locul de joaca din parc, sa stau non stop in alerta si sa fiu intr-o secunda in partea cealalta a constructiei pe care o escaladeaza, in casa cu ochii pe ea ca pe butelie, cam obosesc si invidiez mamicile cu bebei boemi . Week-end-ul asta a scos untul din noi prin toate parcurile in care am fost (National, IOR, Carol, Tineretului). Amandoi abia ii faceam fata. Iar cand apareau prea multi copii trebuia sa plecam, pentru ca tasneste ca migul fara sa se uite, se loveste sau este lovita de copiii mai mari, ce mai, e tot un titirez. A stat si ea potolita in iarba (adica sapa gropi cu degetele, de abia am reusit sa-i scot doliul de sub unghii – desi erau taiate scurt).  Ta-su a zis ca-si doreste 1 km patrat de spatiu cu cauciuc pe jos si atat.  

Sper sa fie doar exces de energie si nu vreun semn de cine stie ce minunatie (azi dimineata am avut asa pt un moment o strafulgerare privind adhd-ul). Desi nu stiu de unde atata energie, pt ca daca e vremea buna, iese in parc si dimineata 2 ore, si dupa amiaza alte 2-3 ore – te-ai astepta ca dupa atata miscare seara sa cada lata...dar nuuuuu.....in cele 2 ore pana la baie si somn, topaie peste tot. Cartile – 2-3 minute, cuburile cat sa le puna pe toate pe o placa mai mare si apoi sa le rascoleasca aruncandu-le prin toate partile, dans in hora – 2 ture si atat, calare pe noi, la fel, 2 minute si gata. Si e prea mica s-o dau la altceva decat innot, deci nu am cu ce sa-i mai consum energia........ Astept sa ma sune de la cresa, suntem pe lista de asteptare inca ..... , poate un mediu organizat o s-o mai tempereze putin.

 

La noi iaurtul e la mare cautare. Are zilnic cel putin unul (140 g) in meniu. Pediatra mi-a spus ca-i pot da pana la 300 g pe zi fara nici o problema.  Important e sa fie simplu – nu fructe, nu biscuiti, nu cereale, pt ca asa ii place cel mai mult. Dar daca la masa de pranz face figuri, cand ii pun o lingura de iaurt peste orice ar avea ea in meniu, mananca fara probleme.

 

Azi dau iama in lactate de capra, sa vedem cum le tolereaza donsoara. Am vrut in week-end sa ii fac banana bread, dar ar fi trebuit sa renunt la una dintre iesirile cu ei in parc, si nu m-am indurat. Incerc in seara asta. Am cules si celelalte retete, sa traiti fetele! Eu ma bazez pe revista “pap tot” si pe improvizatii (adica, din punctul meu de vedere:  orice leguma merge facuta piure/cu sos de rosii/sote, in orez/quinoa/paste pot adauga orice carne/leguma/fructa, pt budincile la cuptor, pe langa ou si branza dulce/sarata pot adauga iarasi orice leguma, fructa, carne, pasta).  Si astea sunt baza pentru miscat rapid in bucatarie pentru masa principala. O data- de 2 ori pe saptamana stau si pritocesc la vreo reteta noua, dar dupa ce apuc sa ii fac de 2-3 ori, deja intra si ea in categoria chestii prelucrabile rapid.  

La naiba cu lintea verde! Ii luasem sa-i fac o mancarica, si acum am citit la voi ca mai buna ar fi fost cea rosie :(. 

Ciuperci inca nu i-am dat, ia sa incerc si eu. Mie nu imi plac, asa ca le scosesem de tot din cap. Bine, mie in general nu-mi plac legumele, punct. Si cand o vad pe fi-mea cum devoreaza spanacul, ma inspaimant. Cel mai dragut este cand ma hraneste si ea pe mine, si nu am incotro, trebuie sa inghit ce-mi ofera si sa-mi pastrez si buna dispozitie; iar eu de cand ma stiu am refuzat marea majoritate a legumelor (ciorbele le mancam numai dupa ce erau strecurate, de exemplu).   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

POPI doamne ce imi place sa te citesc...am ajuns la concluzia ca Irina e un inger...nu face prosti.

Maine mi-am luat o zi libera ca nu mai pot....ori imi curge nasul non stop,ori imi e infundat de nu pot nici respira,nici vorbi...

la 8 merg la sedinta la Irina(cea pe trimestrul 2)si apoi pana la 3 pat,ceai,somn...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa multa sanatate,Bioana, e buna ziua libera, sper sa te refaci! Irinuca e ok?sper sa nu ia si ea ceva..sotul e bine?ce aiurea  ca a dat navala asa peste voi virusareala asta,mai fetelor...Iri, Almy..voi cum mai sunteti?

 

Bioana, asteptam vesti/idei de la sedinta:)

 

am sunat la sala aia-nici maine nu au grupa de pici, e clar, tre sa ne reorientam..Nu sunt seriosi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Ma numesc Adriana am un baietel de1 an si 3 luni, va urmaresc de cand eram cu bebe in burta aveam cred ca 5 luni de sarcina cand am accesat prima data subiectul. Nu stiu de ce nu am "contribuit" la dezvoltarea subiectelor, poate diferenta de varsta. Dupa 11 ani de tratamente

cu 5 sarcini oprite in evolutie a 6 a fost cu noroc. Pe 12.12.2012 a aparut Matei un copil sanatos si vesel. Am urmarit pas cu pas evolutia copiilor vostrii si am suferit alaturi de voi cand au fost probleme de sanatate. Informatiile furnizate de mamici m-au ajutat foarte mult. Va multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit, Adriana! Sa-ti traiasca minunea! Varsta? Noi aici nu avem varsta, suntem eterne mamici :-) Eu nici nu stiu ce varsta are fiecare, pe bune.

 

Fetelor, colac peste pupaza (alt colac peste pupaza, stiu!!!!), mi-am muscat limba asa de rau ieri, e taiata in locul ala! Eu cred ca beau doar supe de acum, nu mai mestec nimic, de frica sa nu ma musc! Deci ma doare gatul, limba, hehe, toti factorii indepliniti pt o cura de slabire :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e tarziu sa strig acum neata....

 

sunt varza...si colac peste pupaza nu mi-am putut face programare la dr pt azi, ca e plin...asa ca merg la 3 si stau pana cand considera ea ca ma poate strecura intre 2 persoane...sper sa nu stau mai mult de 4.30,cand trebuie sa o scot pe Irina.om vedea...

am bifat si sedinta.ui,ce bine ma simt. educatoarea e f f incantata de Irina.a zis ca e f f ascultatoare,cuminte,desteapta,etc...la orice activitate noua pe care o fac,ea sta si asculta,pare ca se gandeste.a zis ca nu se grabeste deloc.prefera sa stea sa se uite cum fac altii si apoi se apuca de treaba.sta cuminte dimineata cand au sedinta...ii plac f f mult povestile...ajuta la strangerea jucariilor,asa mica cum e ea...mananca singura,o ajuta f putin.termina ultima, dar a zis ca nu lasa nimic,nimic in farfurie...va mai povestesc mai tarziu...

ALMY  sanatate multa.copii sunt mai bine¿la munca tot asa e¿ai fost la dr¿

BUBU ce pacat ca nu se aduna copii de o grupa...poate gasesti altceva...tot aproape de casa.printesa tuseste,dar putin.sotul a fost si el,dar o forma usoara...

va pup.

ADRIANA hai povesteste-ne mai multe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupic la Irinuca cea cuminte, desteapta si harnicuta!!!

Bafta sa te strecoare repede, Bioana!

Eu nu ma duc la dr, ca e prea departe ca sa bat drumul sa ma trimita acasa ca e "doar un virus" :-) Imi place de ea, ca nu se arunca la medicamente imediat, cu atat mai putin la antibiotic. Dar e la 30-45' cu masina, ca e pe o strada aglomerata, cu multe semafoare, aproape de centru.

La servici ieri cred ca a fost cam ultima strigare, ca s-a cam finalizat proiectul ala urgent, azi poate plec si eu la 3:30.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor mie imi pica ochii in gura...am o lene in mine de as sta numai in pat toata ziua. Cred ca e de la vreme :-)

Am gost ieri la dr, bubu mic are putin rosu in gat si mi-a dat o groaza de medicamente...nurofen, isoprinosine, tantum, un spray nazal si aerosoli....mi se par f multe medicamente...eu as renunta la nurofen ca nu face febra, la tantum ca e nasol tare cu puful ala in gat. Sper sa fac bine si sa nu imbolnavesc copilul mai tare. S-a uitat si in gatul meu cica nu am nimic si mi-a dat niste pastile pt alergie. Cum Dumnezeu alergie daca pe mine ma doare gatul, ma ustura dimineata...

 

Bioana, sper sa intrii repede la dr. Eu de fiecare data cand merg am de asteptat min 1 ora cu tot cu programare. Si e tare neplacut cand merg cu bubu mic si stau cu el printre oamenii/ copiii bolnavi. Aseara nu stiam cum sa-l duc in alta incapere ca erau 2 fetite la usa racite bocna, se vedea pe ele ca le era f f rau...nu inteleg de ce nu s-a dus mama aia la spital cu ele ca erau rau tare.

Ce fetita cuminte si harnicuta ai, tare mandra trebuie sa fii de ea.

 

Almy, imi pare tare rau de limba ta...auuu ce durere cred ca ai. Ma bucur ca te-ai eliberat la servici, poate recuperezi putin din somn. Gatul e mai bine?

 

Bubu ce rau ca nu se aduna copilasi...vecini, prieteni cu copilasi mici nu aveti sa va vizitati?

 

Adriana, chiar crezi ca varsta conteaza la noi? Aici ne-au unit bebelasii nostrii, asa ca bine ai venit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...